Son Haberler

Demokratlar, Meclis’te kılpayı önde

ABD’de 3 Kasım’da gerçekleştirilen seçimlerin ardından Demokrat parti Temsilciler Meclisi’nde kılpayı önde. Demokrat Parti, çoğunluk olmayı garantiledi yönetimin kimde olacağı belirsiz.

Kıran kırana geçen seçim yarışının ardından Demokratlar Temsilciler Meclisi’ni iki yıl daha kontrol etmek için hazırlanıyorlar. Ama bir belirsizlik var. Çünkü Demotratlar, Meclis’te çok az bir fark ile çoğunluğu yakalayabildiler.

Associated Press’e göre Demokrat Parti şu an Temsilciler Meclisinde 218 koltuğa sahip ve hala daha fazla koltuk kazanma şansına sahip. Bu da 435 üyesi olan meclisin yönetiminin Demokratlarda olacağının garantilendiği anlamına geliyor.

“Tokmak bizde! Tokmak bizde!” diyerek yönetimi yeniden kazandıklarını söyleyen Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi görevine devam edecek gibi duruyor.

Cumhuriyetçilerin kalelerindeki seçimleri kaybetmelerine hayıflanan Pelosi, geçen hafta gazetecilere verdiği röportajda “Birkaç muharebe kaybetsek de savaşı biz kazandık.” demişti.

Fakat Joe Biden’ın başkanlık seçimlerini kazanmasına rağmen Senato’nun kontrolü Cumhuriyetçilerde kalmaya devam edecek. Böylece Demokratlar sağlık sigortası, altyapı yatırımları ve diğer inisiyatifler ile ilgili planlarını yeniden düşünerek Cumhuriyetçilerle uzlaşmak zorunda.

Cumhuriyetçiler bu seçimlerde kadın temsilci sayısını 13’ten 26’ya çıkartarak iki katlamış oldu. Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ise konu hakkında “Cumhuriyetçilerin koalisyonu her zamankinden daha büyük, daha çeşitli ve daha enerjik.” yorumunda bulundu.

Çok az farkla kazanılan Temsilciler Meclisi Pelosi’ye aynı zamanda sorun da yaratabilir. Kararlı bir grup temsilci yasa tasarılarının neye benzeyeceği ve nasıl olacağı konusunda Pelosi’yi köşeye sıkıştırdı.

Alexandria Ocasio-Cortez gibi sol eğilimli ve ilerlemeci temsilciler, parti içerisinde merkez kanatla çoğu zaman karşı karşıya geliyor.

Parti içerisindeyse seçim sonuçlarından mutlu olmayan bir kesimin Pelosi’nin meclis yönetimine karşı çıkabileceği düşünülüyor. Demokrat temsilci Tom Malinowski ise “Dürüst olmalıyız bu sonuçlar hiç de iyi değil.” dedi.

Söz konusu kesimin liderlerinden olan Pramila Jayapal, merkez kanattakilerin Cumhuriyetçilerin yaptığı “bizi sosyalizme götürüyorlar” suçlamalarından gücendiğini belirterek “Ne yaparsak yapalım bize bu tarz suçlamalar yönelticekler.” dedi.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası