Son Haberler

Fitch, 18 bankanın notunu kırdı

Fitch, 18 bankanın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını ve 12 bankanın yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını kırdı.

Fitch Ratings, Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu 27 Ocak’ta BBB-‘dan BB+ seviyesine indirmesinin ardından dün 18 Türk bankasının ve bağlı ortaklıklarının yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını düşürdü. Fitch ayrıca 12 bankanın yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını indirdi, 6 bankanın notlarını ise teyit etti. Fitch notların düşürülmesinin Türkiye’de faaliyet ortamında zayıflamayı ve Türk bankalarının Türkiye’nin kredi notunun üzerinde bir nota sahip olmalarının uygun olmayacağı görüşünü yansıttığını belirtti. Not indiriminde, devletin bir ihtiyaç durumunda bankalara destek sağlama olasılığının azalmasının da etkili olduğu vurgulandı. Fitch, T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Turkiye Halk Bankası A.S., Turkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Turkiye Sinai Kalkinma Bankasi A.S., Turkiye Kalkinma Bankasi A.S. ve (Turk Eximbank’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını BBB-‘den ‘BB+’ya indirdi.

Bu bankaların Destek Notu Tavanlarını BBB-‘den BB+’ya, yabancı para cinsinden kısa vadeli notlarını F3’den B’ye ve Destek Notlarının 2’den 3’e düşürdü. 6 bankanın da yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notları, Türkiye’nin kredi notuna paralel olarak BBB- olarak teyit edildi. Fitch, Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın Destek Notu Tabanlarını BB-‘den B+’ya düşürdü ve Deste Notlarını 3’ten 4’a indirdi. Turkiye Garanti Bankasi A.S., Yapi ve Kredi Bankasi A.S., ING Bank A.S., Turk Ekonomi Bankasi A.S., Finansbank A.Ş., ICBC Turkey Bank A.Ş., Burgan Bank A.Ş., Alternatifbank A.Ş., Kuveyt Turk Katilım Bankasi A.Ş ve Turkiye Finans Katılım Bankası AŞ’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını indiren Fitch, bankaların yerel para cinsinden uzun vadeli notlarını da BBB’den BBB-‘ye düşürdü.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası