Son Haberler

10 YILDA BİR MİLYARLIK DEV OLDU

*Türkiye’de 63 şehirde, 7 ülkede toplam 310 mağaza ve 8 bin 300 çalışanı ile faaliyet gösteren Defacto, 10 yıl içinde 10 önemli ülkede zirveye çıkmayı ve dünya karkası olmayı hedefliyor.

*Bir süre önce hisselerinin yüzde 8’ini uluslararası yatırım şirketi Franklin Templeton Investments’e satan Defacto, “global şirket” olma yolunda hızla ilerliyor.

Doğru zaman, doğru ekip, doğru hedef… Sonuç: Müthiş büyüme, gurur duyulan bir başarı öyküsü… Defacto’yu belki bu cümlelerle özetlemek mümkün… 2003 yılında kurulan, 10 yılda bir milyar dolarlık dev haline gelen bir şirketin fotoğrafı bu öyküyü tüm çıplaklığı ile yansıtıyor.

Defacto, 2013 yılında kuruldu. Ancak diğer firmaların aksine bir patron şirketi olarak değil, profesyonellerin güçbirliği ile yola koyuldu. Şirket, bugün de aynı zemin üzerinde ilerliyor. Belki de bu müthiş başarının arkasındaki bir başka önemli faktör bu farklılık olsa gerek. Pazarın acımasız rekabet ortamına girdiğinde Defacto, “Akdeniz modası”nı esas aldı. Kendini önemseyen, kendine özen gösteren herkesi hedefledi. ürünleriyle, renkleriyle, çizgileriyle farklılık yarattı, dikkat çekti. Bu dikkat alanı o kadar genişledi ki 150 ülkede faaliyet gösteren uluslararası yatırım şirketi Franklin Templeton Investments’in ilgi alanına girmeyi başardı. Hisselerinin yüzde 8’ini Templeton’a satan Defacto, bu operasyonla birlikte “global marka” olma yolunda gaza bastı.

Defacto CEO’su İhsan Ateş, 10 yılda sıfırdan zirveye çıkan milyar dolarlık Defacto’nun dününü, bugününü ve yarınını Turcomoney’e anlattı. İşte tüm yönleriyle “global marka” olma yolunda koşan Defacto… İşte sorular, işte yanıtlar…

Bize dünden bugüne Defacto‘nun hikayesini anlatır mısınız?

İhsan Ateş- DeFacto, 2003 yılında 14 mağazası ile Akdenizli bir marka olma fikriyle yola çıktı. Barcelona tasarım ofisinde hazırlanan koleksiyonlar ile gençlerin sevgisini kazanan DeFacto bugün, Türkiye’de 63 ilde 276, dünyada 7 ülkede 34 olmak üzere toplam 310 mağazası ile ile sektörün öncü 2 markasından biri… Turquality rüzgârı ile yelkenini dolduran DeFacto, önümüzdeki ‘10 yıl içerisinde 10 önemli ülkede markalaşarak, gerçek bir dünya markası olmak’ vizyonu ile kurumsal yapısını güçlendiriyor.

Akdeniz modası vurgusunu özellikle yapıyorsunuz. Neden?

İhsan Ateş-Kurulduğu 2003 yılından bu yana ‘Akdeniz Modası’ denildiğinde akla ilk gelen marka olmayı başaran DeFacto, koleksiyonlarını, rahatlığından ödün vermeden her ortamda şık ve modern görünmek isteyenler için uygun fiyatlarla sunuyor. Markalaşma sürecinde, hedef kitlenin beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik yapılan araştırmalarda, rahatlığı ve şıklığı bir arada sunmayı başaran DeFacto’ yu anlatan en iyi mottonun ‘Akdeniz Rahatlığı’ olduğuna karar verildi. Akdeniz kültürünün sıcaklığı, samimiyeti ve rahatlığı ise DeFacto kültürünün 3 mihenk taşını oluşturuyor.

DeFacto’yu value volume, mass brand bir moda markası olarak konumlandırdık, büyük kitlelere ulaşma hedefi ile devam eden DeFacto, ürünlerini, mağazalarını, çalışma ortamlarını, reklam, pazarlama ve halkla ilişkiler aktivitelerini, fiyat ve müşteri memnuniyeti politikalarını benimsediği bu esas ile kurgulamaya devam ediyor.

PATRON DEĞİL, PROFESYONELLERİN ŞİRKETİ

Neden Defacto? Bu ismin, markanın gizemi, esin kaynağı nedir?

İhsan Ateş- DeFacto 35 yıllık köklü bir şirket olan Ozon Grup‘un bir markası. Biz daha kurulmadan önce Ozon Grup daha sonra yatırım yapacağı pek çok ismi tescil ettirmiş. Bir perakende markası olarak yola çıkmaya karar verdiğimizde bu tescillenmiş isimlerin arasından ürünümüze ve satış stratejimize en uygun olanı DeFacto‘yu seçtik. O günlerde bugün yaptıklarımızın çoğunu yapabilmek müşteri için lükstü ve aslında pazara giriş ana stratejimiz de o günün şartlarında müşterilerimizin lükse çok kolay erişmesini sağlamaktı: İyi dekore edilmiş, ürünlerin tezgah arkasında naylon ambalajında sunulmayıp müşterinin ürüne direkt dokunabileceği, pembe panter gibi satıcıların müşterilerin gölgesi olmadığı, kaliteli ürünlerin iyi teşhir edilip müşterinin beklentisinin çok altında bir fiyata satın alabileceği, her gün yeni bir ürün giyebileceği hatta giyip atabileceği ve beğenmediğini iade edebileceği, alışverişten keyif alabileceği rahat bir mağaza oluşturduk. Bu süre içinde yaptığımız araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, o günler için DeFacto’nun varoluş nedenini “Akdeniz Rahatlığı” olarak belirledik. Stratejimize de bunu entegre etmemiz, kurum olarak rahatlığı içselleştirmemiz gerekiyordu. O günlerde birlikte çalışmaya başladığımız M.A.R.K.A. Reklam Ajansı, bu rahatlığı yansıtabileceğimiz vurucu ve akılda kalıcı bir slogan önerisi ile geldi; “Jean Amerika’nın şalvarıdır!” İşte bu slogan ile yola çıktık ve “Amerika’nın sözüm ona rahatlığına karşı Akdenizli DeFacto” söylemi ile o dönemde henüz kullanıcımız olmayan, bizi tanımayan hedef kitlemize ulaşmayı başardık.

Kurulurken bir patron şirketi değil profesyonellerin şirketi oldu. Ve bugün de hala böyle yönetilmektedir. Şirketi ürün, finans, pazarlama gibi fonksiyonlara ayrılıp ayrı başkanlar tarafından yönetildi ki bu organizasyon şekli her alanda eş zamanlı,hızlı ve etkili büyüme imkânı doğurdu. Yeni ve kısıtlı bütçeli organizasyonlarda tüm fonksiyonları eş zamanlı çalıştırmanız çok zordur; mesela kuruluş aşamasında reklam yapmazlar, sıra reklama onuncu yıldan sonra gelir, iş süreçlerini tanımlamazlar çünkü her işi patron biliyordur zaten. Yönetim kurulu başkanımız Zeki Cemal özen sadece yönetim kuruluna ve belirli komitelere başkanlık etmektedir.

-Satış Stratejiniz ve ürün gamınız hakkında bilgi verir misiniz?

öncelikle rahat ve ulaşılabilir olmalıydık; müşterilerimiz diledikleri an bizi kolayca bulabilmeliydi. Şu an sahip olduğumuz konsept mağazalar, çok katlı mağazalar, internet mağazası, corner shop‘lar ve diğer seçkin butik mağazalardan oluşan yaygın satış noktalarımızla bu amacımıza ulaştığımızı söyleyebilirim.

Rahatlık anlayışımızla mağazalarımızı rahat alışverişe uygun hale getirdik. Şu anda müşterilerimiz rahat alışveriş yapsın diye, ilk yıllarda 300m2 ile başladığımız mağazaları 1.500 m2’ye çıkararak daha rahat bir alışveriş ortamı sağlıyoruz. Mağazalarımızı müşterilerimizin kasa ve kabin kuyruğunda beklemeyecekleri şekilde tasarlıyoruz. örneğin, eşi rahat alışveriş yapsın diye gerektiğinde bekleyen müşterilerimiz için bir satış alanından vazgeçip oturma alanı yapıyoruz.

Omni channel projelerimizle müşterilerimize diledikleri gibi alışveriş yapma ve hiç sorgulamadan değiştirme fırsatı sunduk. “Bi’ Tıkla Mağazada” projesi ile Türkiye’deki tüm mağazalarımızda müşteri internetten sipariş verip kargo parası ödemeden ürünü mağazadan teslim alabiliyor veya mağazadaki ürünü internetten rezerve edip bir hafta içerisinde gidip satın alabiliyor. Şu an İstanbul’daki müşterilerimiz 24 saatte verdikleri siparişi 2,90-TL’ye aynı gün teslim edebiliyoruz. Satın aldıkları ürünün ödemesini kapıda yapabiliyorlar. Sosyal medyadaki 5 milyona yakın takipçimizle her gün mağazaya giren yeni ürün ve kampanyaları mağazaya gitmeden paylaşabiliyoruz.

Defacto genç, inovatif ve samimi biri oldu.

Non-stop shopping anlayışı ile aradığınız her şeyi DeFacto’da bulabilirsiniz. Bayan, erkek, çocuk koleksiyonlarımızda iç çamaşırından mayoya, homewear’dan büyük bedene, hamileden aktif spor giyime, kişisel bakım ürünlerinden cep telefonu kılıfına kadar artık DeFacto’da müşteri aradığı her şeyi bulabiliyor. çalışan kadın ve daha şık giyinmek isteyen kadın müşterilerimiz için yaptığımız koleksiyonlar da DeFacto’ nun yeni gözdeleri.

Ve kadınlar DeFacto’ ya geldiklerinde her gün yeni bir ürünle karşılaşıyorlar.

Kişiselleştirme ( Your Design ), tişörtlerden başladığımız kendi kıyafetini kendin tasarla projemiz.

Fiyat her zaman erişilebilir olmalı yani mağazada bedelini rahatlıkla ödeyebileceği her klasmanda en az bir tane lokomotif fiyatlı temel ürün bulabilmeli.

HEDEF KİTLEMİZ KENDİNE öZEN GöSTEREN HERKES

-Hedef kitleniz hakkında bize neler söyleyeceksiniz?

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Ekim sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası