Son Haberler

AB’yle kritik üst düzey temas

Üyelik müzakerelerindeki belirsizliğin olduğu bir dönemde bugün Ankara, AB’den iki üst düzey yetkiliyi ağırlayacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu liderliğindeki Türk heyeti, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Genişlemeden Sorumlu Komiser Johanes Hahn’la görüşerek 1,5 yıl sonra üst düzey temasta bulunacak.

Türkiye ve Avrupa Birliği’nin (AB) kendi içlerinde seçim maratonuna girdikleri bir dönemde taraflar Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog toplantısı çerçevesinde bir araya geliyor.

Ankara’da gerçekleşecek toplantıda Suriye’deki durum, İran’a yönelik yaptırımlar ve Irak’taki gelişmeler başta olmak üzere ortak çıkar ve endişe yaratan konular ele alınacak. Terörle mücadele, göç yönetimi konusunda işbirliği ve AB-Türkiye ikili ilişkileri de masaya yatırılacak gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Ankara’nın toplantıda mevcut durumda AB tarafından dondurulmuş olan üyelik müzakere sürecine ivme kazandırılmasını isteyemesi, AB’li yetkililerin ise Türkiye’deki demokratik reform sürecindeki sıkıntıları yeniden gündeme getirmesi bekleniyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası