Son Haberler

Rus ve Türk iş insanları İstanbul’da bir araya geldi

– Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov’un konuşması Rus ve Türk iş insanları İstanbul’da bir araya geldi.

İSTANBUL (AA) – Moskova Belediyesi Dış Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Sergey Çeryomin, Rusya ve Türkiye arasında yürütülen Akkuyu Nükleer Santrali ve Güney Akımı projelerinin Türk sanayisinin gelişimine büyük katkı sağlayacağını dile getirerek bu projelerin yeni lojistik ve tedarik zincirlerinin kurulmasını sağlayacağını ifade etti.

Çeryomin ve beraberindeki heyet, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile İstanbul’da düzenlenen yemekli bir toplantıda bir araya geldi.

Toplantıya Rusya’dan ve Türkiye’den çok sayıda iş insanı katıldı.
Sergey Çeryomin, burada yaptığı konuşmada, Batı medyasında yabancı şirketlerin Moskova’yı terk ettiğine dair yayınların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek başta Türkiye olmak üzere, tüm iş insanlarına rahat çalışma ortamları sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Rus ve Türk iş insanları arasındaki ortaklıkların çok üst düzeye çıktığını kaydeden Çeryomin, şöyle devam etti:
“Rusya, ilaç sektörü, teknoloji, enerji, uzay teknolojileri gibi birçok alanda halen uluslararası anlaşmalara imza atmaya devam ediyor. Türkiye ile gerçekleştirilen Akkuyu Nükleer Santral Projesi bunlardan en önemlilerinden biri. Yaptırımlara, ekipmanların tedarikiyle ilgili olan sorunlara rağmen planlanan zamanda gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Türkiye ile Rusya arasındaki iş birliğinin diğer önemli projelerinden biri de Güney Akımı projesidir. Bu proje ile Türkiye’nin önemli ölçüde enerji ihtiyacı karşılanacak.”

Çeryomin, Akkuyu ve Güney Akımı projelerinin Türk sanayisinin gelişimine büyük katkı sağlayacağını ve bu projelerin yeni lojistik imkanlar ve tedarik zincirlerinin kurulmasına neden olacağını aktardı.
Türkiye ile Rusya arasında iş birliğinin her alanda artarak devam etmesini beklediğini belirten Çeryomin, meşhur Türk markalarının Moskova’ya gelmesini sabırsızlıkla beklediklerinin kaydetti.
Sergey Çeryomin, hafif sanayiden ağır sanayiye kadar her alanda iki ülke ilişkilerinin gelişmesi gerektiğine değindi.
– İki ülke ilişkilerini daha çok arttın”
Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov ise Türkçedeki “İyi dost kötü günde belli olur” atasözünün iki ülke için son dönemlerde daha da anlamlı hale geldiğini ifade etti.
Türk ve Rus halkının tarihi ve ailevi bağlarla birbirine daha da bağlandığını dile getiren Buravov, iki halk arasında yapılan evliliklerden doğan çocukların iki ülke ilişkilerini çok daha üst düzeye taşıyacaklarını söyledi.
Buravov, iki ülkenin ekonomik alanda kurduğu ilişkilerin her geçen gün daha da artarak devam ettiğini belirterek “İş birliğimiz devam edecek. Geleceğimiz oldukça parlak görünüyor. Burada bulunan iş insanlarından şunu istiyorum iş birliği ile ilgili anlaşmaları imzalayın, pratik projeleri konuşun. İkili ticari ilişkiler ekonomik kalkınmanın temelidir. İki milletin ekonomik olarak kalkınması için gerekli olan adımları atın ve iş birliğini daha çok devam ettirin.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası