Son Haberler

“Yatırımları Türk firmaları birlikte…”

                          Bölgesel Kalkınma ve Altyapı Bakanı Zurab Alavidze

                  ALTYAPI YATIRIMLARINI TÜRK FİRMALARIYLA YAPMAK İSTİYORUZ

 *Otoban, köprü, baraj, tünel, su kanalizasyonları ve daha birçok altyapı yatırımları için çalışmaları başlattık.

 *Yatırımları devlet-özel sektör ortaklığı ile gerçekleştirmek için yeni bir yasa çıkarıyoruz. Bunun için ihaleler açıyoruz. Türk firmalarının, bu ihalelere katılmasını istiyoruz. Bu projeleri Türk firmaları ile birlikte yapmak isteriz.

*Gürcistan, uluslararası yatırımcılar için güvenli bir ülke. Dünya Bankası raporları da Gürcistan’ı bu konuda üst sıralarda gösteriyor.

 *Yatırımcılar için, işadamları için ticareti kolaylaştırmak için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Daha da kolaylaştırmak için çalışma başlattık.

 *Türk firmaları, Gürcistan’ın gelişmesinde yatırımları ile Gürcistan’ın gelişmesine büyük katkı sağladı. Türk firmaları ile çalışmaktan dolayı çok memnunuz.

 Son yıllarda kalkınma yolunda büyük ilerlemeler kaydeden komşu ülke Gürcistan, turizm, enerji, sağlık, tarım alanlarında  ve altyapı yatırımları için start verdi. Bu projeleri ve yatırımları hayata geçirmek için vergi reformu yapan, yasaları yeniden düzenleyen Gürcistan, özellikle altyapı yatırımlarını “Devlet-Özel Sektör İşbirliği” ile gerçekleştirmek istiyor. Otoban, köprü, baraj, tünel, su kanalizasyonları ve daha birçok altyapı yatırımları için çalışma başlatan Gürcistan, Türk firmalarını ortak çalışmaya davet ediyor. Gürcistan Bölgesel Kalkınma ve Altyapı Bakanı Zurab Alavidze, altyapı yatırımları ile ilgili yapılan çalışmaları ve hedefleri Turcomoney’e anlattı…

-Sayın Bakan, Gürcistan son yıllarda kalkınma yolunda önemli adımlar attı. Bu çalışmalar, gördüğümüz kadarıyla bugün de devam ediyor. Gürcistan’da şu anda devam eden altyapı yatırımları ile ilgili bize bilgi verir misiniz ?

 Alavidze- Öncelikle Gürcistan’a geldiğiniz için, ülkemizdeki bu çalışmaları yayın organlarınızda tanıtacağınız için teşekkür ederim. Biz önümüzdeki 4 yıl için yatırım hedeflerini ortaya koyduk. Bunlar; hızlı tren, yol, içme suyu şebekelerinin ıslahı ve turizmi etkinleştirmek. Turizmi daha iyi bir noktaya getirmek için alt yapı, su kanalizasyon sistemleri gerekiyor. Bu 4 yıllık planlamamızda Türk şirketleriyle birlikte çalışıyoruz. Bunlar arasında Türk inşaat firmaları da var. Türk firmalarının burada bulunmasından çok memnunuz. Dost ülke ile ortak çalışmalardan dolayı memnunuz.

Bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı kurumlar tarafından 1500’e yakın proje yürütülüyor şu anda. Batum Çevre Yolu’na bağlanacak olan otoban yapılıyor. Yapım bedeli 100 milyon doların üzerinde. Bu otoban yapımını Türk inşaat firmaları ile birlikte yapıyoruz.  Aynı şekilde köprüler ve tüneller inşa ediyoruz. Gürcistan’ın çehresi önümüzdeki yıllarda bu yatırımlarla çok daha güzelleşecek.

                             MEGA PROJELERLE BÖLGENİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

 -Sayın bakan Gürcistan, Kafkasya’nın en stratejik ülkelerinden biri. Türkiye ile birlikte petrol, doğalgaz ve hızlı tren projelerinde yer alıyor. Bu projelerle ilgili neler söyleyeceksiniz?

 Alavidze-Bakü-Ceyhan- Tiflis Petrol Boru Hattı’nı bitirmek üzereyiz. Projenin büyük bir kısmı tamamlandı. Biz bu programa uyuyoruz. Demiryolu Hattı’nda bizimle ilgili kısımlarda tüm çalışmalar yapıldı. Tabii biraz gecikmeler oldu, ama umarım kısa sürede tamamlanır.  büyük bir kısmını bitirmiş sayılırız biz programa uyuyoruz ve programla devam ediyoruz.

-Bu projeler Doğu ile Batı’yı birleştirmesi, Avrupa ile Asya’yı birleştirmesi bakımından büyük önem taşıyor. Ayrıca bu hattın geçtiği ülkelerin ekonomisini canlandırması bakımından da projeler son derece önemli. Siz bu projelerden neler bekliyorsunuz? Gürcistan ekonomisi, bu projelerden nasıl etkilenecek?

Alavidze- Bu projeler, Gürcistan’ın bölge ülkelerinin ekonomilerini çok olumlu etkileyecek. Dolayısıyla Gürcistan ekonomisi de bu projelerden çok olumlu etkilenecek. Biz ülkemizdeki altyapı yatırımlarını tamamladığımızda ve Türkiye ve Azerbaycan ile birlikte yürüttüğümüz bu projeler hizmete girdiği zaman Gürcistan ekonomisi, çok gelişmiş olacak. Gürcistan ekonomisi, yatırımcıların ilgisini çekecek.

                               GÜRCİSTAN YATIRIMCILAR İÇİN UYGUN BİR ÜLKE

 -Sayın bakan, Dünya Bankası’nın 2016 yılında hazırladığı Küresel Yatırımlar Raporu’na göre Gürcistan, uluslararası yatırım için öne çıkan ülkelerin başında geliyor.  Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?  

 Alavidze-Dünya Bankası’nın raporu bizim için çok önemli. Gürcistan ekonomisi, yüzde 5.2 oranında büyüdü. Gelişme göstermişiz. Komşu devletlere bakınca büyüme oranlarının  daha düşük olduğunu görüyoruz. Çünkü biz yabancı sermaye için, uluslararası yatırımcılar için birçok düzenleme yaptık. Şirket kuruluşunu kolaylaştırdık. Vergi oranlarını düşürdük. Teşvikleri ve destekleri artırdık. Kısacası iş yapmayı ticareti kolaylaştırdık. Bunlar, uluslararası şirketlerin ilgisini çekiyor. İleriye dönük planlamalarımız var. Ticaretin daha da kolaylaştırılması için paylaştırılması için ne gerekiyorsa yapacağız.

                                 TÜRK FİRMALARI, İHALELERE KATILSIN

 Sayın bakan, Türk müteahhitlik firmaları altyapı yatırımlarında son derece başarılı. Türkiye’de birkaç yıldır “Kamu-Özel Sektör Ortaklığı” modeliyle mega projeleri hayata geçirdi, geçirmeye devam ediyor.  Gürcistan da kalkınma hamlesi gerçekleştirmek istiyor. Bu noktada bu projelerin, altyapı yatırımlarının hayata geçirilmesi bakımından Türk firmalarına nasıl bir çağrı da bulunuyorsunuz? 

Alavidze-Biz yeni bir yasa tasarısı hazırlıyoruz. Özel sektörle birlikte yatırımları gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda Türk şirketlerine vermek istediğim mesaj şu: Bizim devletimiz açık şeffaf bir sistemle çalışıyor bizim. Biz bu yeni yapılanmada daha çok Türk şirketini görmek istiyoruz. Bu ihaleleri web sayfamızda açıklıyoruz, açıklamaya devam edeceğiz.  Türk işadamlarından rica ediyoruz. Web sayfalarımızda iyi baksınlar. Bu ihaleleri, şartları okusunlar, öğrensinler ve gelip ihaleye katılsınlar.  Çünkü biz Türk şirketlerinin bu ihalelere katılmasından büyük bir memnuniyet duyarız. Bu vesile ile diğer uluslararası firmaları da yatırım için Gürcistan’a davet ediyorum.

                                       TÜRKİYE VE GÜRCİSTAN STRATEJİK ORTAK

 -Sayın bakan son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mı? 

 Alavidze- Gürcistan, kalkınıyor, gelişiyor. Yatırım planlarımızı, hedeflerimizi ortaya koyduk. Bu yatırımları planlar dahilinde adım adım gerçekleştireceğiz. Türk firmaları ile birlikte Gürcistan devleti olarak ortak bir zeminde bu yatırımları yapabiliriz. Her türlü desteği vermeye hazırız. Türk şirketlerini Gürcistan’da görmek istiyoruz. Biz Türkiye ile dost devletiz. Aynı zamanda stratejik ortağız. Gelin bu dostluğu ve stratejik ortaklığı bu yatırımlarla, işbirliği ile daha da güçlendirelim.

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası