Son Haberler

“İşini düzgün yapan sorun yaşamaz”

                                           GÜRTİAD Başkanı Kenan Yıldırım

                          İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN FİRMA SORUN YAŞAMAZ

Gürcistan’da çok şeffaf bir sistem var. İşgücü maliyetleri Türkiye’ye göre çok düşük.  Üretim için ana girdilerin maliyeti de çok uygun. Doğalgaz, elektrik enerjisi , ulaşım maliyetleri, Türkiye’ye oranla %50 düşük.      

GÜRTİAD’ı 1999 yılında 7 arkadaşımızla birlikte kurduk. Şu anda 90’a yakın üyemiz vardır. Dernek olarak Gürcistan’a yatırım için gelen firmalara danışmanlık hizmeti veriyoruz. Mali müşavirimiz var, yeminli tercümanımız var. Gürcistan Hükümeti ile yoğun temaslarımız var. 2017 yılı başında yürürlüğe giren vergi yasası ile ilgili geniş kapsamlı bir toplantı yapıp üyelere sunacağız.

Gürcistan, çok liberal bir ülke. Yani bir Türk vatandaşının burada kurduğu firma Gürcistan  vatandaşının sahip olduğu bütün kanunlara sahip. Şirketi bir günde kurmak mümkün.  Burada  kurumlar vergisi %15  oranında.  Firmalar, %5 stopaja  tabi. Yıl sonunda karını dağıtırken ödeyip şahsi hesabına geçirebiliyor. İşçi ücretlerinden net %20 üzerinden, sadece vergi olarak tahsil ediliyor. Ancak yılbaşından itibaren yeni uygulamadan dolayı teşvik sistemi getirildi.  Mesela firmanız bu yıl 1 milyon dolara kar etmiş, bunun 500 bin dolarını yatırıma dönüştürürseniz vergiden tamamen muaf  oluyorsunuz. Verginin ötesin de burada stabil bir sistem var. Çok şeffaf bir sistem var. İşgücü maliyetleri Türkiye’ye göre çok düşük.  Üretim için ana girdilerin maliyeti de çok uygun. Doğalgaz, elektrik enerjisi , ulaşım maliyetleri, Türkiye’ye oranla %50 düşük.

                                    YATIRIMCILARA TAVSİYELER

Gürcistan’da üretilen her hangi bir ürün, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihracat edilebiliyor. Türkiye’den üretilen ürünleri, Gürcistan üzerinden ihracat imkanınız var. Ulaşım olarak çok güçlü. Gürcistan’da çok liberal bir yabancı sermaye kanunu var. Türk firmaları, yasalara uygun ve işlemleri eksiz yaparsa hiçbir sorun yaşamaz. Sistem, sağlam temelleri dayalı olarak kurulursa hiçbir sıkıntı yaşanmaz.  26 yıldır buradayım. Çözülemeyecek bir problem yok.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası