Son Haberler

Ulaştırma meselesi memleket meselesidir

Gerçek atılımın, girişimin ve girişimciliğin gelişebilmesinin ana motoru ulaştırmadır. Bilgiye, ürüne, hizmete, insana ulaşmanın yolu, büyük fotoğrafın olmazsa olmaz ana parçası, oyunu kurmanın, başlatmanın anahtarı, girişimcilerin temel ihtiyacı ulaştırmadır.

Uzun zamandır paylaşmak istediğim bir konunun sorumlusu, patronu bu ay Turcomony’in ana kapak konuğu oldu. Bende bu fırsatla fikirlerimi, sizlerle paylaşmış olacağım. Dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de gelişmenin, kalkınmanın, büyümenin ve her anlamda maddi-manevi zenginleşmenin ana kanalı ulaştırmadan geçiyor.
“Ulaştırma” kelimesi belki bu kadar önemli, bu kadar güçlü bir etki yaratmıyor kafalarımızda, bence burada sorun bu kelimenin kifayetsizliği, yoksa 80 sonrası gelişimin ana motoru ulaştırma olmuştur, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. özellikle son 10 yılın itici gücü yine ulaştırma alanında atılan dev adımlarla gerçekleşmiştir.
Ak Parti iktidarının 10 yıl önce duble yollarla başlayan ulaştırma söylemi, kara yollarında gerçekleştikten sonra demir ve deniz yolları ile devam etti. Mega projelerle mesafeler kısaldı. Pazardaki ürün, servisler ve insanlar birbirine yaklaştı. Tabii bunlar işin görebildiğimiz tarafları buna paralel, hatta belki de daha hızlı ve güçlü adımları internet, GSM, karasal telefon hatları konusunda yaşadık. Yıllar sonra yaşadığımız bugünler konuşulurken, büyük olasılıkla internet yüzyılı diye anılacak.
İşte bu bağlamda bu yüzyılı kaçırmadığımızı söylemeliyiz. Dünyaya paralel, hatta bazı alanlarda daha ileri adımlar attık. Türk insanının genel olarak teknoloji ve yeniliklere açık yapısı bu vizyonla birleşince şaşırtıcı sonuçlar çıkardık. Bu anlamda kabinenin en başarılı ismi olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıdırım’ı kutluyor ve önümüzdeki dönemlerde bu hizmetlerin artarak devam ettirilmesini beklediğimizi belirtiyoruz.
Bunlar genel durumla ilgili tespitlerimiz, söyleyeceklerimiz ise şöyle:
Ulaştırma meselesi aslında memleket meselesidir. Gerçek atılımın, girişimin ve girişimciliğin gelişebilmesinin ana motoru. Bilgiye, ürüne, hizmete, insana ulaşmanın yolu, büyük fotoğrafın olmazsa olmaz ana parçası, oyunu kurmanın, başlatmanın ana anahtarı, girişimcilerin temel ihtiyacı olan unsur ulaştırmadır. Dolayısıyla bu alanda yapılan işler, bu alanda sağlanan gelişmeler oldukça önemlidir. Bizi güçlü, rekabetçi yapacak ana hat burada saklıdır.

Sadece girişimciler değil; ülkenin büyümesi, kalkınması için çalışan tüm yöneticiler de bu alanı yakından takip etmeli. Ekonomi, eğitim, kültür-sanat ve sosyal konularda geliştirilecek programlar bu alan dikkate alınarak geliştirmeli. örneğin vergi desteği yerine, kazanmayı sağlayacak bir iletişim desteği çok daha akıllıca olur. İletişim ve ulaşım kanallarının kolay kullanımı ve yaygınlığı, eşitleyici bir faktör olarak çok önemli bir destektir. Unutmamalıyız ki; gelir dağılımındaki adaleti bile ancak bu eşitleyici alanları yaygınlaştırarak sağlayabiliriz. önümüzdeki yüzyılın istihdam sorunlarına da, ulaşım ve iletişim alanındaki açılımlar katkı sunacak. ülkemizin yarınlarının inşaa edilmesinde mühim katkısı olan ulaşım ve iletişime katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

Türkiye, önüne koyduğu hedeflere girişimcilerle ulaşacak. Girişimciler ise ulaşım ve iletişim alanındaki gelişmelerle büyüyecek şeklinde yazımızı bitirirken herkese en içten saygılarımı sunuyorum…

Oğuz SATICI

satici@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası