Son Haberler

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Türkiye-Kuveyt ilişkilerini değerlendirdi:

KUVEYT (AA) – Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Türkiye ile Kuveyt arasındaki ekonomik ilişkilerle ilgili, "Gayrimenkul tarafı yine hızlanacaktır ama beraberinde finans tarafında da bir hareketlenme olabileceğini düşünüyorum. Katılım finans tarafı da yeni bir aktör olabilir." dedi.

Aşan, Bursa-Kuveyt Kardeşlik Derneği öncülüğünde Kuveyt'te düzenlenen Bursa Tanıtım ve Yatırım Günleri programında "Yeni Türkiye Ekonomi Modeli" konulu sunum yaptı.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Aşan, Türkiye'nin Kuveyt'ten ciddi yatırımcı çektiğini söyledi.

Aşan, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Körfez'e yeni bir açılım süreci başladı, özellikle Cumhurbaşkanımızın önderliğinde. Şimdi buradan da tabii önemli bir potansiyel anlaşılıyor. Körfez ülkeleri bir sürece girdiklerinde beraber, birbirlerini takip ederek devam ediyorlar. Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Katar zaten önemli bir yatırımcı, Birleşik Arap Emirlikleri yine Türkiye'de önemli yatırımcı ülkelerden biri. Buradaki hareketlenmenin beraberinde Kuveyt'te de bir hareketlenme oluşturacağını düşünüyoruz. Buradaki temaslar da çok artmış durumda. Onlar da bir ara biraz durağanlaşmıştı. Şimdi o temaslar da arttı."

Aşan, Kuveytlilerin en büyük ilgisinin gayrimenkul alanında olduğunu dile getirdi.

Bu ilginin sürmesini beklediklerini anlatan Aşan, "Yine büyük olasılıkla hareket ilk orada olacaktır. Yani gayrimenkul tarafı yine hızlanacaktır ama beraberinde finans tarafında da bir hareketlenme olabileceğini düşünüyorum. Katılım finans tarafı da yeni bir aktör olabilir. Yani bu düşünülebilir. Reel sektör üretimi tarafında Kuveytlilerinin çok ciddi bir atağı yok." diye konuştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası