Son Haberler

“Dövizdeki spekülatif dalgalanma bitecek”

Döviz fiyatlarındaki dalgalanma ne kadar sürecek? Hükümet, müdahale edecek mi? Kamuoyunun merak ettiği bu sorunun cevabını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi verdi:”İnşallah o spekülatif alan, yüksek dalgalı alan bitecek.” dedi.

Son bir aydır sürekli yükseliş trendinde olan döviz fiyatları, 5 lira sınırına çok yaklaştı. Ancak Merkez Bankası’nın faizleri ciddi bir şekilde artırmasının ardından Amerikan Doları ve Euro, gevşemeye başladı. Ancak, dövizin yükselmesinden endişe eden iş dünyası ve vatandaşlar, “Ne olacak?” sorusuna cevap arıyor. Denizli Valiliği tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, şöyle konuştu: ” Türk lirasındaki aşırı değer kaybı, Türkiye’nin makro ekonomik değerlerinin hiçbirini yansıtmıyor. Ne büyümemizi, ne ihracatımızdaki yükselmeyi yansıtıyor, ne de turizm gelirlerimizdeki artışı, ne işsizlikteki düşüşü ne de 2018 yılı birinci çeyreğindeki büyümeyle ilgili inşallah 11 Haziran’da göreceğiz onu da gelen rakamları yansıtıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin kısa vadeli borçlarıyla ilgili de hiçbir mükellefiyetini yerine getirmekle ilgili rahatlığını da yansıtmıyor.”

Dolar fiyatında yaşanan dalgalanmanın bir manipülasyon olduğunu belirten Bakan Zeybekçi, spekülatörlerin bu yüksek dalgalanmayı fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Bakan Zeybekçi, şunları söyledi:

“Bunun geçici olduğunu ve kabul edilebilir olmadığını hep söyledik. Önümüzdeki haftadan itibaren derken de bu haftadan itibaren bu rahatlamanın olacağını söylerken de bunu söylediğimizde yine TL’nin değerleri 4.80-4.90’lar civarındaydı. Bununla ilgili önlemlerimizin olduğunu da biliyorduk ve bunlar şu anda devreye girdi. Önümüzdeki günlerde büyük bir disiplinle de devam edecek. İnşallah o spekülatif alan, yüksek dalgalı alan bitecek. Sonra da inşallah hazirandan itibaren daha yapısal, Türkiye’de sürdürülebilir, dengeli bir büyüme, ihracatımızdaki artış, turizm gelirlerindeki artış, bütçe disiplini ve mali disiplinden asla vazgeçmeden o dönemde ek tedbirlerimizle bunu kalıcı hale mutlaka getireceğiz.”

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası