Son Haberler

ECB’den Euro Bölgesi uyarısı

ECB Yönetim Kurulu üyesi Coeure, üye ülkelere Euro Bölgesi’nden ayrılma seçeneği verilmesi halinde Banka’nın para politikası hedeflerine ulaşamayacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Benoit Coeure, üyelere Euro Bölgesi’nden ayrılma imkanının verilmesinin ECB’nin para politikasını ekonomiye aktarma kanalları olan finansal piyasalar ve bankacılık sektörünün çökmesine yol açacağını ifade etti. Maastricht’te düzenlenen bir toplantıda konuşan Coeure, “Bir ayrılma seçeneği, Avrupa parasal birliğinde para politikasının aktarım mekanizmalarında kalıcı bir hasar oluşturur” dedi. Coeure konuşmasında ayırca ECB’nin hükümetler için başvurulacak son kreditör haline gelmeyeceğini de vurguladı.

“Her banka önemli değil”

Öte yandan Coeure, Euro Bölgesi’nde batmakta olan her bankanın sistemsel açıdan önemli olarak değerlendirilmemesi gerektiğini kaydetti. Coeure, “Bankacılık çözüm, tasfiye konusuna geldiğimizde, her bankanın sistemsel açıdan önemli olarak değerlendirimesi yaklaşımını terk etmemiz gerekli” diye konuştu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası