Son Haberler

Çocuklarımızın geleceğine portföy (Kasım)

Bu yazıyı 23 Ekim 2013 tarihinde kaleme alıyorum. çünkü derginin Kasım ayında çıkabilmesi için yazıyı erken göndermemiz gerekiyor. Eğer özetleyecek olursak, vermiş olduğumuz önerilerle oluşan portföyümüzün tablosu 23 Ekim 2013 itibariyle şu şekildedir;

En son Ağustos ayında yazı yazmıştım. Eylül ve Ekim aylarındaki sayılarda yazımı baskıya yetiştiremedim. Ağustos ayında hisse önerisi olarak TTKOM önermiştik ve 6.40-7.00 aralığından alım yapılmasının uygun olacağını belirtmiştik. Dolayısıyla birlikte olmadığımız Eylül ve Ekim aylarında 200 TL’nin TTKOM hissesine yatırıldığını varsayarak, aşağıdaki tabloyu hazırladık. TTKOM hissesi bu aylarda 6 TL’ye kadar gerilediği için 6.45 fiyatından ortalama alım yapıldığını varsaydık.
Kasım ayında aşağıdaki tablodaki hisselerden BRISA ve DESPC hisselerinde satış öneriyor ve bu hisselerden gelen nakdin yarısının TTKOM yarısının da BIZIM TOPTAN hisselerinde alım olarak kullanılmasını öneriyorum. BRISA ve DESPC hisselerinin Kasım ayının 2’si ile 6’sı arasındaki ortalama fiyattan satıldığını varsayacağız.

“BİZİM TOPTAN”I TANIYALIM

2001 yılında kurulan firma Cash&Cary (Organize Toptan Ticaret) sektöründe faaliyet gösteriyor. 30.06.2013 itibariyle, 63 ilde 144 adet mağazası, yaklaşık 9.000 üründen oluşan ürün portföyü, 138.076 m2‘lik net satış alanı, 330 bin aktif müşterisi ile sektörün mağaza sayısı bakımından en büyük, erişilebilirlik açısından en yaygın firmasıdır. ‘Bizim Kart‘ üyelik sistemi ile sadece ticari vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilere satış yapılmakta olup, toptancılar, tüccarlar, bakkallar, marketler, süper marketler, ihtisaslaşmış perakendeciler, oteller, lokantalar ve kafeler (HORECA) şirketin genel müşteri portföyünü oluşturuyor.

Şirket’in ürün portföyü, markalı ürünler ve ‘öz‘ markalı (Private Label) ürünler olarak gruplandırılıyor. Gıda, alkolsüz içecek, tütün mamulleri, temizlik, kişisel bakım, kağıt ürünleri gibi ana ürün kategorilerinde satışa sunulan ürünlerin yüzde 95’i markalı ürünlerden, yüzde 5’ ise ‘öz‘ markalı ürünlerden oluşuyor. ürünlerin yüzde 50’si yerli tedarikçilerden, geri kalan yüzde 50’si ise Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası firmalardan tedarik ediliyor. Hisse senetleri 3.2.2011 tarihinden itibaren BIST100‘de işlem görmeye başlayan Bizim Toptan‘ın 30.06.2013 itibariyle ortaklık yapısı, Yıldız Holding AŞ. yüzde 50, Halka Açıklık yüzde 38 ve Diğer (fonlar ve şahıslar) yüzde 12 şeklindedir.”

ARTILAR

Türkiye’de HTM pazarının büyüme potansiyeli yüksek. BİZİM, HTM pazarında en hızlı büyüme gösteren ‘Cash&Carry‘ kanalında faaliyet gösteriyor. -Güçlü iş modeli, şirketin sektörden hızlı büyümesini sağlıyor. Organik büyüme potansiyeli yüksek olan BİZİM, sürdürülebilir büyüme modeli dahilinde her yıl ortalama 15 yeni mağaza açmayı hedefliyor. – İnorganik büyüme alternatifleri de değerlendirmede. HORECA’lar (Otel-Restoran- Cafe) hedef büyüme alanı. Şirket iş modeline uygun formattaki yerli ve yabancı firmalar ile ilgileniyor.

Hızlı mağaza açılışlarına rağmen, FAVöK marjı dengede. Şirket, ikinci yarı itibariyle mağaza yatırımlarının ciroya daha fazla katkı sağlamasını bekliyor. – Bizim Toptan‘ın Şok Market‘lerde bulunan %10‘luk hissesinin satışı 46 milyon bedelle yapılmış olup, bu işlemden sağlanacak nakit girişi operasyonel faaliyetlerde ve yatırımlarda kullanılacak.

EKSİLER

Ana kategori ürünlerin talebinde yavaşlama gözleniyor. Bu durum daha çok rekabetçi olmayı gerektiriyor ve fiyata çok duyarlı olan toptancı segmentindeki müşterilere ‘fiyat yatırımı‘ diye adlandırılan indirim ve iskontolar uygulanıyor. – Kayıt dışılıktan kaynaklanan haksız rekabet koşulları, şartları zorlaştırıyor.

Finansal Analiz
Dr. Yaşar Erdinç

8 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  kağan hakan
  2 Kasım 2013 03:23 -

  hocam brisa’nın bilanço’su çok iyi geldi gerçi sizin yazıyı yazdığınızdan sonra geldi ama.neden satış yaptınız ki?

 • Avatar
  Kenan Bektaş
  5 Kasım 2013 10:44 -

  DESPC hissesini 2 civarı fiyattan almıştık ve halen zarar görünüyor zarar görünen bir kağıdın satışı yanlış olmazmı ?

 • Avatar
  dursun sarıkaya
  19 Kasım 2013 16:27 -

  Benim te bakalım var ve kesinlikle bizim toptam da alış veriş yapmam.En kazık fiyatlar orda .Piyasanın parekende fiyatlarına bizim de toptan satış yapıyorlar.Ayrıca şok u alarak bakkalların gözünde çok antipatik duruma geldiler,satışlarının artmaması belkide bu yüzdendir.Hocam kusura bakmayın ama benim için sizin portföyünüz tama bir hayal kırıklığı yarattığından dört ay önce bu portföyü takip etmeyi bıraktım oysa ki size çok güvenmiştim.

 • Avatar
  gökhan
  20 Kasım 2013 15:54 -

  hocam merhaba despc ve brisayı artık takip etmeyelim mi portföyden tamamen çıkaralımmı ben uzu n vadeli düşünüyorumdur.

 • Avatar
  mehmet özyapıcı
  24 Kasım 2013 19:02 -

  Hocam sizi dergiden takip ediyorum yorumlarınız için teşekkür ederim.Devamını bekliyoruz

 • Avatar
  Kazım Karadayı
  13 Aralık 2013 15:54 -

  Hocam sizi her zaman izlerim siz uzun vade için sağlam kar eden şirket öneriyorsunuz. Kafam karıştı, her zaman söylediğiniz bimaş dururken neden bizim toptan anlamadım

 • Avatar
  vahamet
  5 Ocak 2014 09:08 -

  hocayı çok severim ama portföyü tam bir facia vah ki vah

 • Avatar
  Süha Çakıcı
  12 Nisan 2014 09:33 -

  Uzun vadeli yatırımın amacı lot sayısını artırıp temettü gelirinden faydalanmak değilmi 2-3 ayda bir portföyümüzü zararına değiştirirsek bu al sat olmuyormu?Kafam karıştı benim.

 • Site Haritası