Son Haberler

“Türk firmalarını yatırıma davet ediyoruz”

                      Gürcistan Ekonomi Bakanı Yardımcısı Ketevan Bochorishvili

                     TÜRK FİRMALARINI YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ

Türk şirketlerinin tekstilde, turizmde, inşaat alanında çok büyük tecrübeleri var. Türk iş adamlarını turizm başta olmak üzere birçok alanda yatırıma davet ediyorum.  Elimizde projeler var sunmaya hazırız. Gelin yatırım yapın, her türlü desteği vermeyi hazırız.

Öncelikle sizi çok selamlıyorum geldiğiniz için. Turcomoney okurlarına teşekkür ediyorum. Gürcistan’da reform çalışmalarımız hızla devam ediyor. Dört alanda reform çalışması yapıyoruz. Vergi kolaylığı ile ilgili düzenlemeler getiriyoruz. Sosyal güvenlik sistemini ve emekli maaşlarını iyileştiriyoruz.  Eğitim ve üniversite ile ilgili reformlarımız ve bölgesel kalkınma ile ilgili  projelerimiz var. Bir defa bürokratik zorlukları, işlemleri ortadan kaldırıyoruz.  Daha şeffaf bir sistem getiriyoruz. Türkiye bizim için çok önemli ekonomik faktör. Birlikte gerçekleştirdiğimiz projeler, başka ülkelere de örnek olabilecek nitelikte.  Türk yatırımcıları, Gürcistan’da yabancı yatırımcılar arasında ilk 5in içinde. Türk şirketleriyle sık sık beraber çalışıyoruz. İnşaat ve finans firmaları çok başarılı. Bakü- Tiflis-Kars Demiryolu projesi bitmek üzere.  Türk şirketleri, Gürcistan’da çok başarılı.  Türk işadamları burada tekstil işleriyle de  uğraşıyorlar. Daha çok tekstille ilgili yatırımlar bekliyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ticareti artırmak istiyoruz. Bu noktada ortaya çıkabilecek problemleri çözebilecek bir kurum da kurduk. Gürcü ve Türk şirketlerinin birlikte üretim yapıp Avrupa’ya satılması ile ilgili çalışmalarımız var.

                    YATIRIMCILAR İÇİN TEVİKLER VE DESTEKLER GETİRDİK

Uluslararası şirketleri ülkemize çekmek için yeni vergi yasasını çakırdık. Yatırımcılar artık kar vergisi ödemiyor.  Eğer yeni yatırım yaparsanız kar vergisi ödemiyorsunuz. Çinlilerle serbest ticaret anlaşmasını bitirmek üzereyiz. Türkiye iş adamlarını Gürcistan’da üretmeye davet ediyoruz. Çünkü Gürcistan’da ürettiğiniz ürünleri kolayca satabilirsiniz. En az vergi ödenen devletlerden biriyiz.  Gürcistan, uluslararası tahkimi tanıyor. Bir sorun olduğunda firmalar, tahkime gidebiliyor.

Bizim Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşmalarımız var. Ticaret yapma kolaylığı konusunda dünyada ön sıralardayız. Enerji, turizm ve başka birçok sektörde yatırımcıları bekliyoruz. Gürcistan, yatırımcılar için fırsatlar sunan bir ülke.  Türk firmaları da Gürcistan’da yatırım yapmalı. Bu fırsatlardan yararlanmalı.

                                                     TÜRK FİRMALARINA MESAJ

Türk yatırımcılarına şu mesajı vermek istiyorum. Gürcistan da Türk yatırımcılar var. Bu firmalar, gayet işler yapıyorlar. Fakat, daha çok yatırım yapmalarını bekliyoruz. Başka alanlarda da ticaret yapmalarını ve Gürcistan’ı daha yakından tanımalarını istiyoruz. Türk yatırımcılar için Gürcistan’da  yatırım fırsatları var. Bizim özel fonumuz var. Devlet olarak yatırımcıyla birlikte biz de yatırım sermaye koyabiliyoruz, yatırıma ortak olabiliyoruz.  Çok düşük bir faizle kredi verme imkanımız var. Türk iş adamlarını turizm için de yatırıma davet ediyorum.  Türk şirketlerin turizm ile ilgili büyük tecrübeleri var. Bundan önce bize gelen turist sayısı 300 bini anca geçiyordu. Geçen sene bu rakam, milyonların üzerinde oldu. Türk iş adamlarını davet ediyoruz. Elimizde projeler var sunmaya hazırız.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası