Son Haberler

Dolar güne hareketli başladı

Dün dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah da benzer bir görünüm sergiliyor. İlk işlemlerde 3.65’li seviyelerde bulunan dolar, sonrasında 3.68’e yaklaştı.

Dolardaki küresel değer kazancı sonrası yönünü yukarı çeviren dolar/TL’de hareketlilik devam ediyor. 3.65’li seviyelerde güne başlayan kur, henüz günün ilk iş saatinde 3.6783’e kadar çıktı. ABD Merkez Bankası yetkililerinin hafta başındaki açıklamaları sonrası mart ayında faiz artışı olasılıklarının yükselmesi doların tüm gelişmekte olan ülke para birimleri karşısındaki değer kazancında ana belirleyici oldu. CME Group FedWatch uygulamasına göre vadeli işlemciler çarşamba günü Fed’in mart ayında faizleri artırmasına yüzde 35 ihtimal verirken, bu oran şimdi yüzde 66’ya çıktı. Dolar, Fed’in bu ay faizleri artırmayı ciddi bir şekilde değerlendirdiğine dair sinyallerin ortaya çıkmasının ardından bugün yedi ayın zirvesine yakın seviyelerde seyretti.

‘Negatif ayrışmaya devam edebilir’

Diğer taraftan ise TL’deki değer kaybında dün jeopolitik endişelerin de bir miktar yer aldığına dikkat çeken bankacılar önümüzdeki dönemde özellikle Suriye’de yaşanan çatışmaların yakından izleneceğini belirttiler. DNG Danışmanlık’tan Fatih Keresteci, “Suriye’nin kuzeyine ilişkin artan jeopolitik riskler TL’nin olumsuz ayrılmasına neden oldu. Jeopolitik riskler azalırsa TL’de anlamlı bir değerleme olabilir. Aksi taktirde negatif ayrışmaya devam edebilir” dedi. Dün akşam saatlerinde 3.66 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah saat 09.19’da 3.6586 seviyesinde işlem gördü. Sonrasında yükselişe geçen kur 3.6783’e çıktı. Dün akşam saatlerinde 3.86 civarındaki euro/TL ise 3.8750 seviyesinde bulunuyor. Bugün Euro Bölgesi’nde TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak.

Kaynak: Reuters

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası