Son Haberler

Piyasalarda yeniden yukarı yönlü hareket var

Yurt dışı gelişmelerin yanı sıra açıklanacak enflasyon, cari açık ve PPK toplantısına ilişkin beklentilere göre İMKB, Ocak ayında dalgalı bir seyir izleyebilir.

Ocak ayında global piyasaların ana gündem maddesini, mali uçurumun çözümüne ilişkin alınacak kararlar ve ABD ekonomisinin bu kararlardan ne yönde etkileneceğine ilişkin piyasa algılamaları oluşturacak.

Piyasalarda yeniden yukarı yönlü hareket var
Kasım ayında yapılan ABD’deki Başkanlık seçimlerinin ardından global piyasaların ana gündemine oturan “mali uçurum” konusu, Aralık ayında da piyasalar tarafından yakından izlendi. Mali uçurumun çözümüne ilişkin atılan adımları ve partiler arası uzlaşma görüşmelerini izleyen piyasalarda, Yunanistan ile ilgili haber akışının olumluya dönmesinin de desteğiyle Aralık ayında yukarı yönlü hareketler gözlendi. ABD borsaları Kasım ayında realizasyon öncesi seviyelerine ulaşırken, Avrupa tarafına bakıldığında Almanya borsasının 2012 yılının zirve seviyelerini test ettiği görüldü. Olası rating artışı ve PPK toplantısından çıkacak kararlara odaklanan İMKB, Aralık ayında yurt dışı piyasalarda yaşanan yukarı yönlü hareketleri izleyerek yeni rekor seviyelerine ulaştı.

Yunanistan ve İspanya haberleri yükselişi destekledi
ABD ekonomisindeki toparlanma devam ederken, bunu sekteye uğratması hatta daha da kötü noktalara taşıyabileceği düşünülen “mali uçurum” sorunu ile ilgili kaygılar Aralık ayında da global piyasaların takip ettiği konuların başında yer aldı. Konunun bir çözüme kavuşması adına Başkan Obama’nın diğer parti yetkilileri ile görüşmelerini izleyen ve her türlü haber akışını fiyatlama eğiliminde olan global piyasalarda ise volatilitenin arttığı görüldü.

Konuyla ilgili taraflar arasında henüz bir çözüm üzerinde anlaşma olmamasına karşın, çözüme yönelik iyimser mesajlarla yükselen ABD hisse senetleri piyasasında (DOW), FED’in yeni tahvil alım programını açıkladığı faiz toplantısının ardından mali uçuruma ilişkin yaptığı uyarılar, Noel öncesinde hafif çaplı kar realizasyonlarına neden oldu.

Avrupa tarafında ise ABD tarafından gelen haberlerin yanı sıra Yunanistan ve İspanya ilgili haber akışı, piyasalardaki yükselişi destekledi. Bu ülkelerle ilgili olumsuz haber akışının azalması, özellikle de önce Fitch ardından da Standard and Poor‘s (S&P) tarafından Yunanistan’ın rating notlarının yeniden yükseltilmesi, Avrupa piyasalarındaki yükselişlerde etkili oldu. Almanya tarafında hisse senetleri piyasası (DAX), 7 bin 500 seviyelerini aşarak 2012 yılının zirve seviyelerine ulaştı.

Enflasyon ve cari açıktan destek
Yurt dışında yaşanan yükselişlere, derecelendirme kuruluşlarından gelebilecek olası bir rating artışını ve Para Politikası Kurulu’ndan (PPK) gelmesi beklenen faiz indirim beklentilerini satın alarak katılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda(İMKB), Aralık ayında rekor seviyeler test edildi. Beklentilerin altında gelen enflasyon ve cari açık verileri yükselişi desteklerken İMKB, 78 bin seviyeleri üzerine yükselerek TL bazında rekorlarını yeniledi.

Merkez Bankası’nın politika faizi beklentiler dahilinde 25 baz puan indiren ancak beklentilerin tersine faiz koridorunun alt bandında indirme gitmeyen ve beklenmeyen bir şekilde yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da düşük oranlı da olsa arttıran kararları sonrasında özelikle bankacılık hisselerinde kar satışlarına neden oldu.

Dalgalı seyir ön plana çıkacak
Ocak ayında global piyasaların ana gündem maddesini, mali uçurumun çözümüne ilişkin alınacak kararlar ve ABD ekonomisinin bu kararlardan ne yönde etkileneceğine ilişkin piyasa algılamaları oluşturacak. Yılbaşı öncesinde hafif çaplı kar satışları görülen ABD hisse senetleri piyasasında, piyasa algılamalarına göre dalgalı seyirlerin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Avrupa tarafında ise, İtalya’da yeni hükümetin oluşun süreci yakından izlenecek.

Mali uçurum belirleyici olacak
İMKB tarafında ise yıllık bazda yüzde 50 seviyelerine ulaşan getiri performansının ardından Ocak ayında İMKB’de hafif çaplı kar satışları görülebileceğini düşünüyoruz. Ancak, ABD’de mali uçurum konusunda yaşanacak gelişmeler global piyasalarda olduğu gibi İMKB’nin de yönü üzerinde belirleyici olacak. Bununla beraber, son dönemlerde İMKB’yi yukarı taşıyan olası not artışı fiyatlamaları nedeniyle bu kar satışlarının sınırlı kalmasını bekliyoruz.

Yurt dışı piyasalardaki gelişmelerin yanı sıra yurt içinde açıklanacak olan enflasyon, cari açık ve PPK toplantısına ilişkin beklentiler ve gerçekleşmelere göre İMKB’nin Ocak ayında dalgalı bir seyir izlemesi muhtemel görünüyor.

Osman GöKTAN

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası