Son Haberler

Halkbank’tan 2,6 milyar liralık kar

Halkbank, 2016 yılında 2 milyar 558 milyon lira net kâr elde etti. Bankanın 2015 yılı sonuna göre toplam aktifleri yüzde 23,3 artış görüldü.
Halkbank, geçen yıl öz kaynaklarını yüzde 9,7 düzeyinde yükseltirken, net kârı 2 milyar 558 milyon TL oldu. Bankanın 2015 yılı sonuna göre toplam aktifleri yüzde 23,3 artışla 233 milyar 441 milyon TL’ye ulaşırken, toplam kredileri aynı dönemde yüzde 23,8 artışla 206 milyar 115 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Toplam mevduatı 150 milyar 263 milyon TL’ye ulaşan Halkbank, KOBİ kredilerinin de dahil olduğu toplam ticari kredilerinde 2015 yıl sonuna göre yüzde 26,8 artış sağladı. Banka ticari kredilerini 126 milyar 495 milyon TL’ye yükseltti. Halkbank’ın 2016 yılı finansal sonuçlarını yazılı açıklama ile değerlendiren Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bankanın sürdürülebilir büyüme anlayışıyla kârlı ve verimli bir yılı daha geride bıraktığını belirtti. 2016 yılı hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Taşkesenlioğlu, geçen yılın ikinci yarısında yaşanan her türlü engeli aşarak Türkiye ekonomisine değer katmaya devam ettikleri için mutlu olduklarını aktardı. Taşkesenlioğlu, reel sektörün desteklenmesi, istihdamın arttırılması ve ekonomik reformların devam etmesi için 2016 yılında da halkın gücü olduklarını belirterek, “Yurt içinde 15 Temmuz gibi sarsıcı bir girişime ve yurt dışındaki volatiliteye rağmen gösterdiğimiz başarılı performansla, 2016 yılını hem aktif ve kredilerde hem de mevduatta çift haneli büyümeyle geride bırakıyoruz. Kredi kullandırma ve piyasayı hareketlendirme yönünde sorumluluk almamız gereken bir yıldı. Her üç KOBİ’den birinin Halkbank desteğinden yararlandığı bu yıl da sorumluluklarımızı başarıyla yerine getirmiş olmaktan memnunuz.” görüşlerine yer verdi.

“Bankamızın aktif toplamı yüzde 23,3 büyüdü”

Taşkesenlioğlu, reel sektöre verdikleri desteği, kritik dönemlerde de sürdürerek piyasaların yeniden dengeye gelmesine katkı sağladıklarını ve 2016 yılında da bankacılık sektörü genelinde kullandırılan kredilerin büyük bölümünü ticari kredilerin oluşturduğunu belirtti. Bu krediler içinde, Türkiye ekonomisinin belkemiği olan esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ segmentinde yine lider olduklarının altını çizen Taşkesenlioğlu, şunları kaydetti: “KOBİ kredilerinin de dahil olduğu toplam ticari kredilerde 2015 yıl sonuna göre yüzde 26,8 artış sağladık. KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel ürünler geliştirirken piyasa riskleri karşısında esnafı da yalnız bırakmadık. Toplam kredilerimiz yıl sonu itibarıyla 200 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bankamız, aktif toplamda yüzde 23,3 büyüme sağlayarak sektör ortalamasının çok üzerinde bir performans gösterdi. Mevduat artışımızın yüzde 23 seviyesinde gerçekleşmesi de tasarruf sahiplerinin en çok güvendiği bankalardan birinin Halkbank olduğunu gösterdi.”

“Piyasaların rahat nefes almasını sağladık”

Halkbank Genel Müdürü Taşkesenlioğlu, Türkiye’nin büyüme performansına katkı verecek yeni finansal destek mekanizmaları üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Paraf’ın, yıl sonu itibarıyla 3 milyon 900 bin kart adedine ulaştığı bilgisini veren Taşkesenlioğlu, bireysel kredilerde de bir önceki yıl sonuna göre yüzde 17,9’luk artış sağladıklarını ifade etti. Taşkesenlioğlu, toplumun her kesimini kapsayacak şekilde, uygun koşullarda düzenledikleri kampanyalarla piyasaların da rahat nefes alabilmesine imkan verdiklerini kaydetti. Firmaların üretime devam ederek ihracata ve istihdama katkı sağlarken, bireysel müşterilerin de nakit ihtiyaçlarını Halkbanklı olma ayrıcalığıyla karşıladıklarına işaret eden Taşkesenlioğlu, “Ekonomik istikrar açısından en hassas süreci başarılı bir şekilde yönettik. Yeni yıla hazırız ve daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Gücümüz bu ülkenin gençleri”

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, toplam çalışan sayısının bir önceki yıla göre yüzde 3 azaldığı bir sektörde, öncü bir adım atarak istihdam seferberliği başlattıklarını ve 2016’nın şubelerin personel sayısının optimal seviyeye gelmesini sağladıkları verimlilik odaklı bir yıl olduğunu ifade etti. Geçen yılın kasım ayında da bir çağrı yaptıklarını ve bu ülkenin gençlerine kapılarının açık olduğunu ilan ettiklerini anımsatan Taşkesenlioğlu, “İşe giriş sınavlarının ardından mülakatlarda başarı sağlayan 500 uzman yardımcımız bankamızda iş başı yaptılar. Çok kısa süre içinde bu sayıyı 1.000’e tamamlayacak ve sektörde önemli bir istihdam artışı sağlayacağız. Halkbank’ın gücü bu ülkenin gençleridir. Attığımız bu adımla tüm sektörlere ve Türkiye’ye değer katmak isteyen herkese örnek olacağız.” açıklamasını yaptı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.