Son Haberler

HEDEF 3 YILDA İLK 10`A GİRMEK

“Sırbistan’ın KOBI bankası” olarak bilinen bankada hızlı bir şekilde “yeniden yapılandırma” çalışmaları başlatıldı.

Cacanska Banka, Kasım ayı içinde Halkbank olarak faaliyetine devam edecek. ülkenin dört bir tarafında yeni şubeler açılarak yaygın bir bankacılık yapılacak.

Türkiye, özellikle son 10 yılda ekonomide büyük bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. Bu durum iki yönlü bir açılımı da beraberinde getirdi. Uluslararası dev şirketler, özelleştirme yoluyla, doğrudan yatırımla ve portföy yatırımlarıyla Türkiye pazarına girerken, Türkiye de uluslararası pazarlara girerek dev satın almalar gerçekleştirdi, doğrudan yatırımlarla dünya pazarlarında söz sahibi olmayı başardı. Orta Asya/Kafkasya, Ortadoğu, Balkanlar ve Kuzey Afrika ülkeleri genel olarak bu yatırımların en önemli merkezleri olarak öne çıktı. Balkan ülkeleri ise Türk firmalarının özel olarak odaklandıkları bölge oldu. Bir zamanlar hayal gibi görünen birçok önemli gelişme, bu dönemde hayata geçti. Türk müteahhitlik firmaları, Rusya’nın yeniden inşaasında en büyük rolü oynayan firmalar oldu. Türkmenistan ve Azerbaycan başta olmak üzere Orta Asya ve Kafkasya ülkeleri,. Türk firmalarının gerçekleştirdiği dev yatırımlarla kalkınma hamlesini gerçekleştirdi. Avrupa’da, Türk bankaları, satın almalar ve şube açılışlarıyla yeni bir atılım içine girdi. İşte bu büyük seferberliğin en önemli zincirlerinden biri de Balkanlar’da kuruldu. Türkiye’nin KOBİ bankası olarak bilinen Halkbank, Avrupa’da uzun yıllar Demir Halkbank (Nederland) NV, Makedonya‘da Halkbank AD Skopje olarak faaliyet gösterdikten sonra Balkanlarda çok önemli bir adım daha attı. Sırbistan‘ın KOBİ bankası olarak bilinen Cacanska Banka’yı satın aldı. Mayıs ayında ise tüm yasal işlemler tamamlanarak Halkbank, Cacanska Banka’nın yüzde 76.76’sını satın aldı. Bu operasyonla birlikte bankanın yönetimine uluslararası bankacılık deneyimine sahip, Balkanları çok iyi bilen uzmanlardan oluşan bir ekip getirildi. Bankanın icra Kurulu Başkanlığı’na ve Genel müdürlük görevine deneyimli bir isim, daha önce yaklaşık beş yıl Ziraat Bankası Bosna Hersek Genel Müdürü olarak da görev yapan Kenan Bozkurt getirildi. Bozkurt, hemen ekibini oluşturdu ve önemli hedefler için start verdi. Hızla yeniden yapılandırma çalışmaları başlatıldı. Altyapı ve teknolojik yatırım planları yapıldı. Bankanın batılı standartlara getirilmesi yönündeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bir yandan yeni şubeler açılıyor, bir yandan da önemli operasyonlar gerçekleştiriyor. Bankanın adı, Kasım ayı içinde Halkbank olarak değiştirilecek. Bankanın merkezi Cacak‘tan Belgrad‘a taşınacak. Bu arada sermaye arttırımı kararı da alındı. Büyük bir heyecanla işe koyulan Sırbistan Halkbank Genel Müdürü Kenan Bozkurt, iddialı hedeflerini ve projelerini Turcomoney’e anlattı…

Kenan Bey, Halkbank’ın Cacanska Banka’yı satın alma süreci nasıl gelişti? önce buradan başlayalım. Halkbank, Cacanska Banka’nın satın alımı ile ilgili operasyona 2014 yılının sonunda başladı. Burada eski Yugoslavya döneminden kalan, Amerika’daki yapıya benzer bölgesel bankalar vardı. Bu bölgesel bankaların çoğu daha once satıldı. Artık son aşamada kalan bankalardan biri de bizim aldığımız Cacanska Banka idi. Banka ismini çaçak şehrinden alıyor. Cacanska Banka, yöneldiği kitle bakımından aslında Halk Bankası ile çok benzeşiyor. çünkü bu banka da KOBİ merkezli bir banka. Yani ağırlıklı olarak KOBİ portföylü bir banka. Bankanın şu anda, özellikle güney ve merkez Sırbistan‘da toplam 25 şubesi var. Kuzeyde Novi Sad‘da bir şubemiz, Belgrad’da ise üç şubemiz bulunuyor. Bankamızın şube ağını özellikle Belgrad‘ta ve tüm Sırbistan‘da genişletmek istiyoruz. Böylece ülkenin her tarafına doğru şekilde yerleşeceğiz. Başkent Belgad’ta sube hedefini 10 şube olarak belirledik. Ekibimiz tamamen yurt dışı tecrübesi olan, yani daha önce bölgede görev yapmış yetkin bankacılardan oluşuyor. Balkanlardan başka arkadaşlarımız da olacak. Dolayısıyla bölgeyi tanıyan, bölgede çalışmış, bölge tecrübesi olan bir kurmay ekibimiz var. Şu anda yaklaşık 400 personelimiz var. Her şubede ortalama 10 personel çalışıyor. Yani 20 ilave şube açtığımızda sadece şubeler için 200 yeni personel istihdam edilecek. Bu bölgede işsizlik çok önemli bir sorun. İşsizlik oranı yüzde 23 civarında. Ben bu tabloyu daha önce Bosna Hersek’te de gördüm. Ekonomi, savaş ve kriz nedeniyle büyük hasar görmüş. Firmalar iflas etmiş. Bankalara kredilerini ödeyememiş. Ancak, ülke iyileşme surecine girmiş durumda. Bundan sonrasını şöyle görüyoruz. Ekonomi ivme kazanmaya basladı. Uzun yıllardan sonra ilk defa bu yil %1 dolayında büyüme bekleniyor. Dolayısıyla Halkbank‘ın yani bizim bankamızın Cacanska Banka’yı alış zamanlamasını şahsen çok isabetli buluyorum. Bir de basarılı bir Makedonya tecrübesi var Halkbank’ın. Orada bankamız, 10 uncu sıralardan ilk 5’e girdi. Bu anlamda yurt dışı yapılanmasında da bir tecrübemiz var.

SIRBİSTAN, ŞAŞIRTICI DERECEDE BİZE çOK YAKIN BİR üLKE

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Kasım sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası