Son Haberler

Fitch uyardı:NOTUNUZ TEHLİKEDE!

Fitch analisti McCormack, Fitch’in Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notuna ilişkin olarak not indirimi riski gördüklerini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch küresel ülke notu müdürü James McCormack Londra’daki bir konferansta yaptığı konuşmada, Fitch’in Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notuna ilişkin olarak not indirimi riski gördüklerini söyledi. McCormack, Türkiye’de bir ekiplerinin bulunduğunu kaydederken, negatif görünümün Türkiye’deki risklerin arttığını işaret ettiğini söyledi. Fitch Ratings, en son 19 Ağustos’ta yaptığı not açıklamasında, Türkiye’nin “BBB-” ile “yatırım yapılabilir” seviyede bulunan kredi notunu teyit etmiş, not görünümünü ise 15 Temmuz’da darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle “durağan”dan “negatif”e çekmişti. Fitch’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü 27 Ocak’ta gözden geçirmesi bekleniyor.

Gedikli’den cevap

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, twitter üzerinde Fitch’e cevap verdi. Gedikli, şunları söyledi; “Fitch’den “yatırım yapılabilir notunuz tehlikede” açıklaması yapıldı. Yatırım yapılabilir kredi notu şüphesiz önemli ancak, Türkiye ekonomisini haftalık, aylık veriler üzerinden ve geçiş süreçlerinde iken verilen kararlar sağlıklı olmaz. Anayasa referandumu süreci sonuçlandıktan sonra piyasaların rahatlayacağını düşünüyorum. Neden, çünkü siyasi risk diyerek algı operasyonu yapılıyor. Halbuki demokratik bir süreçtir bu. Ayrıca Türkiye jeopolitik riskleri minimize eden çok önemli dış politika hamleleri yapmakta. Türkiye’yi kredi notu üzerinden tehdit edercesine yapılan açıklamalar ise 15 Temmuz sonrası süreçte ekonomimizle ilgili oynanan birçok oyunun amacını ortaya koyuyor. Bu günler geçecek, milletçe daha güzel günler göreceğiz. Yeter ki ülkemize sahip çıkalım.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası