Son Haberler

Balkanların nabzı Türk markalarında atıyor

Türkiye’nin son 10 yılda Balkanlarda izlemiş olduğu aktif politikanın izlerini nereye baksanız görüyorsunuz. İnşaattan sağlığa, tekstilden gıdaya birçok sektörde Türk markalarına büyük ilgi var.

Makedonya’ya Mayıs ayında yaptığımız ziyarette bu coğrafyada Türkiye’nin etkisinin gittikçe artığını gözlemlemek bizi oldukça mutlu etti. özellikle başkent üsküp’te Halk Bankası, Ziraat Bankası gibi Türk bankalarının en az ülkemizdeki kadar faal olması, Türk müteahhitlik firmalarının alt yapı çalışmalarında birçok projeye imza atması.

Acıbadem Grubu’nun ülkenin en büyük hastanesini satın alıp ortak olması (Sistina) ,Türk markalardan D‘S Damat, Penti gibi markalarımızın şehrin en prestijli lokasyonlarında yer alması, Türkiye’nin markalarının Balkanlarda güçlü olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan yiyecek içecek sektöründe de Türk markalarının yurt dışında etkin olmalarına, Susiko’nun en iyi restoran cafe kategorisinde kendini göstermesi örnek olarak verilebilir. Bunların hep arkasında ülkemize Türk insanına ve markalarımıza olan ilgi ve sempatinin en büyük destek olduğunu söyleyebiliriz. ülkede dikkatimizi çeken bir diğer konu ise saat 17-23 arası Türk dizileri hayatı kitliyor, bu nedenle gece hayatı saat 23’ten sonra başlıyor. Burada dikkatleri çeken diğer bir konu Yunanistan’ın Makedonya’nın AB üyeliğini engelleme politikaları izlemesi, bu ülkeyi Türkiye’ye daha da yaklaştırıyor. Etnik kökene dayanan politikalar nedeniyle ateş topuna dönen Balkanlarda Osmanlı‘nın yüzyıllarca bu bölgeyi sorunsuz yönetmesi son derece etkileyici.

Türkiye’nin son 10 yılda bölgede izlemiş olduğu aktif politikanın izlerini ve Sn.Başbakanımıza olan ilgi ve sevgiyi burada gözlemlemek mümkün. Ziyaret ettiğimiz yerel bir restoranda da unuttuğumuz tadları domatesin, biberin çeşitli etlerin doğallığı ile yapılan yemekleri tatmak ayrı bir keyif verdi. Balkanların bu bolgesinde de kendimizi çok sıcak bir atmosferde ülkemizden kesinlikle uzakta değil evimizde hissettik.

Süleyman ORAKçIOĞLU

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası