Son Haberler

” Türkiye ayağını yorganına göre uzatmıyor”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı Editör Masası’nda konuştu. Şimşek burada Türkiye’nin tasarruf etmeyen bir ülke olduğuna vurgu yaparak, “Sayın Cumhurbaşkanımız haklı faizler yüksek ama niye yüksek. Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan bir ülkedir, tasarruf oranı en düşük ülkelerden biridir” diye konuştu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’de faizlere yönelik beklentilere ilişkin, “Sayın Cumhurbaşkanımız haklı faizler yüksek ama niye yüksek. Burada bizim oturup bakmamız gerekiyor. Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan bir ülkedir, tasarruf oranı en düşük ülkelerden biridir. Tasarruf düşük olunca ne yapıyorsunuz, dış kaynağa ihtiyacınız var” dedi.

Şimşek, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini belirten Şimşek, küresel ekonomik krizin boyutlarının büyümemesi için yapılan çalışmalardan bahsetti.

Şimşek, küresel ekonominin düşük büyüme sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Gelinen nokta maliye politikasının alanının önemli ölçüde kalmadığı bir nokta. Tek tük bazı ülkelerde var ama genel böyle bir anlayış var. Para politikasında ise en son gelinen aşama eksi faiz uygulaması. Eksi faiz uygulamasını 10 yıl önce konuşsaydık, ‘yok canım dünya herhalde çıldırmış olmalı, deli bir dünyada yaşamamız lazım ki eksi faiz söz konusu olsun’ derdik” diye konuştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası