Son Haberler

Alisoy: “İdea hayalleri gerçeğe dönüştürüyor”

Azerbaycan’da üretim alanında faaliyet gösteren ve ülkeye döviz getirisi sağlayan firmalardan biri de İdea. Kamu alanlarından otellere, alış veriş merkezlerinde lüks konut projelerine kadar birçok sahada konsept ve butik ürünler üreten İdea, hayalleri gerçeğe dönüştürüyor.

Her biri birbirinden farklı ve kendine has tasarıma sahip oturma bankları, pergolalar, çiçek saksıları, aksesuarlar ve daha birçok farklı ürün üreten şirketin Genel Müdürü İbrahim Alisoy, şirketin kuruluşundan bu yana artan üretim kapasitesi ve gelişen tasarımları hakkındaki görüşlerini Turcomoney Dergisi Orta Asya/Kafkasya Edition Yayın Yönetmeni Serhat Baş’a anlattı.

*Sayın Alisoy, İdea ne zaman kuruldu? Üretim kapasiteniz ve faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

İdea, 2004 yılının Aralık ayında faaliyetlerine başladı. Dış mekan konsept ürünler üzerine yoğunlaşan bir üretim stratejisiyle yola çıkan İdea, ahşap ve demiri kendi tasarım ürünlerinde kullanarak çok başarılı sonuçlar elde etti. Hali hazırda 7 bin metrekare kapalı ve 20 bin metrekare açık alanda üretim yapıyoruz. 2021 yılında kapalı alanımızı 10 bin metrekare daha artırmayı planlıyoruz. Fabrikamızın yanı sıra Bakü Novxanı’da üç katlı teşhir alanımız bulunmakta. Merkez ofisimiz ise Bakü İlimler Akademisi’nde yer alıyor.

*Azerbaycan’ın dış mekan özel ürünler konusundaki üretim kalitesi ve kapasitesi hakkında ne düşünüyorsunuz? İdea şirketi bu kapasite ve potansiyel içinde nasıl bir yere sahip?

Azerbaycan’da bizim faaliyet gösterdiğimiz alanda çok az üretici var. Birçoğu da küçük atölyelerde faaliyetlerini sürdürüyor. Bu nedenle İdea, yüksek kapasiteli fabrikası ve profesyonel ekibi ile öne çıkıyor. Bizim alanımızda yüksek sayıda ürün çeşidi ve düşük adetli üretim söz konusu. Hatta ürünlerin aksesuarları da ürüne özel olarak mimarlarımız tarafından tasarlanarak bizim fabrikamızda üretiliyor. Bu da butik ve spesifik bir çalışma prensibi gerektiriyor. Birçok firma aynı ürünlerden yüksek adetli üretim yaparak faaliyet göstermeyi tercih ediyor. Aksesuar olarak da pazarda mevcut olan ürünlere yöneliyorlar. Bu da bizi daha rakipsiz ve farklı kılıyor.

* Azerbaycan dışındaki pazarlara da ihracat yaptığınızı biliyoruz. Bu pazarlar hangileri?

İdea olarak 2014 yılından bu yana yurt dışına ihracat yapıyoruz. Bu ülkeler arasında Rusya, Kazakistan, İrlanda ve Katar yer alıyor. Son ihracatımız Katar’ın başkenti Doha’ya oldu. Doha’daki Oasis adlı projede kullanılmak üzere üç konteyner ürünü Katar’a gönderdik. 2020 yılında Abudabili bir şirket ile İdea’nın Abudabi distribütörlüğü ve showroom açılışı ile ilgili olarak ön anlaşma imzaladık. Pandemi nedeniyle faaliyetlerin başlamasında gecikme yaşandı ancak Mart ayında şirket yetkilileri Azerbaycan’a gelerek distribütörlük anlaşmasını imzalayıp yatırımı gerçekleştirecekler. Ayrıca Karabağ’ın alınmasının ardından Türkiye ile Azerbaycan arasındaki karayolunun açılmasıyla birlikte Türkiye pazarında da ürünlerimizin yer almasını planlıyoruz. Dileğimiz Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ticarette gümrük vergilerinin daha uygun oranlarda hatta mümkünse sıfır olması. Bu sayede daha rekabetçi olabilme şansı elde edeceğiz. 2021 yılında ihracat odaklı olarak çalışmalarımıza devam ederken Karabağ’a da yoğunlaşarak iç pazardaki payımızı ve gücümüzü artırmaya devam edeceğiz.

* Katar’ın başkenti Doha’daki Oasis projesinin detayları ve geleceği hakkında bizi aydınlatır mısınız?

Oasis projesi şu anda Katar’ın en lüks projelerinden biri. Yedi yıldızlı bu projenin toplam bütçesi 6 milyar Katar Riyali. Bu projeye özel üretim geri dönüşüm çöp kovaları ve bank ihalesiyle katıldık ve ihaleyi kazandık. Böyle önemli bir projede Azerbaycan üretimi ürünlerin yer alması bizim için gurur verici.

* Turizm, restoran ve avm sektörlerine yönelik çalışmalarınız var mı? Varsa hangi projelerden bahsedebilirsiniz?

İdea olarak turizm, restoran ve avm sektörlerinde yatırım yapan birçok şirketle anlaşmalar yaptık. Örnek vermek gerekirse Bakü’de açılan Four Seasons Hotel, Boulevard Hotel ve Dinamo Hotel ile Şahdağ’da faaliyet gösteren Pik Palace Hotel bunlardan birkaçı. Ayrıca Bakü’de en son açılan alış veriş merkezlerinden biri olan Deniz Mall’da bizim özel üretim konsept ürünlerimiz kullanılıyor. Gençlik Mall ve Port Bakü gibi daha önce açılmış avm’lerde de bizim ürünlerimiz yer aldı. 2020 yılının Şubat ayında sözleşmesini imzaladığımız Bakü Zoo Park Projesi de bizim için çok önemli ve büyük bir proje. Oranın ahşap ve demir kullanılan birçok alanında bizim ürettiğimiz ürünler kullanıldı. Son olarak imza aşamasına geldiğimiz projelerden biri ise Bakü White City’deki 30 villalık proje. Söz konusu projede pergola ürünlerimizle yer alacağız. Bahsettiğim işlerin her biri yüksek kaliteye ve vizyona sahip çalışmalar. Bundan sonra da kaliteli ve güçlü projelerde yer almaya devam edeceğiz.

* Rusya’nın büyük bir toprağa ve nüfusa sahip olması, Azerbaycan ve onun gibi diğer Türk Cumhuriyetleri ve Kafkas ülkeleri ile SSCB dönemine dayanan ilişkileri nedeniyle sizin için önemli bir pazar olduğunu düşünüyorum. Bu pazarla ilgili neler söylemek istersiniz?

Sizin de belirttiğiniz gibi Rusya çok önemli pazarlardan biri. SSCB döneminden bu yana turizm açısından önem taşıyan bölgelerden biri olan Arxız’da Sky Turizm şirketinin tesislerinden birine yönelik bir projeyi hayata geçirdik. Bu proje, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kontrol edilen bir projeydi. Birçok kayak pistinin yer alığı bu lüks projede “Arxız Dostları” adında bir alan oluşturmak istendi ve ona göre bir yer ayrıldı. O alan için parametrik formda özel bir bank talebinde bulundular. 33 adetlik bankın yer alacağı bu projede üretilecek her özel banka bir önemli üst düzey Rusya devlet yetkilisinin adının verilmesi planlandı. Bu isimler arasında başta Vladimir Putin ve Medvedev olmak üzere birçok önemli şahsiyetin isimleri bulunuyordu. Her birini özel olarak tasarlayıp ürettiğimiz bu bankların yine her birine özel olarak bu devlet yetkililerinin isimlerini yazdık. Bin 40 adet detayı olan bu bankların 768 tanesinde her birinin ölçüsü farklıydı. Bu projeyi Rusya, Türkiye ve İtalya gibi ülkelerdeki şirketlerin arasından bir Azerbaycan şirketi olarak İdea kazandı ve 2015 yılında tamamladı. Böyle önemli bir projeyi başarıyla tamamladığımız için bize güvenip siparişi veren firma yetkililerine ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

*2020 yılında tüm dünyada yaşanan ve halen de devam etmekte olan pandemi, birçok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Bu durum firmanızı nasıl etkiledi? Ne gibi önlemler ve kararlar aldınız?

Ne yazık ki pandemi nedeniyle birçok sektörde olumsuzluklar yaşandığını gördük ve görmeye de devam ediyoruz. İdea olarak biz pandemi döneminde Zoo Park gibi bazı büyük projelerin üretimine devam ettiğimiz için bu dönemi daha rahat geçirdiğimizi söyleyebilirim.

*Azerbaycan’ın Karabağ zaferinin ardından bölgede yol ve altyapı çalışmaları hemen başladı. İdea olarak Karabağ ile ilgili ne gibi planlarınız var?

Karabağ’ın geri alınması bize çok büyük onur ve gurur verdi. Önümüzdeki dönemde Karabağ’ın gelişimi için biz de elimizden gelenin en iyisini yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Türkiye’den Karabağ’a gelerek o bölgenin kalkınmasında emeği olacak Türk inşaat, mobilya ve diğer sektörlerinde faaliyet gösteren kardeşlerimizle işbirliklerimiz olacak. Şu anda devletimiz orada yol, güvenlik, kanalizasyon vb. gibi altyapı çalışmalarına devam ediyor. Bizim işlerimizle ilgili sıra bize geldiğinde çalışmaya hazırız.

*2021 yılıyla ilgili hedef ve beklentileriniz nelerdir? Üretiminizin ne kadarını ihraç etmeyi öngörüyorsunuz? Pandeminin devam ettiği bu belirsiz bir ortamda siz planlarınızı nasıl yapıyorsunuz?

2021 yılıyla ilgili hedef ve beklentilerimiz pozitif. Hedefimiz üretim ve satış faaliyetlerimizi yüzde 35 ihracata yüzde 65 de iç pazara yönelik olarak gerçekleştirmek. Daha önce bahsettiğim gibi Karabağ’daki projelere yönelik yapacağımız üretim, bizim iç pazardaki payımızı ve gelirimizi artıracak. İhracatta Orta Asya ve Kafkasya ülkelerine yönelik ihracatımız devam edecek ancak ürünlerimizin daha çok üst segment projelere yönelik olması nedeniyle Orta Doğu, Körfez ve Avrupa ülkelerinin ihracatta ön planda olacağını düşünüyorum.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası