Son Haberler

Dengeli ve seçici bir portföy oluşturulmalı

-Mevcut geleneksel getiri ürünleri ve araçları ile enflasyonun üstünde getiri elde etmek zor. Her ne kadar içerde farklı bir politika izlense de, globalde merkez bankalarının şahinleştiği, jeopolitik risklerin sürdüğü bir dönemde yatırımcıların risk tercihlerinde daha dikkat etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu çerçevede riskleri de dikkate alan, hisse ağırlıklı olmakla birlikte her enstrümanın yer aldığı dengeli ve seçici bir portföy ile 2023 yılına yönelik strateji oluşturulabilir.

-Türkiye, enerji geçiş üssü ve ticaret merkezi olma yolunda önemli bir fırsat yakaladı. Umuyorum ki bu durum iyi değerlendirilecektir. İstanbul Finans Merkezi Projesi sermaye piyasalarımızın büyümesi ve derinleşmesi açısından önemli. Şirketlerimizin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam etmesini, dünya markası olacak firmalarımızın sayısının artmasını, ülkemizin bölgesindeki jeopolitik risklere rağmen genç nüfusu ve dinamik özel sektörüyle güçlü şekilde büyümesini sürdürmesi diliyoruz.

Mevcut geleneksel getiri ürünleri ve araçları ile enflasyonun üstünde getiri elde etmek zor. Büyüme ve istihdam odaklı uygulanan politikaya uygun olarak yerelde Merkez Bankas’ının da faiz indirimlerine devam etmesi, doların bir süredir dar bir bant aralığında stabilize şekilde seyretmesi,  güçlü gelen şirket bilançoları, yeni halka arzlar, kripto paraların bir süredir önemli oranda değer kaybetmesi gibi faktörler, Borsa İstanbul’da yeni yatırımcı sayısının her geçen gün artmasını sağladı ve yatırımcı sayısı 3 milyonu aştı. Hem yeni yerli yatırımcı hem de yeni para girişi ile birlikte Borsa İstanbul endekslerinde yeni rekor seviyelerin görülmesini sağladı. Seçime kadar mevcut ekonomik politikanın devam etmesi ile birlikte borsaya ilginin sürmesi beklenebilir.    

DOLAR GLOBAL PİYASALARDA GÜÇLENDİ, KÜRESEL BORSALARDA İSE RİSK İŞTAHI ZAYIFLADI

Küreselde ise yüksek enflasyona karşı başta FED olmak üzere büyük merkez bankalarının şahin mesajlar vererek faiz artırımları, yine Rusya-Ukrayna Savaşı’nın  gıda, doğal gaz ve petrol fiyatlarında yarattığı yüksek volatilite ve resesyon beklentileri doların globalde güçlenmesine ve küresel borsalarda ise risk iştahının zayıf seyretmesine yol açtı.

DENGELİ VE SEÇİCİ BİR PORTFÖY İLE 2023 YILINA YÖNELİK STRATEJİ OLUŞTURULABİLİR

Her ne kadar içerde farklı bir politika izlense de, globalde merkez bankalarının şahinleştiği, jeopolitik risklerin sürdüğü bir dönemde yatırımcıların risk tercihlerinde daha dikkat etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu çerçevede riskleri de dikkate alan, hisse ağırlıklı olmakla birlikte her enstrümanın yer aldığı dengeli ve seçici bir portföy ile 2023 yılına yönelik strateji oluşturulabilir.

Hisse seçiminde özelikle rasyoları güçlü, esas faaliyet karlılığı ve öz sermaye karlılığı yüksek hisselerde seçici ve dengeli bir portföy oluşturulabilir.

JEOPOLİTİK RİSKLER VE PORTFÖYLERDE DENGE AÇISINDAN ALTIN DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Sıkı para politikası, ons altın tarafını baskılamakla birlikte jeopolitik riskler ve portföylerde denge açısından altın değerlendirilebilir. İçeride kur korumalı mevduat modelinde ise faizlerin düşmeye devam etmesi ve doların da bir süredir dar bir bant aralığında sınırlı hareket etmesi nedeniyle ilginin bir miktar azalmasına yol açabilir. Bu çerçevede önümüzdeki dönem rasyonel yeni ürünler de devreye alınabilir.

TÜRKİYE, ENERJİ GEÇİŞ ÜSSÜ VE TİCARET MERKESİ OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR FIRSAT YAKALADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulabilir” demesi, enerji maliyetleri yüksek olan ülkemiz açısından moral verici bir gelişme. Daha önce de belirttiğim gibi Türkiye, enerji geçiş üssü ve ticaret merkezi olma yolunda önemli bir fırsat yakaladı. Umuyorum ki bu durum iyi değerlendirilecektir.

İstanbul Finans Merkezi Projesi sermaye piyasalarımızın büyümesi ve derinleşmesi açısından önemli. Turcomoney Dergisi’nin geleneksel ödül töreni bu ay düzenlenecek. Türkiye’ye değer katan, ihracata katkı sağlayan şirketlere ödül verilmesi değerli ve anlamlı. Şirketlerimizin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam etmesini, dünya markası olacak firmalarımızın sayısının artmasını, ülkemizin bölgesindeki jeopolitik risklere rağmen genç nüfusu ve dinamik özel sektörüyle güçlü şekilde büyümesini sürdürmesi diliyoruz.

 Alper Nergiz

GCM Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü

nergiz@turcomoney.com

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler