Son Haberler

T+2 demode kaldı, düzeltilmeli

-Türkiye’de hisse senedi piyasasında işlemlerin takası, işlemi takip eden ikinci iş günü gerçekleşiyor. Yani işlem konusu olan para ve hisse senedi transferi ikinci iş gününde gerçekleşiyor. Amerika, yıllardır uygulanan iki günlük süreyi artık bir güne düşürüyor. Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) gerekçe olarak, yatırımcılara fayda sağlamak ve piyasa katılımcılarının menkul kıymet işlemlerinde karşılaştıkları kredi, piyasa ve likidite risklerini azaltmak amacını taşıdığını ifade etti.

T+1 kuralının görünmeyen gerekçesi kripto varlık piyasasının anlık takası karşısında T+2 kuralının uzun ve demode kalmasıdır. Artık teknolojik imkanlar çerçevesinde takas süresini düşürmek mümkün. Umarım ülkemizde de takas süresinin azaltılmasına yönelik adımlar bir an önce atılır.

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’in beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup ’Burada işini çok iyi yapan, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş’ desin.”

 Martin Luther King

İşini hakkı ile yapmanın ne kadar önemli bir meziyet olduğunu yaşadığımız deprem felaketi sonucunda bir kez daha anladık. Martin Luther King’in sözündeki gibi tüm paydaşlar işini layıkıyla yapsaydı, enkaz altında hayatlar sönmeyecek ve insanlar yıllarca çalışıp didinerek elde ettikleri birikimleri kaybetmeyecekti. Bu vesile ile depremde ölenlere Allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilerim. Zor bir dönem.

Ne yazık ki artık önümüze bakmalı ve bu musibetten dersler çıkarmalıyız. Ülkemiz bir deprem ülkesi, bu depremler ne ilk ne de son olacak. Kuralları uymayanlara yaptırım uygulanmazsa kuralların iyi olmasının hiçbir önemi kalmıyor. Ülkemiz gerek insan kaynağı gerekse de doğal kaynaklar açısından oldukça zengin, bu sıkıntılı günleri aşacağımıza olan inancımız tam.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA VE DİĞER KURUMLARIMIZA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Depremin hemen akabinde milletimizin yardımlar konusunda gösterdiği reaksiyon ve örgütlenme ise ayrıca takdiri hak ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler ve gönderilen yardımlar az da olsa acıları hafifletti ve bölge halkına yanınızdayız mesajı verdi. Deprem sonrası şehirlerin yeniden inşası yanında ebeveynlerini kaybetmiş olan evlatlarımızın eğitimi ve bunun yanında sağlıklı psikolojik gelişimi en önemli gündem maddelerinden birisi olmalı. Bu konuda da devletimizin yanında sivil toplum kuruluşlarına ve diğer kurumlarımıza önemli görevler düşüyor.

T+2 KURALI DEMODE KALDI

Mevcut durumda finansal piyasalardan bahsetmek içimizden gelmese de sermaye piyasalarındaki yeni bir gelişme ile yazımı bitirmek istiyorum.

Bilindiği üzere ülkemizde pay (hisse senedi) piyasasında işlem yapıldığında işlemlerin takası işlemi takip eden ikinci iş günü gerçekleşiyor. Yani işlem konusu olan para ve hisse senedi transferi ikinci iş gününde gerçekleşiyor. Amerika, yıllardır uygulanan iki günlük süreyi artık bir güne düşürüyor. Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) gerekçe olarak, yatırımcılara fayda sağlamak ve piyasa katılımcılarının menkul kıymet işlemlerinde karşılaştıkları kredi, piyasa ve likidite risklerini azaltmak amacını taşıdığını ifade etti. Karar, SEC tarafından Resmi Gazete’ye gönderildi. Kararın yayımlanmasını müteakip 60 gün sonra yürürlüğe girecek.

Daha önce de ifade ettiğim gibi görünen gerekçe, elbette risklerin azaltılmasıdır. Ama bu kararın ardındaki görünmeyen gerekçe ise kripto varlık piyasasının anlık takası karşısında T+2 kuralının uzun ve demode kalmasıdır. Artık teknolojik imkanlar çerçevesinde takas süresini düşürmek mümkün. Umarım ülkemizde de takas süresinin azaltılmasına yönelik adımlar bir an önce atılır.

Mahir Kubilay Dağlı

Eliptik Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

dagli@turcomoney.com

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler