Son Haberler

Yeni Sarp İnşaat iflas erteleme istedi

İstanbul Ataşehir’de bulunan Sarphan Finans Park’ı inşa eden Yeni Sarp İnşaat iflas erteleme istedi. 700 milyon lira değerindeki projeye üç kişilik bir kayyum heyeti atandı. Şirketin sahibi Alaaddin Akar, tedbir kararı ile daha rahat bir konuma geldiklerini, amaçlarının projeyi tamamlayıp hak sahiplerine teslim etmek olduğunu vurguladı.

İstanbul Finans Merkezi planı kapsamında inşa edilen projelerden Sarphan Finans Park, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO işbirliği yapılıyor. Yapılan ihale
sonrası projeyi üstlenen firma Yeni Sarp İnşaat Madeni Yağlar Petrol Ürünleri Turizm İthalat İhracat Tic. ve San. limited şirketi (Yeni Sarp İnşaat) oldu.

Şirket bir süreden beri darboğaz içindeydi. Yaşanan sıkıntılar giderilemeyince iflas erteleme gündeme geldi. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuran şirket avukatları, şirketin borca batık olduğunu, tedbir kararı verilmesi halinde şirket faaliyetlerinin devam ettirilebileceği kaydedildi.

ÜÇ KİŞİLİK HEYET ATANDI
Mahkeme yaptığı ön inceleme sonrası kararını verdi. Mahkeme şirket için tedbir kararı verdi. Bu kararla birlikte, şirket alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu. Mahkeme şirket denetim kayyumu da atadı. Kayyum olarak atanan isimler: Emine Leyla Kıyat, Metin İnce ve Salih Çakmak.

KAYYUM ONAYINA TABİ
Şirket yönetim kurulunun alacağı her karar bundan böyle kayyum onayına tabi olacak. Şirketin açtığı davanın ilk duruşması ise 11 Mayıs günü yapılacak. Hazırlanan değerleme raporlarına göre tamamlanması halinde 700 milyon liralık değerinde olacak olan projede 833 bağımsız bölüm bulunuyor.

KARARLA DAHA DAHAT KONUMA GELDİK
Yeni Sarp İnşaat’ın sahibi Alaaddin Akar, tedbir kararına ilişkin “Bizim projemiz yüzde 95 bitmiş durumda. Bir blokta işler tamamlandı. Diğer iki blokta da bir takım ince işler var. Bu kararla birlikte biz şirket olarak daha rahat bir konuma geldik. Şimdi tek amacımız projemizi bitirip hak sahiplerine teslim etmek. Projenin her aşamasında büyük bir titizlik gösterdik. Ve ortaya da kaliteli bir proje çıktı. Ekonomide yaşanan gelişmeler mali dengemizi bozdu. Nihayetinde ekonomideki gerginlik satışları etkiliyor. Ancak, bu karala birlikte hiçbir sıkıntımız kalmadı” dedi.

Akar, 833 bağımsız bölümün bulunduğu projenin yüzde 75’inin satıldığını söyledi. Akar, projede yer alanların yüzde 10’unu yabancıların oluşturduğunu söyledi. Akar’ın verdiği bilgiye göre, projede yer alan gayrimenkullerin fiyatı 800 bin ile 1 milyon liradan başlıyor.

KARDEŞLER DAVALIK OLDU
Hürriyet, geçtiğimiz şubatta, Sarphan Finans Park ile ilgili, eski ortaklar arasındaki anlaşmazlığı gündeme getirmişti. Bir dönem Türkiye’nin en önde gelen inşaat şirketleri arasında yer alan KC Grup’un sahipleri Hızır ve Selahattin Demir, kendilerinin Sarphan Finans Park’ı inşa eden Yeni Sarp İnşaat’ın eski ortağı olduklarını mahkemeye bildirmişlerdi.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, KC Grup ve Yeni Sarp’ın yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında soruşturma yürütüyor. Soruşturma, ‘hileli iflas’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlamasını içeriyor. Soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporlarında, KC ‘den Yeni Sarp’a ‘hileli mal aktarımı’nın olduğu belirtilmişti.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası