Son Haberler

Borsa 82.000’in üzerinde güne başladı

Sanayi hisseleri öncülüğünde yükselişini sürdüren Borsa İstanbul’da bu sabah ilk işlemler 82.000 puanın üzerinde gerçekleşiyor.

Borsanın bugün İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit konusunda yapacağı konuşmada vereceği mesajlar ve Donald Trump’ın Cuma günü göreve başlaması öncesinde küresel piyasalardaki risk iştahı zayıflığına rağmen sanayi hisselerine olan alımların devam etmesi ile güne artıda başlaması bekleniyor. Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi, 391 puan artışla 82.103 puandan açıldı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,48 oranında değer kazandı.

sayisal-lotoZiraat Yatırım günlük borsa yorumunda, “Türkiye’de sınai endeks sayesinde piyasa dirençli. Bir yandan Avrupa’daki toparlanma bir yandan da temettü verimliliği Türkiye’de sınai şirketlerin değer kazanmasını sağlamakta ve küresel risk iştahına göre piyasa olumlu tarafta seyretmekte. Hem gün içi (89,750) hem de kapanış (89,464) seviyeler açısından dün, sınai endeks rekor kırdı” dedi. Ak Yatırım da sanayi hisselerindeki artışlara dikkat çekerek, “Dün bankalardaki zayıf seyre karşın, piyasanın sanayi hisselerine gelen alımlarla günü 81,712 seviyesinden kapattığını izledik. Yurt dışından nispi ayrışmanın bugün de devam edebileceğini ve BIST’in güne alım yönünde yatay bir başlangıç yapacağını düşünüyoruz” dedi.

Bu sabah ilk işlemlere baktığımızda; dün sanayi endeksinin gerisinde kalan bankacılık endeksi yüzde 0,55 artışla (731 puan) 133.207 puandan; sanayi endeksi ise yüzde 0,42 (508 puan) oranında artışla 89.835 puandan açıldı.

Piyasaların gündemi sakin

Veri akışı bakımından en azından yurt içinde sakin geçmesi beklenen günde yurt dışından 12:30’da açıklanacak olan İngiltere TÜFE, 13:00’da Almanya ZEW endeksi ve 16:30’da New York Fed imalat endeksi takip edilecek.

Siyasilerin açıklamaları önemli

Öte yandan ekonomi yönetiminin katılımı ile dün Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen zirve sonrası piyasalarda siyasilerin olası açıklamaları, küresel piyasalar ve Merkez Bankası’nın likidite adımları takip edilecek.

“Sert Brexit” endişesi risk iştahını düşürüyor

İngiliz basınında yer alan haberlere göre bugün bir konuşma gerçekleştirecek olan İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği’nden tamamen çıkmaya yönelik bir planı gözden geçirdiğini açıklaması ve bunun da ülkenin AB ortak pazarına erişimini engellemesi endişeleriyle risk iştahında düşüş yaşanıyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası