Son Haberler

Bir Çılgın Türk: Dr. Mehmet T. Madakbaş

Bilime sunduğu hizmetlerle ABD’de herkesin saygı duyduğu Dr. Mehmet T. Madakbaş’ı belki de ülkemizde çok azımız tanıyoruz. DEİK Avustralya İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Dr. Madakbaş ile Turcomoney için birebir görüşerek röportaj yaptı.

TMG Doğaltaş Madencilik DEİK Avustralya İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, TurcoMoney dergisi için özel röportajlar gerçekleştirerek; ‘Dışarıdaki Türkiye/Başarılı Türkler’ başlığı içeriside, içimizden biri olan Dr. Mehmet Madakbaş’ı bizlere tanıtıyor. Nev’i şahsına münhasır bir bilim insanı olan Dr. Mehmet T. Madakbaş, yaptığı çalışmalarla ‘Çılgın Türk’lere en iyi öreneklerden biri aslında. “Birgün ABD üzerinden değil de direkt, birebir ülkeme hizmet etmek isterim” diyen Dr. Madakbaş’ın Türkiye sevgisi bambaşka… DEİK Avustralya İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield’ın bu özel röportajını okurken tüyleriniz diken diken olacak. Vatana sevdalı Dr. Madakbaş’ın başarı hikayesini okurken aslında ne derece önemli bilim insanlarımız olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

Dışardaki Türkiye’nin gücü

Kim bilir dünyanın etrafında kaç defa dolaştım, kim bilir kaç insana umut verdim, kaç kişi farkında olmadan bana umut oldu. Kim bilir kaç defa “Dışarıdaki Türkiye’nin gücünü” anlatmaya çalıştım. Hiç bir zaman umudumu yitirmedim ve hiç bir zaman dışarıdaki Türkiye’nin en az içerideki kadar güçlü olduğunu savunmaktan yorulmadım. İşte size bir muhteşem örnek daha..

Beni en çok etkileyen üç isimden biri

Samimiyetle söyleyebilirim ki bugüne kadar tanıdıklarımın içinde beni en çok etkileyen üç isimden biridir Sayın Dr. Mehmet T. Madakbaş. Başarılarını, buluşlarını ve bilimi girişimcilikle nasıl bir araya getirdiğini, nasıl hayata geçirdiğini ve hayat hikayesini direkt onun sözleriyle aktarıyorum. “Ben 1939 da Eskişehir’de doğdum, lise tahsilini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Fen Fakültesi’nde fizik okumaya başladım. Bir yıl sonra 1960’da Isveç  devletinin verdiği bir burs ile İsveç, Uppsala Üniversitesi’nde  fizik ve microelectronik ögretimi gördüm ve  akademik  diplomalarımı aldım. Bu sayede  o zamandan beri akademik  ve pratik olarak tabiyatı anlamak ve evrenin sırlarını çözmek  merakı ve isteği ile  çeşitli ülkelerde akademik ve sanayiici  olarak çalışmaktayım. 1960’tan beri  akademik ve sanayiici  olarak ışığa (Radyasyona) hassas sensörler ve kameralar üzerinde çalışmaktayım. Bu ürünlerin  uygulama alanı göze görünmeyeni görmek amacıyla kullanılan gece görme cihazları. Bu cihazların tarafımızdan sürekli geliştirilmesi ve çok çeşitli alanlara uygulanması bizim  teknolojimizin ve dolayısıyla ürünlerimizin dünyada  tanınmasını sağladı. Esasen başlangıçta savunma sanayiine dönük yaptığımız geliştirme ve üretim ile rakiplerimizden  daha üstün kalitede ürünlerimiz oldu. O yüzden de sürekli  gelen istekler ile çalışmalarımızı genişletip, tercihimizi  piyasada olmayan veya başkalarının yapmadığı ürünleri tasarlayıp üretmeyi genişleme yolu olarak seçtik. Bu farklı alanlarda teknolojimizi ve bilgi birikimimizi ürünlerimizin yanı  sıra  istek gösteren büyük firmalara ve devlet kuruluş ve   laboratuvarlarına  satmaya başladık. Şimdide hala çeşitli üniversite ve araştırma enstitüleri ile  birlikte yeni  teknoloji ve cihazlar geliştirmeye devam  ediyoruz.”

NASA ile işbirliği

Bu alanların savunma sanayii yanısıra uzay  sanayiinde uydularda, (satelaytlarda ) kullanılan sensör ve  cihazlar, ve bilimsel alanda nükleer radyasyon cihazları,  medikal alanda kanser teşhisi ve radyografi alanında çeşitli  kaset kameralar ve özel isteklere uygun biopsi cihazları olduğunu ifade eden Dr. Mehmet T. Madakbaş, “Ancak biz bu cihazları daima verilen özel  siparişlerden sonra müşterilerin isteklerine ve şartlarina  uygun tasarlayıp üretmekteyiz. Cihazlarımızın uygulama alanı ister uzaydaki çok  uzaklardaki yıldızlardan gelen  çok sönük bir ışığın ölçülmesi  olsun, isterse insan vücudu ve doku hücreleri içinden  kaynaklanan tek bir ışık parçası (photon) olsun yapılan  çalışma her iki alan içinde aynı teknoloji olup hassasiyeti çok yüksek bir cihazın tasarımını ve yapılmasını gerektirir. Yani  tasarlanan cihaz her iki alandada kullanılabilmektedir.

 

Söyleşinin devamını okumak için;

D&R’ın internet sitesinden

http://www.dr.com.tr/Dergi/Turcomoney/Kolektif/Ekonomi-Haber/Ekonomi-is-Dunyasi/urunno=0000000370911

Dijimecmua’dan (http://www.dijimecmua.com/turco-money/) okuyabilir, satın alabilir, abone olabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası