Yabancı firmaların öncülük ettiği kurumsal renk tescili başvurularında son dönemde yerli firmalar da atağa geçti. Örneğin, Fenerbahçe futbol kulübünün ayrılmaz ikilisi olan sarı-lacivert renkleri, Fenerbahçe’nin başvurusu üzerine Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi.

Yerli firmaların Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yaptığı renk markası başvurularında 2019’da hızlı bir artış olduğu gözlendi. Türkiye’de ilk renk markası başvurusu 2016 yılında yapıldı. Renk markalamasında son üç yılda 72 firma kurumsal renklerini tescil ettirmek için başvuruda bulundu.

TPE tarafından tescil edilen renk markası başvuruları 2019’un ilk 10 ayında bir önceki yıla göre yüzde 65 arttı.

TPE’ye yapılan renk markası başvuru sayısı

YIL                 BAŞVURU ADEDİ

2016                1

2017                18

2018                20

2019                33

Kaynak: TPE

İstanbul merkezli Markiz Patent firmasının kurucusu, marka ve patent vekili Orhan Eriman, son dönemde artış gösteren renk markalaması konusunda şu değerlendirmeyi yaptı, “Renk markası almak üzere Türk Patent Enstitüsüne başvuran şirketler, genellikle kurumsal bir yapıya sahip, Türkiye’nin bilinen şirketleri. Logoları, sloganları ve renkleri ile ayırt ediciliğe sahip kuruluşların kurumsal renk markasını yasal koruma altına almak için başvurular yaptığına şahit oluyoruz. Renk markalamasında başvuru süreci titizlikle ele alınmalı aksi halde firmalar TPE’den red cevabı alabilir.”

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre Fenerbahçe’nin kurumsal renk kodlarını tescil ettirme süreci 24 Haziran 2018 tarihinde başlatıldı. Yapılan inceleme ve araştırmalar 8 Mart 2019 tarihinde olumlu sonuçlandı. Fenerbahçe’nin sarı-lacivert renkleri, pantone 13-0858 tpx ve pantone 19-3939 tpx renk markası kodları ile yasal kayıt altına alındı.

Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanan tescilin sonucuna göre, Fenerbahçe’nin sarı lacivert renkleri, aşağıdaki sektörlerde, FENERBAHÇE SPOR ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ (5106084) dışında başka bir firma tarafından kullanılamayacak.

Fenerbahçe’nin kurumsal renk markası tescilinin geçerli olduğu sektörler

24 Dokunmuş veya dokunmamış kumaşlar. Ev tekstil ürünleri: perdeler, yatak örtüleri, nevresimler, çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler, yorganlar, havlular. Tekstilden bayraklar, flamalar, etiketler. Bebekler için kundak örtüleri. Kampçılar için uyku tulumları.
25 Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar, fularlar, şallar, bandanalar, eşarplar, kemerler. Ayak giysileri: ayakkabılar, terlikler, sandaletler. Baş giysileri: şapkalar, kasketler, bereler, takkeler, kepler.
41 Eğitim ve öğretim hizmetleri. Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri. Spor, kültür ve eğlence hizmetleri (sinema, spor karşılaşmaları, tiyatro, müze, konser gibi kültür ve eğlence etkinlikleri için bilet sağlama hizmetleri dahil). Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılmasına ilişkin hizmetler (global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil). Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri. Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri. Fotoğrafçılık hizmetleri. Tercüme hizmetleri.

 

Hazır giyim firması LC Waikiki Mağazacılık, Albaraka Türk Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası da renklerini tescil ettiren kuruluşlar oldu.

Renk Markalarını Tescil Ettiren Yabancı Markalar

Örneğin ünlü oyuncak firması Mattel’in Barbie, mücevherat firması Tiffany & Co, Cadbury, T Mobile, Toyota, UPS, John Deere, Texas Üniversitesi, renklerini tescil ettiren uluslararası kuruluşların başında geliyor.

MARKİZ PATENT TESCİL ETTİRİYOR

Siz de kurumsal renklerinizi koruma altına aldırabilirsiniz. Böylece renklerinizin, sizin sektörünüzde başkaları tarafından asla kullanılamayacağını yasal güvence altına almış olursunuz. Markiz Patent, firmalara ait kurumsal renklerin tescil edilmesi konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor.