Son Haberler

Azerbaycan-Türkiye İş Forumu düzenlendi

– Bakü’de Azerbaycan-Türkiye İş Forumu düzenlendi. Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov, “Türk şirketleri, Azerbaycan’da devlet bütçesiyle hayata geçirilen 17 milyar dolar değerindeki 450’ye yakın projeye katılıyor” dedi.

-DEİK Başkanı Nail Olpak, “-“İkili ticaret hacmimiz yaklaşık 5 milyar dolan seviyesinde gerçekleşti ve bugün, el ele vererek, 15 milyar dolar hedefimizi yakalamak için adımlar atıyoruz” şeklinde konuştu.

BAKÜ (AA) – Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov, işgalden kurtarılan bölgelerde Türk şirketleriyle birlikte projeler hayata geçirdiklerini belirterek, “Türk şirketleri, Azerbaycan’da devlet bütçesiyle hayata geçirilen 17 milyar dolar değerindeki 450’ye yakın projeye katılıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) Bakü’de düzenlediği Azerbaycan-Türkiye İş Forumuna katıldı.
Esedov, Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği forumun açılışındaki konuşmasında, Türkiye heyetiyle yapılan nakliye, enerji, eğitim, tarım gibi çok çeşitli alanlardaki görüşmelerde fikir birliğinin olduğunu söyledi.

Hükümetlerin görevinin iş adamlarının problemlerini çözmek olduğuna işaret eden Esedov, “Azerbaycan’da 5 bine yakın Türk şirketi kayıtlıdır. Bu da Türkiye’nin yabancı ülkeler sıralamasında en üstte olduğunu gösteriyor. Türk şirketleri, Azerbaycan’da devlet bütçesiyle hayata geçirilen 17 milyar dolar değerindeki 450’ye yakın projeye katılıyorlar. Türkiye’de de 2600’den çok Azerbaycan şirketi farklı sahalarda faaliyet gösteriyor.” diye konuştu.

44 günlük savaştan sonra en önemli işlerinin kurtarılan toprakların imar edilmesi olduğu dile getiren Esedov, “Karabağ’da bizimle beraber dost kardeş Türk şirketleri de faaliyet gösteriyor. Tarım çok önemli alanlardan birisidir. Tarım alanında bizim Türk kardeşlerimiz büyük yatırımlar yapıyorlar. Dost Agropark, özel sermayeli ilk şirket olarak projeler gerçekleştiriyor.” dedi.

İşgalden kurtarılan topraklarda yapılan projelerin temel atma ve açılışlarını Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ile İlham Aliyev’in birlikte yapmalarının önemli olduğunu ifade eden Esedov, iki liderin bununla iş adamlarına mesaj verdiğini belirtti.
İşgalden kurtarılan topraklarda büyük projelerin hayata geçirileceğini bildiren Esedov, bu projelerde en son teknolojinin kullanılacağını, iş adamları için çeşitli kolaylıklar sağlanacağını kaydetti.

Azerbaycan ana karası ile Nahçıvan’ı birbirine bağlayacak Zengezur koridorunun bölgedeki en önemli projelerden biri olduğunu dile getiren Esedov, koridorun hayata geçmesiyle Türk şirketleriyle yeni projelere imza atacaklarını söyledi.

– “Türkiye’nin belirli şehirlerinde Azerbaycan Yatırım Road Show etkinlikleri düzenleyelim”

DEİK Başkanı Nail Olpak, “Bir millet, iki devlet” anlayışıyla Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomi ilişkilerinin de güçlü şekilde ilerlediğine belirterek, “İkili ticaret hacmimiz yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti ve bugün, el ele vererek, 15 milyar dolar hedefimizi yakalamak için adımlar atıyoruz. Bunu da devlet büyüklerimizin desteğiyle, bizler, iş insanları olarak gerçekleştireceğiz.” dedi.

Azerbaycan’la yapılan Tercihli Ticaret Anlaşması’nın kapsamının genişletilmesinin iş dünyası için önemli olduğunu dile getiren Olpak, öncelikleri arasında Türk firmalarını işgalden kurtarılan bölgelerdeki projelere yönlendirmek olduğu söyledi.

Olpak, mühendislik, tedarik, inşaat, doğal gaz ve petrol alanlarında iş birlikleri, santral işletim ve ekipman tedariki gibi geleneksel iş birliklerinin yanı sıra rüzgar ve güneş enerjisi projeleri, biyogaz, su ve atıksu arıtma tesislerinin kurulumu, enerji depolama sistemleri, hidrojen ve açık deniz rüzgar enerjisi alanlarında iş birliği taleplerinin bulunduğunu ifade etti.
Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarının üçüncü ülkelerde, sağlık, sağlık turizmi, tarım, savunma, altyapı, madencilik ve ilaç sektörlerinde iş birliği yapabileceklerine dikkat çeken
Olpak, “Azerbaycan’da yatırıma açık ve öncelikli alanları Türk iş dünyasına anlatmak amacıyla DEİK ve AZPROMO organizasyonunda, Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle, Türkiye’nin belirli şehirlerinde Azerbaycan Yatırım Road Show etkinliklerinin düzenlenmesinin iş birliklerimiz açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Azerbaycan ile ortak diaspora faaliyetleri yürütme hedeflerinin olduğunu da dile getiren Olpak, “Bu ay sonunda, 30 Kasım 2022 tarihinde, Paris’te bir JETCO toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu ziyaret kapsamında, Fransa’daki Türkiye ve Azerbaycan diasporasıyla birlikte hareket ederek, Fransa Senatosunda bir etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası