Son Haberler

Bakanlar’dan not düşürmeye tepki

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesine tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Rating kuruluşlarına vereceğimiz en iyi cevap yapısal reformları daha da hızlandırmak, mali disiplini korumaktır. Durmak yok, reformlara devam” ifadelerini kullanarak, Türkiye’nin temellerinin sağlam ve şoklara karşı dirençli olduğunu vurguladı.

Şimşek, birçok iç ve dış şoka rağmen ekonominin küresel kriz sonrası dönemde yüzde 5,2 büyüdüğüne işaret etti.

Mehmet Şimşek, bu yıl Ar-Ge, işgücü piyasası, yatırım ortamını iyileştirilmesi, bireysel tasarruf artışı, Avrupa Birliği ile vize muafiyeti, darbeleri engellemek için ordu üzerinde demokratik kontrolü artırılması konularında bir dizi reform çalışması yapıldığını kaydetti.

‘2 nedenle düşürdü’

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise, Moody’s’in Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu 2 nedenle düşürdüğünü belirtti ve bunların düşük büyüme performansı ve cari açık olduğunu söyledi.

Türkiye’nin büyümesinde görülen yavaşlamanın iç ve dış talebin daralmasından kaynaklandığını ifade eden Canikli, Bütün küresel ve bölgesel risk ve olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi en yüksek büyüme hızını yakalayan 5 ekonomi arasındadır. Türkiye’nin büyüme oranı, küresel büyüme oranı ve OECD ülkelerinin büyüme oranlarının çok üzerinde kalmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

‘Görmezden gelindi’

“Yılın ilk 7 ayında bireysel kredilerdeki reel düşüş iç talepteki daralmayı ağırlaştırmıştır” diyen Nurettin Canikli, “Bununla ilgili olarak bireysel kredilerdeki genişlemeyi sağlayacak alınan etkili terbirleri Moody’s görmemiş ya da görmek istememiştir. Tasarruf oranını yükseltmek amacıyla hayata geçirilen 2 önemli reform olan otomatik BES ve Türkiye Varlık Fonu görmezden gelinmiştir” ifadesini kullandı.

Canikli ihracattaki artışın son aylarda ivme kazandığını bildirerek, Dış talep, yani ihracattaki artış son aylarda ivme kazanmıştır. Bunda Rusya ile problemlerin giderilmesi önemli bir faktör olmuştur. Dış talep çerçevecesinde Irak ve diğer bölge ülkeleri ile AB ülkelerine olan ihracatımız alınan tedbirlerle artış trendine girmiştir. Moody’s bunların hiçbirisini görmedi ya da görmek istemedi” yorumunu yaptı.

‘Temel makro dinamiklerle örtüşmüyor’

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin kararın, ülke ekonomisinin temel makro dinamikleri ile hiçbir şekilde örtüşmediğini belirtti.

Zeybekci şunları kaydetti: “Dünya ekonomisinin yavaşladığı bir ortamda, yılın ilk yarısında Türk ekonomisi yüzde 3,9 büyümüştür. Aynı dönemde Türk ekonomisi hem cari açığını düşürmüş hem de birçok dünya ekonomisi bütçe açığı verirken bütçe fazlası vermiştir. Moody’s’in iddiasının aksine özel sektörümüz ve kamu kesiminin dış finansman koşullarında herhangi bozulma yaşanmamaktadır. Siyasi istikrarı koruyacak ve piyasa dostu uygulamalarımızdan taviz vermeden iş yapma ortamını iyileştirecek reformlarımıza devam edeceğiz.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası