Son Haberler

Borsa İstanbul’dan İran atağı

Borsa İstanbul ile Tahran Borsası Tahran’da ortak roadshow düzenliyor. Borsa İstanbul ve Tahran Borsası arasında ikili ilişkilerin ve iş birliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında yapılacak ilk roadshow 29 Şubat Pazartesi günü Tahran’da gerçekleştirilecek.

Borsa İstanbul ve Tahran Borsası arasında geçtiğimiz Ekim ayında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın ardından, iki borsa arasındaki ikili ilişkilerin ve iş birliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar başlıyor. İki Borsa tarafından ortaklaşa düzenlenecek ilk roadshow 29 Şubat Pazartesi günü, Tahran’da gerçekleştirilecek.

Bu iş birliği çalışmalarının Borsa İstanbul için en önemli ayağını, İranlı şirketlerin çifte kotasyon kapsamında Borsa İstanbul’da işlem görmesi oluşturuyor. Tahran’da düzenlenecek roadshow ile Borsa İstanbul ve Türkiye sermaye piyasasının İran ile iş birliği yapma arzusunu göstermek hedefleniyor.

Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Tuncay Dinç önderliğindeki heyetin Tahran programına Türkiye’den Sermaye Piyasası Kurulu, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, aracı kurumlar, yatırım bankaları, hukuk büroları, portföy yönetim şirketleri temsilcileri katılacak. İran aracı kurumları, yatırım bankaları ve danışmanlık şirketlerinin Roadshow’a büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Roadshow ile iki ülke sermaye piyasaları oyuncuları arasında somut iş birliği alanları belirlenerek, bunlar için gereken altyapının hazırlanması çalışmaları başlatılacak. İransermaye piyasası aktörleri ile İranlı şirketlere, Borsa İstanbul halka arz ve işlem görme ile ilgili bilgi aktarılacak. Bunun yanı sıra İslami finansal enstrümanlar, vadeli işlemler gibi konularda da çalışmalar yapılması bekleniyor.

Tahran Borsası ve İran Sermaye Piyasaları Düzenleyici Kurumu tarafından 26 Ekim 2015 tarihinde Borsa İstanbul’a yapılan ziyaret sırasında, Borsa İstanbul ile Tahran Borsası arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştı. Mutabakat Zaptı, iki borsa arasındaki iş birliğini geliştirmeyi ve her iki taraf için faydalı iş olanakları sunmayı amaçlıyor. Borsa İstanbul ile Tahran Borsası arasında imzalanan Mutabakat Zaptı, bilgi ve uzmanlık paylaşımını, personel değişim programlarını, ortak faaliyetler düzenlenmesini ve çifte kotasyon imkânlarının geliştirilmesini öngörüyor.

BORSA İSTANBUL, HEDEF BÜYÜTTÜ

Kökleri 1873’e kadar uzanan Borsa İstanbul; pay, türev ürünler, borçlanma araçları, repo, kıymetli maden, kıymetli taş ve İslami finans ürünleri gibi geniş bir yelpazeye yayılan ürünlerin alım-satım, takas, saklama ve kayıt işlemlerini gerçekleştiren, zengin hizmet alanına sahip, Türkiye’de kurulu bölgesel bir borsa. 2012 yılında anonim şirkete dönüşen Borsa İstanbul, vadeli işlemler ve opsiyon ve altın borsalarını bünyesine katarak yatay entegrasyonunu ve bundan kısa bir süre sonra da, işlem sonrası süreçleri gerçekleştiren iki yerel kurumun hâkim ortağı olmak suretiyle de dikey entegrasyonunu tamamladı.

Borsa İstanbul, piyasaları aracılığıyla bölgesindeki şirketlere, yatırımcılara ve borsacılara ihtiyaçlarına uygun çok çeşitli finansal ürünler ve geniş çaplı sermaye piyasalarına etkin erişim sunuyor. Borsa İstanbul piyasaları için işlem sonrası takas ve saklama hizmetlerini, Borsa İstanbul’un büyük hissedarı olduğu İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) gerçekleştiriyor. Borsa İstanbul, Türkiye’de işlem gören paylar ve sabit getirili enstrümanlar için 360 farklı endeks hesaplıyor.

Borsa İstanbul Saraybosna, Bakü, Kırgızistan, Karadağ Borsalarının ve LCH. Clearnet’in sermayelerinde pay sahibi. 

TAHRAN BORSASI İDDİALI

Şubat 1967’de kurulan Tahran Borsası (TSE), İran’ın en eski ve en büyük menkul kıymetler borsasıdır. Tahran Borsası, World Federation of Exchanges (Dünya Borsalar Federasyonu-WFE) ve Federation of Euro-Asian Exchanges (Avrasya Borsalar Federasyonu-FEAS) gibi uluslararası kuruluşlara 1990’lı yıllarda katıldı. Tahran Borsası’nın görevi, çeşitli yatırım araçları için, yatırımcıların kolayca erişim sağlayabileceği adil, etkin ve şeffaf bir piyasa oluşturmak suretiyle paydaşları için katma değer yaratmak.

Tahran Borsası, sermaye piyasasının ekonomik faaliyetlerin finansmanındaki payını artırmayı, piyasanın bütünlüğünü ve pay sahiplerinin haklarını korumayı, İran’daki finansal bilgiyi artırmayı, teknolojiyi kullanarak piyasa erişimini geliştirmeyi ve küresel ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Yatırımcılar Tahran Borsası’nda pay, borçlanma aracı, sukuk, Borsa Yatırım Fonu ve bazı türev araçların alım-satımını gerçekleştirmektedir. 2010 yılından beri, Tahran Borsası’nda on-line işlem yapılabiliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası