Son Haberler
Doların ateşi düşmüyor.

Dolar ateşlendi

Piyasalar hareketlendi… Güne 3.68 seviyelerinde başlayan dolar kuru, 5 kuruşluk bir artışla 3.73 seviyesinin üzerine kadar çıktı, euro 3.94’e yaklaştı. Borsada ise 89.888 puana kadar indi.

ABD Başkanı Trump’ın ve dış politika danışmanlarının Kuzey Kore’ye yönelik açıklamaları gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisselerine ciddi satış getirirken, ABD Doları’nın global para birimleri karşısında değerlenmesi devam ediyor. Bu gelişmeler çerçevesinde dün yaşanan yurtiçi gelişmeler sonucu jeopolitik risk algısının azalması ve gelişmekte olan piyasalardaki ılımlı havanın etkisiyle geri çekilen döviz piyasalarında bugün yukarı yönlü bir hareketlilik yaşanıyor. Güne dünkü kapanış seviyelerinde başlayan dolar ve euro öğle saatlerine doğru yükselişe geçti. Dolar/TL, 3.73 seviyesinin üzerine çıkarken, euro 3.94’e yaklaştı. Bir ara 3.9312’yi gören dolar kuru, saat 13:05 itibariyle 3.72 seviyesinde bulunuyor. Dolar kuru, dün gün içinde 3.6690 seviyesine kadar gerilemişti. Borsa ise TL üzerinde artan satışlarla 90 bin puanın altına kadar sarktı. 89.888 puana kadar gevşeyen BİST 100 endeksi, sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 638 puanlık (yüzde 0,07) düşüş ile 90.174 puandan girdi.

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş etkili oluyor

ABD’de 10 yıl vadeli tahvillerin faizleri “faiz artırımı” beklentileriyle yükseliyor. Fed faiz artırımı beklentilerinde görülen artış, 10 yıl vadeli ABD hazine tahvillerinin faizlerinin yükselerek 2017 zirvesine yaklaşmalarında etkili oldu. ABD 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizleri yüzde 2.52 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Bu yükseliş doların global anlamda değer kazanmasını sağlarken Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarını olumsuz etkiliyor.

Çetinkaya’nın bir etkisi olmadı

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, bugün yaptığı açıklamada ekonomik aktivitenin kademeli olarak toparlandığını söylerken cari açığın temel dinamiklerdeki iyileşmenin yeniden başladığını belirtti. Bankanın temel amacının fiyat istikrarı olduğunu hatırlatırken yılın ortasında enflasyonda düşüş öngördüklerini söyledi. Bununla birlikte, gerekmesi halinde para politikasının daha da sıkılaştırılabileceğine dikkat çekti. Çetinkaya’nın açıklamaları piyasalar üzerinde herhangi bir değişim yaratmadı. Ancak, kimi analistler kurdaki yukarı harekette Çetinkaya’nın konuşmasının da etkili olduğunu düşünüyor. TCMB Başkanı’nın üst bant ve geç likidite penceresi faizinde artırım konusunda bir sinyal verilmemesinin tepkiye neden olduğu belirtiliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası