Son Haberler

Cenk Yüksel: “Karabağ’da tüm imkanlarımızı kullanarak finansal çözümler sunacağız”

Azerbaycan bankacılık sektörü son yıllarda Türk bankalarının da sektöre kattığı tecrübe ve yeni hizmetlerle gelişimini sürdürüyor. Müşteri odaklı bakış açısı ile müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çalıştıklarını ifade eden Yapı Kredi Bank Azerbaycan Genel Müdürü Cenk Yüksel, Turcomoney Orta Asya/Kafkasya Edition Yayın Yönetmeni Serhat Baş’ın sorularını yanıtladı.

* Sayın Yüksel, Turcomoney Dergisi okuyucularına kendinizi tanıtır mısınız? Azerbaycan’daki görevinize ne zaman başladınız? Türkiye’de uzun yıllar bankacılık yapan bir profesyonel olarak Azerbaycan bankacılık sektöründeki gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz? 

1996 yılında Koç Bank’ta Müfettiş Yardımcısı olarak iş hayatına başladım ve 2015 yılına kadar Teftiş Kurulu bünyesinde çeşitli görevlerde bulundum. Aynı yıl kardeş ülke Azerbaycan’daki iştirakimiz olan Yapı Kredi Bank Azerbaycan’a önce Genel Müdür Vekili, ardından Genel Müdür olarak atandım. Bugüne kadar da Yapı Kredi değerlerini koruyarak, “”Hizmette sınır yoktur” anlayışımız doğrultusunda, bankamızın müşteri odaklı bakış açısı altında Yapı Kredi Bank Azerbaijan müşterilerimize ekibim ile en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz.

Azerbaycan’ın hızlı ekonomi ve sanayi gelişimine paralel olarak bankacılık sektörü de her geçen yıl gelişiyor. Bu anlamda ciddi teknoloji ve insan kaynağı yatırımı yapıldığını net bir şekilde söyleyebilirim.

 *Yapı Kredi Bank Azerbaycan’ın kuruluş ve iştirak yapısı hakkında bilgi verir misiniz? Azerbaycan’daki faaliyetleriniz ne zamandan beri devam ediyor? Ülke genelinde kaç şubeniz ve çalışanınız var?

Bankamızın, 2000 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Merkezi Bankası’ndan Koçbank Azerbaycan adı altında bankacılık hizmetlerini gerçekleştirmek üzere lisansı bulunuyor. Türkiye’de Yapı Kredi’nin Koç Finansal Hizmetler ailesine katılması ile birlikte, 2007 yılından itibaren faaliyetlerini Yapı Kredi Bank Azerbaycan adı altında yürütmeye başladık. Yapı Kredi Bank Azerbaycan bugün 245 çalışanı ile birlikte, Bakü ve Sumqayıt’da toplam sekiz şube ve bir uydu şube ile hizmet gösteriyor.

*Bankanızın ürün ve hizmetlerinden bahseder misiniz? Diğer bankalardan sizi öne çıkaran en önemli özellikleriniz nelerdir?

Yapı Kredi Bank Azerbaycan olarak Türkiye tecrübesinden elde ettiğimiz deneyim ile Azerbaycan’da yer aldığımız Kurumsal, Ticari ve Bireysel piyasada hatırı sayılır bir pozisyonda yer alıyoruz. Bireysel müşterilerimize yönelik rekabetçi ve yenilikçi yaklaşımımız ile bireysel kredi ve kredi kartı ürünlerinin yanında diğer bankacılık hizmet ve ürünlerini de sunuyoruz. Tüm çalışanlarımızla birlikte müşterilerimize ihtiyaç duydukları finansal desteği sağlamak amacıyla yeni ürünler sunuyor ve geliştiriyoruz. Bu çerçevede dijital hizmet ve ürünlerimizin de toplam ürün ve hizmetler içinde önemli bir paya sahip olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Zira, müşterilerimizin tüm bankacılık faaliyetlerinde ilk akla gelen banka olmayı başarmak, onların hayatını kolaylaştırmak, hız ve esnekliği önceliklendirmek suretiyle, sektörün en önde gelen bankası olmaya gayret gösteriyoruz.

Ek olarak, ana hissedarı Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğu Koç Holding olan Yapı Kredi Bank Azerbaycan’ın temel amacı, bütün müşterilerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda, saygın uluslararası kurumlarla olan güçlü iş birliği ve deneyimine dayanarak Azerbaycan’ın ekonomik gelişimine katkıda bulunmak. Bu çabalarımız bugüne kadar ulusal ve uluslararası çeşitli kurumlar tarafından da değerlendirildi. Aldığımız ödüller de bunu kanıtlar nitelikte.

*En çok hangi sektörde ticari müşterileriniz bulunuyor? Kredi ve diğer bankacılık ürünlerinizi hangi sektörler daha etkin ve verimli kullanıyor?

Azerbaycan’da 20 yılı aşkın tecrübemizle hem Azerbaycan sermayeli hem de Azerbaycan’da faaliyet gösteren uluslararası sermayeli müşterilere destek oluyoruz. Sektör olarak değerlendirdiğimizde ise Azerbaycan ekonomisine katkı sağlayan üretim, ilaç-medikal, gıda, inşaat ve tarım sektörü başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren şirketlere hizmet sağlıyoruz.

*Azerbaycan’ı hem Türkiye hem de başka ülkelerden yatırım yapmak isteyen kuruluşlar ve iş insanları için önerir misiniz? Ülkenin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana hızlı bir büyüme süreci yaşayan Azerbaycan’da şimdiye kadar özellikle enerji üretimi, kamu hizmetleri, ulaşım ve inşaat projeleri de dahil olmak üzere altyapı projelerine büyük yatırımlar yapılıyordu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 2016 yılında hazırladığı ‘Stratejik Yol Haritası’ ise 2025 yılına kadar belirlenen dört hedef göstergeden ilkini “Petrol dışı sektördeki doğrudan yabancı yatırımının petrol dışı GSYİH içindeki payını yüzde 4’e çıkarmak” olarak tanımladı.

Ayrıca Azerbaycan’da yatırım yapacak şirketlerin bürokratik işlemlerinin sadeleştirilmesine yönelik yasal düzenlemelerin hayata geçmesi ile birlikte ülkede girişimcilik ortamı daha da çekici hale getirildi. Belli alanlarda çeşitli teşvik uygulamaları yürürlüğe sokuldu, başta gümrük ve vergi olmak üzere, dikkat çekici reformist ve şeffaflığı artırıcı düzenlemeler hayat geçirildi. Bununla birlikte, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ikili iş birliği anlaşmaları da karşılıklı yatırım ve ticaret hacminin gelişmesine önemli katkılar sağlıyor. Tüm bu çabaları, aynı zamanda, ülkeye doğrudan yabancı yatırımı çekme vizyonunun bir parçası olarak görüyorum.

*Karabağ’ın geri alınmasının ardından Azerbaycan yönetiminin o bölgede yapacağı iyileştirme çalışmaları olacaktır. Siz bankacılık sektörünün üyesi bir kuruluş olarak o bölgede şubeler açmayı ve diğer bankacılık faaliyetlerinizi yürütmeyi düşünüyor musunuz?

Özellikle ticari krediler, dijital bankacılık hizmetleri, POS, ATM gibi hizmet kanallarımızla bu bölgede yaşayacak vatandaşlara ve faaliyet gösterecek firmalara destek vereceğiz. Karabağ’da şube açmak da dahil olmak üzere imar ve altyapı çalışmalarına yönelik tüm imkanlarımızı kullanarak finansal çözümler sunacağız.

*Kredi kartı kullanımı konusundaki gelişimi Azerbaycan’da uzun yıllardır yaşayan ve çalışan bir kişi olarak anlatabilir misiniz?

Azerbaycan pazarına ilk defa taksit imkanı sağlayan ve Türkiye’de lider konumda olan World kredi kartı markasını getiren bir banka olarak Azerbaycan’da kredi kart kullanımı konusunda sektöre yön veren bir kurum olmanın gururunu her zaman yaşıyoruz. Yapı Kredi Bank Azerbaijan olarak sahip olduğumuz üye işyeri sayısı ile sektörde ilk sıralarda yer alıyoruz. Azerbaycan’da kredi kartı kullanımının artışına müşterilerimize bu alanda sunduğumuz kolaylıklarla katkı sağlamaya devam ediyoruz.

*Maalesef pandemi nedeniyle ülkelerin sınırlarını kapattığı, ihracat ve ithalatın azaldığı, yatırımların yavaşladığı hatta durduğu bir yıl yaşıyoruz. Yapı Kredi Azerbaycan olarak pandeminin size yansımaları nasıl oldu? Krizi fırsata çevirme şansınız oldu mu ya da bu krizle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Sizin de belirttiğiniz gibi, tüm sektörlerin etkilendiği bir süreçten geçiyoruz. Biz özellikle bu dönemde e-ticaret faaliyetleri öne çıkan müşterilerimizin iş hayatını Sanal Pos ile kolaylaştırıyoruz. Aldığımız ek tedbirlerle de müşterilerimizin iş sürekliliklerini sağlıklı bir şekilde devam ettirmelerini sağlıyoruz. Bununla birlikte, etkin risk yönetimi anlayışımız sayesinde krizi yönetmenin bizim için çok zor olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

*Pandemiden en çok zarar gören sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor. Hizmet sektöründe kredi verdiğiniz müşterilerinize destek verebiliyor musunuz?

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle işlerinde güçlük çeken girişimcilere, işletme kredilerinin geri ödenmesine destek olmak için Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Girişimcilik Geliştirme Fonu ile iş birliği anlaşması imzalayan bankalar arasındayız. Buna göre, pandemiden etkilenen ekonomik alanlarda faaliyet gösteren müşterilerimiz ile yeni girişimcileri de bankamızın sağladığı kredi ve yeniden yapılandırma imkanlarıyla desteklemeye devam edeceğiz.

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası