Son Haberler

Global otomotiv markalarının içten yanmalı motor sevgisi sürüyor..

Merhabalar,

Bu hafta Swissquote tarafından yayınlanan Themes Trading 2022 Outlook raporunu inceleme fırsatım oldu. Rapor, emtiadan belli başlı sanayi ürünlerine kadar stratejik gelişme tahminleri yapıyor.

Raporun otomotiv sektörü ile ilgili bölümü aslında sürpriz bilgiler içermiyor. Hepimizin tahmin ettiği gibi elektrik motorlu taşıt satışlarının hızla büyüdüğünü söylüyor. Bu yıl da Çin ve ABD’ nin pazarı domine edeceği, öte yandan içten yanmalı motora sahip taşıt satışlarında önemli ölçüde satış kaybı olacağı belirtiliyor. İstikrarlı şekilde sürecek olan bu dönüşümün 2025 yılındaki global pazarda elektrik motorlu taşıt oranını %15 in üzerine çıkaracağı öngörülüyor. Tabii bu oran Çin ve ABD’de daha yüksek olacak. Örneğin bu yılın ilk çeyreği içinde Çin otomotiv pazarında satılan elektrik motorlu taşıt satışları %121 oranında arttı ve pazar payı yıl sonunda %20 yi bulacak. Bu gidişle Çin Binek Otomobil Derneği’ne göre 2030 yılında Çin otomotiv pazarındaki elektrik motorlu taşıt payı %70 e ulaşacak.

GBOBAL ELEKTRİK MOTORLU TAŞIK PAZARI 2027’DE 803 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Aslnda bu dönüşümün hızını kesen faktör olarak hala yarı iletken çip temin güçlüğü devam ediyor. Bunun yanında emtia ve komponent tedarik zinciri sorunları bitmiş değil. Buna rağmen örneğin NIO, Xpeng ve Li Auto gibi Çin menşeli elektrik motorlu taşıt üreticileri Çin pazarına sevkiyatı artırıyorlar. ABD ve AB menşeli otomotiv markalarında da benzer gelişmeyi görüyoruz. Aynı zamanda elektrik motorlu taşıt teknolojileri yatırımcılarına önemli kazançlar sağlıyor. Mevcut analizler, global elektrik motorlu taşıt pazarının 2027 de 803 Milyar $ büyüklüğe ulaşarak %22 üzerinde pay alacağını gösteriyor.

BMW, İÇTEN YANMALI MOTORLARIN YASAKLANNMASINI DESTEKLEMİYOR

Bir yandan bu gelişmeler olurken öte yandan içten yanmalı motora haiz otomotiv üretiminin devamlılığı üzerinde belli başlı global markaların açıklamalarını görmeye devam ediyoruz. Örneğin daha geçen hafta Newyork uluslararası otomotiv fuarında BMW Grubu CEO’su Oliver Zipse içten yanmalı motorların yasaklanmasını desteklemediğini açıkladı. Aslında Oliver Zipse benzer açıklamayı Alman parlamenterlere geçtiğimiz Şubat ayında yapmış ve içten yanmalı motor üretiminin yasaklanmasının Alman markalarının global pozisyonuna zarar vereceğini söylemişti. Diğer taraftan BMW  bu yılın ilk çeyreğinde elektrik motorlu modellerinin satışını ikiye katlamış durumda.

Oliver Zipse ‘ye göre içten yanmalı motorlar için henüz büyük bir talep ve pazar var. Üstelik, Çin’in kontrolündeki batarya pazarı ayrı bir tehdit. Çevre dostu ve yanma verimi yüksek içten yanmalı motorlar, otomotiv markalarının karlılıklarını da destekleyen stratejik yatırım olmaya devam edecek. Halbuki şarj altyapısının yetersizliği ve bataryadan elektrikli taşıtların yüksek maliyeti, onların pazarı domine etmesine engel. Özet olarak Oliver Zipse, yasal düzenlemelerle ülkelerin tüketicileri zorlamasından ziyade otomotiv pazarlarının kendi tercihlerini serbestçe yapabilmelerini savunuyor.

BATARYA TEMİNİNDE ARZ GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ…

Toyota‘nın global başkanı  Akio Toyoda’ nın  geçen yıl sonlarında yaptığı benzer açıklamalar da hafızalarımızda yerini koruyor.

Öyle görünüyor ki bu tartışmalar bir süre daha devam edecek. Ne zaman ki batarya temininde arz güvenliği tamamen sağlanır ve elektrik motorlu taşıt üretim maliyeti ciddi oranda ucuzlar, o zaman bu tartışmalar bitecektir bence.

İbrahim Aybar

Renault Mais Eski Genel Müdürü

aybar@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası