Son Haberler

Yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilecek

Birçok ülkenin yatırımcı çekmek için uyguladığı “altın vatandaşlık” Türkiye’nin de gündeminde. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de yatırım yapacak yabancılara vatandaşlık verilmesine yönelik düzenlemeyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıkaracaklarını belirtti.

Yabancı yatırımcılara verilecek vatandaşlık hakkında konuşan Bakan Elvan, “İki aşamalı bir geçiş düşünüyoruz. Önce Türkiye’de kalma izni verip bu süreçte kişinin kendisiyle ilgili olumsuz bir durumla karşılaşmaması halinde vatandaşlık vermeyi düşünüyoruz.” dedi.

Gazetecilerle biraraya gelen Bakan Elvan, gündeme ilişkin kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Türkiye’de belli miktarda yatırım yapanlara vatandaşlık verilmesini öngören düzenleme ile ilgili olarak Elvan, bu konuda Bakanlar Kurulu kararı çıkaracaklarını ancak yatırımın limiti konusunda henüz karar vermediklerini söyledi.

TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPACAK YABANCILAR ÖZENDİRİLECEK

İki aşamalı bir geçiş yapılacağını belirten Elvan, “Önce Türkiye’de kalma izni verip kendisinin bu süreçte kişinin kendisiyle ilgili olumsuz bir durumla karşılaşmaması halinde vatandaşlık vermeyi düşünüyoruz.” diye konuştu. Elvan, konuyla ilgili çalışmaların İçişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

Düzenlemeyi yakın zamanda çıkarmayı düşündüklerini anlatan Elvan, “Darbe girişimi nedeniyle bir aksama söz konusu oldu ama bunu en kısa sürede çıkaracağız.” ifadesini kullandı.

Uygulamanın sadece konut alanlara yönelik olmayacağını vurgulayan Elvan, fabrika kuran ya da Türkiye’de herhangi bir yatırıma ortak olacak yabancılar için de düzenlemenin geçerli olacağını kaydetti. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıları özendirmek istediklerini dile getiren Elvan, uygulamanın dünyanın birçok ülkesinde bulunduğunu belirtti.

KATARLI YATIRIMCILAR

Katar ve Türkiye arasında karşılıklı yatırımların artırılmasına yönelik bir yol haritasının belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine Elvan, şunları söyledi:

“Katarlı yatırımcılar ‘Türkiye’de ben ne yapabilirim, hangi alana girebilirim, hangi alanda para kazanabilirim?’ arayışı içindeler. O konuda bir ihtiyaçları var. Türk tarafı olarak biz, açıkçası Türkiye’nin hangi alanlara yoğunlaşması gerektiğini, hangi alanlarda yatırım yapılması gerektiğini az çok biliyoruz. Biz, gerekirse bölge bölge uygun yatırım alanlarını çalışıp onlarla paylaşmak istiyoruz. Karşı taraftan da beklentimiz şu: Katar’ın 2022 Dünya Kupası, 2030 hedefi var. Siz bu süreçte ne tür yatırımlar yapacaksınız, neleri gerçekleştireceksiniz? Bunları biz görmek istiyoruz. Bir de Katar tarafındaki mevcut firmaların yapılarını da görmek istiyoruz ki bizim firmalarımızla Katarlı firmalar bir araya gelip ortak işbirliği yapabilsinler. Biz hem Türk firmalarına hem de Katarlı firmalara yardımcı olabilecek bir yol haritası ortaya koyacağız.”

DOĞU’DA YILDA 200 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik teşvik paketi ile bölgede 4 yılda 800 bin kişilik istihdamın öngörüldüğünün hatırlatılması üzerine Elvan, mevcut teşvik sistemi olmadan yılda 100-120 bin arasında ilave istihdam yaratıldığını, yeni teşvik paketi ile mevcudun üzerine 100 bin ilave istihdam oluşturulacağını kaydetti. Elvan, böylece yılda 200 bin kişi istihdam edilmiş olacağını dile getirdi.

Bu sayıya nasıl ulaştıklarına ilişkin de bilgi veren Elvan, “Bir, mevcut yılda ortalama istihdam edilenler var. İki, bizim teşvik sistemimizle istihdam edilecek olanların hesabını da şöyle yaptık: Biz 2011-2013 döneminde teşviklerin gerçekten pik noktaya geldiği dönemdeki yatırım patentini aldık ve o patentin mevcut teşvik sisteminde uygulanacağını varsaydık ki bizimki muhafazakar bir yaklaşım. Çünkü bu teşvik paketimiz geçmiş paketten çok daha kapsamlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Elvan, ortalama yatırım bedelleri ve bu yatırımlarda istihdam edilecek ortalama kişi sayısını dikkate alarak hesaplama yaptıklarını belirterek, buna göre bir istihdam rakamına ulaştıklarını ifade etti.

Dünya

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası