Son Haberler

ORTA ASYA`NIN PARLAYAN YILDIZI

Ekonomideki başarılarıyla uluslar arası camianın dikkatini çeken Türkmenistan, geleceğe dair sıra dışı vizyonuyla parlak fikirleri hayata geçiriyor. Aşkabat’ı gezdiğinizde her an farklı bir yenilikle karşılaşıyor, modern şehre ait birçok güzelliği keşfedebiliyorsunuz. Dünyanın en büyük 4. doğalgaz rezervine sahip olan Türkmenistan, ekonomisini çeşitlendirmek için sanayi, enerji, tarım, turizm, tekstil, ulaştırma sektörlerinde de büyüme hedefiyle hareket ediyor. Uluslararası Ulaştırma Zirvesi, Enerji Zirvesi gibi dev organizasyonlar ise ülkenin daha fazla tanıtılması ve Aşkabat’ın kültürel merkez haline dönüşmesinde önemli bir rol oynuyor.

Dünyanın en büyük 4. doğalgaz rezervine sahip olan Türkmenistan, enerji kartını çok iyi kullanarak son yıllarda en hızlı kalkınan ülkelerden biri oldu. Nitekim Uluslar arası Para Fonu (IMF), Türkmenistan’ın 2014 yılında yüzde 10.1’lik büyüme hızı ile dünyada en hızlı büyüyen ülke olacağını açıkladı.

TOPRAKLAR, YEŞİL CENNETE DöNüŞTü

Türkmenistan her anlamda büyük değişim süreci yaşıyor. özellikle başkent, büyük bir hızla gelişiyor. Sanat şaheserini andıran binalarla büyüyen Aşkabat, şantiyeye dönüşmüş durumda… Büyük meydanlar, görkemli binalar, ferah bulvarlar ve geniş kaldırımlar, şehrin ihtişamına katkı sağlıyor. Ekonomik gelişime bağlık olarak trafikteki lüks araç sayısının artması da dikkatlerden kaçmıyor. Gözünüzü çevirdiğiniz her yerde inşaatlar görüyorsunuz. Ağaçlandırma çalışmalarıyla Aşkabat, yemyeşil bir şehir haline dönüştü.

üLKESİNİ ŞAHA KALDIRAN LİDER

aa_339.jpg

Türkmenistan, son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlar ve geleceğe yönelik hazırlanan projeksiyonlarla bölgenin merkez üssü olmayı hedefliyor. Bu üssün odak noktasını ise enerji ve ulaştırma ayakları oluşturuyor. Türkmenistan, bu hedefin gerçekleşmesi için tanıtma çalışmalarına hız verildi! Uluslararası konferans, zirve ve organizasyonlar bu hedefin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynuyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, akılcı projeler ve kalkınma reformlarıyla ülkesini hızla kalkındıran başarılı bir lider olarak dünyanın dikkatini çekiyor. ülkenin sahip olduğu doğalgaz ve petrol kaynakları, uluslararası piyasalarda en iyi şekilde değerlendiriliyor. Bu çalışmalarla doğal olarak ülkenin önü hızla açılıyor. Bir yandan enerji alanında önemli iş birlikleri yapılırken, diğer yandan diğer sektörlerde kalkınma hamlesi yürütülüyor. Modern projelerle ülkenin çehresi değişiyor.

EKONOMİK BüYüMEDE DüNYA LİDERİ

IMF tarafından açıklanan “World Economic Outlook”raporuna göre, Türkmenistan büyüme rakamlarında ilk sıraya yerleşti. IMF, Türkmenistan ile ilgili büyüme rakamlarını Aşkabat‘ta düzenlenen uluslararası konferansta açıklamıştı. Son 2 yıldır Türkmenistan, GSYİH’sını artırarak yüzde 10‘ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. IMF, Türkmenistan’ın 2014 yılı için büyüme tahminini yüzde 10,1 olarak açıkladı. IMF, global büyüme hızını ise yüzde 3,3 olarak revize etti. Dolayısıyla bu rakamlar Türkmenistan’ın global büyümeden neredeyse 3.5 katı anlamına geliyor. IMF’nin, Dünya Ekonomik Görünüm (Ekim 2014)başlıklı raporunda, Türkmenistan’ın 2015 yılında ise yüzde 11,5 oranında büyüyeceğini tahmin etti. Bu ise, Türkmenistan’ın 2015 yılında da büyük ihtimalle büyümede dünya lideri olacağı anlamına geliyor. Finans uzmanlarının tahminlerine göre ise, Türkmenistan, bu yıl yüzde 11,5 oranında bir büyüme rakamını yakalayacak. Türkmenistan‘ın para birimi Manat’ın tedavüle girmesinin 21.yılı dolayısıyla düzenlenen konferansa, IMF başta olmak üzere Dünya Bankası Grubu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Alman Deutsche Bank, Macar Erste Bank gibi birçok uluslararası finans kuruluşlarından temsilciler katıldı. Konferansta, Türkmenistan‘ın ulusal bankacılık sistemi, küresel ve bölgesel ekonomik kalkınma perspektifleri ve bunun Türkmenistan ekonomisine etkisi gibi konularda sunumlar yapıldı.

Dünya ekonomisine entegre olması bakımından Türkmenistan ile ilgili bir başka önemli gelişme daha yaşandı. Geçen ay Dünya Bankası, Türkmenistan ile bir anlaşma imzaladı. Buna göre, Dünya Bankası Orta Asya’daki ilk temsilciliğini Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta açacak. Dünya Bankası’nın Aşkabat’ta temsilcilik açma kararı, Türkmen Hükümeti’nin ekonomi stratejisini başarılı bir şekilde yürüttüğünün bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

aa_335.jpg

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası