Son Haberler

Ege’ye genç yaşlılar kasabası

Süleyman Özden… Genç, enerjik, vizyoner… Sözden Metal Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı.. Kısa sürede iş dünyasında büyük başarılara imza atan Süleyman Özden oldukça iddialı. İşadamı  babasından dolayı küçük yaşlarda  iş dünyasında yerini alan Süleyman Özden, kendisini ise şu sözlerle ifade ediyor: “Girişimci…”

Süleyman Özden, demir çelik alanında faaliyet gösteriyor. Sektörün öncüsü olmak, Cezayir de  rakip firmaların önüne geçmek istiyor. Özden, başarılı çalışmaları ile firmasını sektörün lideri yapmak, ardından da başka sektörlere yönelmeyi  hedefliyor.

Sözden Şirketler Grubu’nun CEO’su Süleyman Özden Cezayir’de 35 milyon dolarlık geliştirdiği projeden sonra Ege Bölgesinde de iki büyük konut projesine imza atmaya hazırlanıyor. 

Geçtiğimiz yıllarda inşaat sektörüne giren Süleyman Özden, bu alanda da oldukça iddialı. Cezayir ve Ege bölgesinde  35 milyon dolarlık konut projesini başlatan Süleyman Özden ile dünden bugüne iş hayatındaki çalışmalarını ve projelerini  konuştuk.

-Süleyman Bey, iş dünyasına çok erken yaşta başladınız. Bize dünden bugüne iş dünyasındaki hikayenizi anlatır mısınız? Demirçelik, inşaat  ve otomotiv alanında faaliyet gösteren  Sözden Şirketler  Grubu hakkında bilgi verir misiniz?

Özden-Firmamız Denizli’de 1960 yılında  dedem Süleyman Ferit Sözkesen tarafından  kuruldu. 1982’den sonra rahmetli babamla devam etti. 2004 yılında babamızı kaybettik. 2004 yılından 2010 yılına kadar biz ara verdik aile olarak. Bu sektöre imalat olarak devam ediyorduk, sanayici olarak. 1959’da dedem sanayiciliğe başlıyor. Denizli organize sanayide kendisi kurucusudur zaten. Ondan sonra 2010 senesinde İzmir de inşaat demiri alım satımı olarak başlıyoruz görevimize. Daha öncesinde de imalatımız vardı. Öncesinde İstanbul ardından da Ankara’yı da devreye sokarak 3 tane şube açtık. İç piyasada inşaat demiri pazarlaması yapıyoruz. Demir çelik fabrikalarından aldıklarımızı tüccara satıyoruz. Tüccarla demir çelik fabrikası arasında aracılık yapıyoruz.  Otomobil sektöründe ise  araba kiralama şirketimiz var. Kardeşimin mimar olması sebebi ile de inşaat işlerine girdik. Büyük projeleri gerçekleştirebilecek  arazilere sahibiz. Trakya bölgesinin yanı sıra Ege’nin  çeşitli yerlerinde Didim, Bodrum ve Çeşme  başta olmak üzere arazilerimiz var. Burada inşaat sektörün de yer alıyoruz.

-Cezayir deki projenizden  bahseder misiniz?  Nasıl finanse edeceksiniz?

Sözden-Cezayir de ki yatırımımız demir çelik üzerine olacak. Cezayir’de imalat  ve ihracatın Arap ve Avrupa ülkelerine satışının çok daha karlı olduğunu gördük. Rahmetli babam zamanında var olan ihracat altyapımızı da değerlendirmiş olacağız. Biz oradan, demir çelik sektörü olarak ilerlemek istiyoruz. Cezayir’de  bizim yatırımımız için  destek ve temin ettikleri büyük bir arazimiz var. Banka kredisi kullanmadan orada  2 yıl içinde imalat yapmayı düşünüyoruz. Kendi öz sermayemizle yavaş yavaş hedefimize ulaşacağız. Kuracağımız demir çelik fabrikasının günlük kapasitesi 500 ton.

-Çalışanlarınız hakında bilgi verir misiniz?

Sözden-İzmir  ve Denizli den eski çalışanlarımızdan 30 kişilik bir grubu götüreceğiz. Bunlar 3 vardiya çalışacakları için 10 kişilik vardiya ekipleri olacak. İşçi teminini de Cezayir’den yapacağız. Çünkü maliyetlerin daha düşük olduğunu biliyoruz. 35 milyon dolarlık bir yatırımla 225 dönüm üzerine kurulu bir fabrikamız olacak. Toplam yatırım miktarı ise  100 milyon dolar olacak. Hurda toplamasıyla beraber aşağı yukarı 40 milyon sermaye desteğini de oradan alacağız. Bu projeye 2020 Ocak’ta başlıyoruz. 2021 Haziran ayında fabrikamızın tüm altyapısını, makine parkurunu  Denizli ve İstanbul’dan sağlayacağız.

KONUT PROJEMİZ  DÜNYA MARKASI

Konut’ta ilk projemizle ses getirmek istiyoruz. Ege de başlayacağımız proje de ikinci bir projemiz daha olacak. Sizin için her şeyin düşünüldüğü muazzam bir konsepti hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Konut projemizi betonarme yapısından daha çok ahşap evler olarak hedefledik. Biz ahşap olarak tek katlı dubleks ve tripleks olarak 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1  konsept olarak müşterilerimize sunmayı düşünüyoruz. Bizimki devremülk tarzında değil ama ahşap ve çelik konstrüksiyondan.  Hedefimizde  orta yaş üstü insanlar var. Burada sadece bir konut değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sunacağız. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda hazırladığımız projede konut alıcılarına her biri 5 bin konutluk olmak üzere  iki yerleşim alanı yapacağız. Bu projeyi daha sonra Türkiye’nin başka bölgelerinde  gerçekleştirerek  7’ye çıkartacağız. 5 bin konutluk küçük kasabalar şeklinde projeyi gerçekleştiriyor olacağız. 2020 yılının başında hızlı bir şekilde başlayacağız. 2 yıl içinde de sonuçlandıracağız. Kuracağımız kasaba da  yaşayanlar en az üç veya dört faaliyetin içinde bulunacaklar. Sosyal faaliyetler kasabamızın pasaportu olacak. Bunlarla ilgili büyük lansmanımızı 2020 Ocak ayında gerçekleştireceğiz.

Hedef kitleniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sözden-Bu şehirde yaşamak  için belli kriterleri geçmeniz lazım. Huzurlu bir şekilde yaşamak isteyen tüm insanlar buraya gelebilir. Bu 5 bin konutu biz mahallelere ayırıyoruz. Sanatçılar sokağı, mimarların, avukatların, yazarların, gazetecilerin, bilim adamlarının kısacası herkesin yaşam şekline göre şekillenecek. Komplesk içerisinde hastane, klinik ile sürekli bir sağlık eğitmeni bulunacak. Bu proje için Türkiye”nin ve dünyanın sayılı mimarlarını işin içine dahil ettik. Örneğin siz 20 metrekarelik bir yer aldığınızda bir havuzunuz da olacak. Projede 20 metrekareden başlayıp 1000 metrekareye kadar konutlar olacak.  Modern yaşamın birleştiği merkez kasaba oluşturuyoruz. Bu kasabalar dünyaya yayılacak. Kendisine bakan insanlar burada olacak. İçinde otelde olacak, devremülkte olacak. Şehre özel pasaport olacak. Sağlıklı yaşamak isityorum derseniz bizim kapımızı çalacaksınız. Bizde size deneme süresi vereceğiz. Bizim yaptığımız proje dünyada bir ilk.  Bir Türk markasını dünyaya takdim edeceğiz ve zincir şeklinde yayacağız.

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası