Son Haberler

Bireysel emeklilik sistemi (BES) yeni ürünlerle istikrarlı büyümeye devam ediyor

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 8.2 milyona, toplam fon büyüklüğü ise 585 milyar TL’ye ulaştı. Otomatik Katılım Sistemi’ndeki (OKS) katılımcı sayısı 7 milyon iken fon büyüklüğü ise 45 milyar TL civarında bulunuyor. Bu şekilde OKS dahil bireysel emeklilik sisteminin toplam katılımcı sayısı 15 milyonun üzerine çıkarken, toplam fon büyüklüğü ise 630 milyar TL’ye ulaştı.

-Bireysel emeklilik sistemi devlet desteği ve yeni uygulamalarla giderek cazibe merkezi haline dönüşüyor. % 25 olan devlet katkısının % 30’a çıkarılması, yıllık katkı payı limitini aşan kısımların sonraki yıllarda alınabilmesi, 18 yaş altının sisteme dahil edilmesi, 45 yaş üstü çalışanların OKS’ye dahil olabilmesi, birikimlerden kısmi ödeme yapılabilmesi ve temlik edilebilmesi gibi yenilikler bu kapsamda ifade edilebilir.

Emeklilik dönemlerinde bireylere ek gelir sağlamayı ve yaşam standartlarını korumayı hedefleyen bireysel emeklilik sistemi aynı zamanda tasarrufların artırılarak bunların yatırıma yönlendirilmesi ve ülke ekonomisine uzun vadeli kaynak sağlanması bakımından da büyük önem taşıyor. Diğer ülkelerle kıyaslandığında benzeri olmayan teşviklerle desteklenen ve katılımcıların hayatını kolaylaştıran, sistemden çıkmayarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri düzenleme ve uygulamalar ile zenginleşen bireysel emeklilik sistemi istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ

Temmuz itibarıyla bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 8.2 milyona, toplam fon büyüklüğü ise 585 milyar TL’ye ulaştı. Otomatik Katılım Sistemi’ndeki (OKS) katılımcı sayısı 7 milyon iken fon büyüklüğü ise 45 milyar TL civarında bulunuyor. Bu şekilde OKS dahil bireysel emeklilik sisteminin toplam katılımcı sayısı 15 milyonun üzerine çıkarken, toplam fon büyüklüğü ise 630 milyar TL’ye ulaştı. Bireysel emeklilik sistemi devlet desteği ve yeni uygulamalarla giderek cazibe merkezi haline dönüşüyor.

YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

BES’in geliştirilmesine yönelik son yıllarda önemli düzenlemeler yapılmıştı. % 25 olan devlet katkısının % 30’a çıkarılması, yıllık katkı payı limitini aşan kısımların sonraki yıllarda alınabilmesi, 18 yaş altının sisteme dahil edilmesi, 45 yaş üstü çalışanların OKS’ye dahil olabilmesi, birikimlerden kısmi ödeme yapılabilmesi ve temlik edilebilmesi gibi yenilikler bu kapsamda ifade edilebilir. Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesine yönelik Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ve özel emeklilik şirketleri tarafından çalışmalar yürütülüyor. Bu uygulamalar da sisteme olan ilgiyi ve katılımı artırıyor.

DÜĞÜNLERDE ALTIN YERİNE BES NEDİYE EDİLEBİLİYOR

Bireysel emeklilik sisteminde son dönemde dikkat çeken yeniliklerden birisi de Hediye BES uygulamasının hayata geçirilmesi oldu. SEDDK tarafından geçen yıl yapılan düzenleme ile BES katılımcılarının sözleşmelerine üçüncü kişilerce hediye amaçlı ek katkı payı ödemesi yapılması imkanı getirilmişti. Bu düzenlemeye yönelik çeşitli emeklilik şirketleri tarafından gerekli çalışmalar yapılarak dijital ortamda BES planlarına ek katkı payı hediyesi gönderilmesi uygulaması hayata geçirildi. Bu şekilde düğünlerde altın yerine BES hediye edilmesi mümkün hale geldi. Düğün davetiyelerine eklenebilen QR kod ile ödeme işlemi yapılabiliyor.

BES HEDİYESİ, DEVLET KATKISI İLE DAHA DA ARTIYOR

Hediye BES uygulaması ile birlikte isteyen herkes düğün, doğum, doğum günü, mezuniyet, sünnet gibi tebrik veya özel gün kutlamaları için sevdiklerinin veya diğer kişilerin emeklilik planlarına dijital ortamda ek katkı payı ödemesi yapabiliyor. Bunun için kişiler kendilerine e-posta, SMS veya Whatsapp gibi platformlar üzerinden gönderilen ödeme linki veya QR kod vasıtasıyla mobil uygulamalara erişip istenen bilgileri doldurarak üçüncü tarafın BES sözleşmesine online olarak ek katkı payı ödemesi yapabiliyor. Hediye tutarı yüzde 30 devlet katkısı ile daha da artıyor.

HEDİYE BES HEDİYE KÜLTÜRÜNE YENİ BİR BOYUT GTİRİYOR

BES Hediye Sertifikası veya BES Hediye Kartı şeklinde de ifade edilen Hediye BES uygulaması BES birikimlerinin büyümesine katkı sağlayan yeni ve yenilikçi bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor ve giderek yaygınlaşıyor. Ödeme aşamasında kişiler tebrik mesajlarını da ekleyebiliyor. Ödeme sonrasında sözleşme sahibine ve ödeyene mesaj ile bilgilendirme yapılıyor. Hediye BES uygulaması ülkemizde yaygın olan hediye kültürüne yeni bir boyut getiriyor ve hediye verme sürecinin dijital ortama taşınmasını hızlandırıyor. Bu durum BES uygulamasının genişlemesine ve tabana yayılmasına fırsat sağlıyor. Bunun yanı sıra tasarruf bilincinin ve eğiliminin artmasına hizmet ediyor.

ESNEK BİR TASARRUF SİSTEMİNE DÖNÜŞÜYOR

Bu yenilikçi uygulamalar ile BES sistemi giderek esnek bir tasarruf sistemine dönüşüyor. Bireyler açısından giderek daha cazip bir tasarruf yöntemi haline geliyor. Bu şekilde sisteme girişler artarken sistemden çıkışlar azalıyor. Sistemin daha da gelişmesi için bu tür yenilikçi uygulamaların daha da geliştirilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sistemin cazibesini koruması için biriken fonların doğru yatırımlarda değerlendirilmesi ve pozitif getiri sağlaması da önem taşıyor. Bu şekilde bireysel emeklilik sistemi, bireylerin tasarruflarının artması ve emeklilikte yaşam standartlarının korunmasına yönelik işlevini etkili bir şekilde yerine getirebileceği gibi ülkemiz ekonomisine de çok daha fazla katkı sağlayabilecektir.

Gürdoğan Yurtsever

Mevzuat Uyum Derneği Başkanı

yurtsever@turcomoney.com

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası