Son Haberler

Bakü’de Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı

BAKÜ (AA)- Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı, Azerbaycan Merkez Bankası, Azerbaycan Zorunlu Sigorta Bürosu ve T-Rupt katkılarıyla Bakü’de başladı.

Türk -Azeri sigorta sektörünü bir araya getiren Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı 2 gün sürecek.

Azerbaycan Merkez Bankası, Azerbaycan Zorunlu Sigortalar Bürosu ve T-Rupt katkılarıyla gerçekleştirilen konferansta, deprem afetinin finansal etkileri ve bu etkilere ilişkin risklerin en iyi şekilde yönetimi konuları ele alınacak.

-“Türkiye’nin tecrübe ve girişimlerini dinleyeceğiz”

Konferansın açılışında konuşan Azerbaycan Merkez Bankası Yönetim Kurulu 1. Başkan Yardımcısı Reşad Orucov, Azerbaycan ekonomisinin önemli ölçüde iyileştiğini ve bölgenin lider ekonomisi haline geldiğini söyledi.

Başta banka ve sigorta olmak üzere finansal sistemin tüm segmentlerinde büyüme gözlendiğini ifade eden Orucov, şunları kaydetti:

“Azerbaycan ekonomisinin kalkınmasında yeni bir aşamaya geçildi. Geçtiğimiz dönemde sigorta sektörüne ilişkin düzenleme yapıldı. Bu kapsamda kamu güveninin oluşmasına yönelik önemli kurumsal tedbirler alındı. Sigorta hizmet altyapısının iyileştirilmesi ve toplumdaki sigorta kültürünü artırmak için eğitim uygulamaları hayata geçti. Sonuç olarak son 5 yılda sigorta pazarının büyüklüğü neredeyse iki katına çıktı”

Orucov, Azerbaycan’da sigorta pazarının gereken potansiyelini yakalayamadığını ve yeni dönemde bu alanı öncelediklerini vurguladı.

Dünyada yaşanan deprem ve doğal afetlerin yıkıcı etkisine dikkati çeken Orucov, sözlerine şöyle devam etti:

“Depremler ve doğal afetler sigortanın önemli bir unsur olduğunu bir kez daha gündeme getirdi. Konferansın ana hedefi Azerbaycan'da oluşabilecek deprem riskleri ve alınacak önlemlerdir. Bu katastrofik risklerin finansal etkilerini, modellemesini, Türkiye'nin tecrübe ve girişimlerini ve bu risklere karşı dayanıklı bir finansal sistemin oluşturulmasına yönelik katkılarını dinleyeceğiz. İki günlük bu konferansın gelecekte de düzenleneceğine inanıyoruz.”

– “İki ülke arasında yapılacak işbirliğinden dolayı mutluyuz"

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren de açılış konuşmasında bu konferansın deneyim aktarımı ve bilgi paylaşımı adına kıymetli olduğunu söyledi.

Konferans boyunca, Azerbaycan özelinde bilgiler verileceğini ifade eden Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapılarının depreme karşı dayanıklılığı ve gerçekleşebilecek depremlere karşı Azerbaycan'ın uğrayacağı mali kaybı, bilimsel tahmin yöntemlerine ilişkin konuları ve buna karşı alınabilecek finansal önlemlerinin tartışılacağı bu önemli konferansa Türkiye'den oldukça yetkin bir ekiple katılım sağlıyoruz. Aktaracağımız deneyimler ve çalışmalar iki kardeş ülke arasında kıymetli bir işbirliğin başlayacak olmasından da büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

Eren, Hazine ve Maliye Bakanlığının tek hissedar olduğu Türk Reasürans’ın 2023 yılsonu sonu itibarıyla küresel piyasalarda güçlü bir varlık sergileyerek Asya, Avrupa, Afrika kıtalarında reasürans kapasitesi sağladığını aktardı.

Yurt dışında 57 ülkeye teminat verildiğini vurgulayan Eren, “Bugün itibarıyla yurt içinde 29 sigorta şirketi ve 5 kurum olmak üzere toplam 34 sigorta şirketine güvence sağlamış bulunmaktayız.” diye konuştu.

-"Yerli bir ürün olan CATMOD platformumuzdan Azerbaycan da istifade edecek"

Eren, konuşmasında Türk Reasürans’ın iştiraki olan T-Rupt teknoloji şirketinin geliştirdiği katastrof modelleme platformu CATMOD’a ilişkin şu bilgileri verdi:

“CATMOD platformu depremlerin oluşum çizgisini göz önünde bulundurarak, farklı büyüklüklerde gerçekleşmesi beklenen depremlerin konumlarındaki belirsizlikleri, gerçekleşme ihtimalleri ve yer hareketi şiddetlerini dikkate alarak, yapıların ve içindeki muhteviyatın mali kaybına ve yapıların deprem etkisi altında göstereceği fiziksel hasar belirsizliklerini de hesaplamalara dahil ederek tahmin etmektedir. “

CATMOD ile 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerinin olay bazlı modellemesinin yapıldığını ifade eden Eren, “Platform 10 gün gibi kısa bir sürede Kahramanmaraş depremlerinde gerçekleşen hasar tutarını yüksek bir isabet yüzdesiyle tahmin etmiştir. Bu platformumuz hasar tazminat tahminleri, depremin hemen sonrasında nakit akışıyla ilgili planlamalarımızda bize önemli bir yol gösterici olmuştur." dedi.

Konferans boyunca hedef deprem modellemesini tartışılacağına işaret eden Eren, sözlerini şöyle tamamladı:

“Uzmanlığı ve teknolojiyi bir araya getirerek hayata geçirdiğimiz yetkinlik merkezimizin değerli yöneticileri iki gün boyunca sizlerle bilgi paylaşımında bulunacaklar. Diliyoruz ki ülkemizin insan ve teknoloji kapasitesini kullanarak geliştirdiğimiz CATMOD platformundan Azerbaycan da istifade etsin. Deprem güçlerini etkin bir şekilde yönetsin.“

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Selva Eren, T-Rupt bünyesinde geliştirilen yerli katastrof modelleme platformu CATMOD ile finansal riskin önceden tahmininin yapıldığına işaret ederek, "Azerbaycan'la yakın zamanda yapılacak işbirliği ile bu teknolojiyi ihraç edeceğiz." ifadesini kullandı.

-“Türkiye ile bu işi en doğru şekilde yapacağımızı düşünüyoruz”

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Zorunlu Sigortalar Bürosu Genel Müdürü Reşad Ahmedov da yapılacak işbirliği kapsamında T-Rupt ve Türk bilim insanları ile Azerbaycan Bilim Akademisi ve kurumlarının ortak çalışacağını aktardı.

Ahmedov, "T-Rupt, Azerbaycan'a özgü bir risk modellemesinin ortaya koyulmasında bize yardımcı olacak. Bu sayede reasürans teminatının hangi hacimde alınacağına karar verilecek. Konferans için gelen bilim insanlarıyla konuya bilimsel bir şekilde yaklaşıyoruz. Türkiye'nin yaşadığı depremler ve elde edilen kazanımlarla, kardeş ülke ile bu işi en doğru şekilde yapacağımızı düşünüyoruz." dedi.

Prof. Dr. Mustafa Erdik, Prof. Dr. Levent Gülen, Prof. Dr. Sinan Akkar ve Prof. Dr. Kurban Yetirmişli'nin de aralarında bulunduğu konusunda uzman akademisyenlerin yer aldığı konferans yarın da devam edecek.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası