Son Haberler

Hamdi Ulukaya’dan 100 milyon dolarlık yatırım

Hamdi Ulukaya, dünyanın en büyük yoğurt fabrikası Chobani’yi daha da büyütmek amacıyla 100 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Amerika’nın 1 numaralı yoğurt üreticisi olan Chobani, yeni ve mevcut ürünlerine olan yoğun talebi karşılayabilecek üretim kapasitesine ulaşma hedefiyle; Idaho, Twin Falls’daki tesisine 100 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Yeni yatırımla; Chobani’nin en hızlı büyüyen yoğurt ürünü “Flip”TM için üç adet üretim hattı ile; okul, otel, havayolu şirketleri ve restoranlara yapılan toptan yemek servisinin büyütülmesi için yeni bir üretim hattı ile dökme gıda üretim hattı satın alınacak. Ayrıca, Chobani MezeTM Dip’leri ve yoğurttan yapılan içecek çeşitleri için de yeni teçhizat satın alınırken, 2016’nın ikinci çeyreğinde Meksika ve Porto Riko gibi yeni pazarlarda yapılacak ürün tanıtımlarıyla “daha fazla kişiye daha iyi gıda” misyonu ileriye taşınacak.

Chobani’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hamdi Ulukaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Dünyanın en büyük yoğurt fabrikasını kurmak ve onu üç yıl sonra büyütmekten gurur duyuyoruz. Idaho ve New York eyaletlerindeki başarımız ABD sanayinin güç ve kudretinin bir örneğidir. Bizim gibi gıda şirketleri için bu, ‘daha fazla insana daha iyi gıda’ ilkesiyle başlattığımız gıda hareketinin nasıl bir ivme kazandığının da işaretidir” dedi.

Chobani bölgeye örnek oldu

Chobani’nin Idaho, Twin Falls’da 2013’te açılan üretim tesisi, dünyadaki en büyük yoğurt fabrikası olma konumunu koruyor. 450 milyon dolarlık bir yatırımla, 93 bin metrekare büyüklüğündeki bir araziye inşa edilen bu modern fabrikayı; 2 binden fazla kişi, toplam 1,7 milyon saatten fazla çalışarak 326 gün gibi görülmemiş bir sürede sıfırdan inşa etmişti. Chobani’nin kurulmasıyla birlikte bölgede işsizlik oranlarının rekor derecede düşmüş ve ülkenin her köşesinden büyük şirketler bölgeye taşınmaya başlamıştı.

Chobani ABD’de 2 bin kişiye istihdam yaratıyor

Chobani’nin genel yoğurt pazarındaki yüzde 19,3’lük payı, Yunan yoğurdu pazarında yüzde 36,1’lik bir paya tekabül ediyor.* Brüt satışlardaki artış ise önceki yıla kıyasla yüzde 25. New York ve Idaho’daki çiftliklerden günde yaklaşık 1.814 ton taze süt alan Chobani, iki üretim tesisinde 2 binden fazla personel istihdam ediyor.

Chobani, “Flip”™ ürününün başarısının ardından, iki yeni ürünle yoğurt daha pazara çıkmak için yatırım yapmıştı. Akdenizlilere özgü “paylaşarak yeme” geleneğinden esinlenen Chobani Meze™ Dip’leri ve proteini yanında taşımayı mümkün kılan Drink Chobani™ içeceği, Chobani’nin gıdalarda sadece doğal, GDO içermeyen malzemeler kullanma ve yapay koruyucu maddelere yer vermeme felsefesini de ortaya koyuyor. Akdeniz sofralarının zengin yemek geleneğinden beslenip küresel lezzetlerden ilham alan Chobani Meze™ Dip’leri kaymaklı Yunan yoğurduyla karılmış gerçek sebze, ot ve baharatlardan yapılıyor. Önde gelen humus** ürünlerinden yüzde 80 daha az yağ ve yüzde 65 daha az kalori içeren, yalnız doğal malzemelerle imal edilen Chobani Meze™ Dip’leri içine sebze, chips veya kraker bandırmak için ideal bir seçenek oluşturuyor. Gerçek meyvalar ve probiyotikler dahil olmak üzere sadece doğal malzemelerle üretilen Drink Chobani™ ayranı ise tüketicilerin yanlarında taşıyıp kolayca tüketebilecekleri bir içecek seçeneği olmasının yanısıra mükemmel bir protein kaynağı olarak da dikkat çekiyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası