Son Haberler

Fransızlar, bu yasayı konuşuyor

Fransa’da tartışmalara ve protestolara neden olan iş kanunu reformundaki ‘çalışanın izin günlerinde kurumla iletişimini kesme hakkı’ maddesi, her kesimden destek görüyor.

“Çevrimdışı kalma hakkının”, özel hayata saygı gereğince, 300’den fazla çalışanı olan şirketlerde zorunlu hale getirilmesi öngörülen bir düzenleme olduğu ifade edildi. Bu uygulama, işveren ile çalışan arasında imzalanacak protokolle, çalışana iletişim kesme hakkı tanıyacak ve kendi akıllı telefonu ya da diğer profesyonel dijital araçlardan şirket maillerini engelleme uygulaması konulmasını sağlayacak.

HERKESİN HEMFİKİR OLDUĞU MADDE

Fransa’da Çalışma Bakanı El Khomri’nin adıyla anılan çalışma ve iş hukuku yasasının geri çekilmesi için 7 sendika birlikte hareket ederek protestolar düzenliyor. Fakat tasarı içinde yer alan bir madde, hem muhalefetten, hem de hükümetten destek görüyor. “Giderek dijital araçlara bağımlı hale gelen toplumda, tükenmişlik sendromuna son vererek, çalışanların dinlenme hakkına saygı duyulmasının” hedeflendiği tasarı maddesi için 2017 yılı sonuna kadar gerekli düzenlemelerin yapılması öngörülüyor. Sağlanacak olan altyapı sayesinde, izin günleri, hafta sonu tatilleri ve dinlenme zamanlarında personel istese bile iş maillerine erişemeyecek. Gece geç saatte veya hafta sonu çalışana atılan mailden sorumlu tutulamayacak. Dolayısıyla, çalışanlar uzaktan ve mesai dışı saatlerde çalışmak zorunda bırakılamayacak.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası