Son Haberler

Dünya turizm forumu başladı

Başbakan Yıldırım, Dünya Turizm Forumu açılışında konuştu. 20’ye yakın ülkenin turizm bakanının ağırlanacağı Dünya Turizm Forumu başladı. Başbakan Binali Yıldırım açılış konuşmasında, “Türkiye’de turizm sektörü yıllar boyunca gelişmeye, büyümeye devam ediyor” dedi.

3 gün sürecek olan Dünya Turizm Forumu, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Başbakan Binali Yıldırım, Forum’un açılışında bir konuşma gerçekleştirdi. Başbakan Yıldırım, ‘Turizm bütün ülkelerin ekonomik ve kültürel gelişmeleri bakımından çok önemli bir sektör. Bu bağlamda turizm konusunda yeni ufuklar açacağına inandığım bu toplantıda sizlerle açılışında beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Yeni turizm sezonunun ülkelerimizin için bereketli olmasını mevlamdan niyaz ediyorum’ diye konuştu.

Yıldırım, şunları söyledi:

‘Turizm dünyanın belli başlı endüstrilerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor. 90’lı yılların sonundan bu yana gelişmelere baktığımızda çarpıcı farkları görüyoruz. Ve bu anlamda turizm sektörü dünyada hizmet sektörü arasında birinci sıraya yükselmiş vaziyette. Uluslararası turizm hareketlerindeki bu çarpıcı gelişme, uluslararası kuruluşların orta ve uzun vadeli planlarına da tabiatıyla yansıyor. 1980 yılında yabancı ülkelere turistlik amaçla seyahat eden toplam ziyaretçi sayısı 260 milyon civarında. Bugün bu sayı 1 milyar 200 milyona ulaşmış. Bu ne demektir neredeyse dünya nüfusunun 5’te 1’i bir başka ülkeye seyahat ediyor. 2030 yılı için Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün ön gördüğü turist sayısı 2 milyara yaklaşıyor. Dünya ülkeleri olarak bu değişim ve gelişime ayak uydurmak, gerekli tedbirleri almak bunu da elbirliğiyle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Ülkeler olarak turizm alanında iş birliğini daha da güçlendireceğiz.’

‘Turizm gelirleri 30 milyar doların üzerine çıktı’

‘Hükümet olarak turizmi sadece ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan sektör olarak görmüyoruz’ diyen Başbakan Yıldırım, ‘Türkiye’de turizm sektörü yıllar boyunca gelişmeye, büyümeye devam ediyor. Sadece birkaç göstergeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu yapıyorum çünkü nereden nereye geldiğimizi bu rakamları kıyaslayarak anlayabiliriz. 2002 yılında Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarındaydı. Ve önceki yılda bu sayı 40 milyona yaklaştı. Neredeyse 3 katı bir artıştan bahsediyoruz. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı’ diye konuştu.

Forum 3 binden fazla katılımcıyı buluşturacak

Bugün başlayan Dünya Turizm Forumu, 3 gün boyunca İstanbul Kongre Merkezi’nde sürecek. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün de paydaşı olduğu forum, 20’ye yakın ülkenin turizm bakanı, siyasi otoriteler, dünya turizmine yön veren şirketlerin yöneticileri, sektör yatırımcıları, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve önemli turizm yazarlarının da aralarında bulunduğu 3 binden fazla katılımcıyı buluşturacak. Etkinliğe katılacak konuşmacılar arasında Facebook sözcüsü ve Zuckerberg Medya’nın kurucusu Randi Zuckerberg, eski İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, eski İngiltere İçişleri Bakanı Jack Straw, Yandex CEO’su Arkadiy Voloj, İsveç’in en büyük turizm tanıtım ofisi Visit Stockholm’un CEO’su Thomas Andersson ve sosyal medyada yayınladığı illüzyon videolarıyla tüm dünyada üne kavuşan Zach King de yer alıyor.

Dünya Turizm Ödülleri

Forum kapsamında 35 kategoride sektörün en iyileri Dünya Turizm Ödülleri’nin sahibi olacak. Turizmle ilgili yeni yaklaşımlar açısından tüm dünyanın dikkatle takip edeceği forum, Türkiye’ye 75 milyon dolarlık bir ekonomik ivme kazandıracak.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası