Son Haberler

Influencer/yönlendirici pazarlama

Yönlendiriciler takipçilerini belirli bir ürün veya markaya yönlendiren kişilerdir. Takipçiler satın alma aksiyonuna yönlendirilirler, burada influencer/yönlendirici aslında bir otorite olmanın ilerisinde ‘kanaat önderi konumundadır”.

Yönlendirici pazarlamanın firmalar açısından en önemli avantajı doğru bir influencer/yönlendirici ile  çok küçük bir bütçeyle direkt hedef kitleye maksimum şekilde ulaşılması diğer bir değişle minimum maliyetle en yüksek kapsama alanına nokta atışı yapmaktır.

Influencer pazarlama konusuyla  tanışmamız MBA sınıfımın ilk dersinde öğrencilerim kendilerini ve çalıştıkları şirketleri tanıtırken bir öğrencim mesleğini  ‘influencer’ olarak tanımladı. Sınıftaki öğrencilerim hemen hepsi internet çağının çocukları olmalarına rağmen ne olduğunu tam cevaplayamadılar.

Ben dahil tüm öğrencilerim influencer’ın ne olduğunu  kısmen anlamakla birlikte tam olarak tanımlayamıyorduk, bunun üzerine konuyu araştırıp çoğunlukla ilgili kişilerle görüşerek influencer pazarlama kavramını açıklamaya çalıştım. Burada dikkatimi çeken, konuyla ilgilenen veya özellikle bloglarda yazanlar Türkçe karşılık kullanmak yerine ısrarla ‘influencer marketing ‘ deyimini kullanıyorlar.

Öncelikle influencer olarak kullanılan kelime yerine en uygun Türkçe karşılığı bulmaya çabaladık, genellikle ‘etkileyici pazarlama ‘ kavramı kullanılsa da, iknadan yola çıkarak ‘yönlendirici pazarlama ‘ kavramı en uygunu gibi geldi ve yazılarımda yönlendiriciyi kullanmayı tercih ettim.

Digital pazarlama ve sosyal medya akımlarıyla birlikte ortaya çıkan influencer/yönlendirici pazarlama sosyal medya uygulamalarında yüksek takipçi sayısına sahip kişilerin belirli bir marka ya da ürüne takipçilerini yönlendirmesidir. Yönlendiren tanınmış bir ünlü (celebrity), blogger veya youtuber olabilir. Takipçi sayılarına göre değerlendirilen yönlendiricileri takipçileri güvenilir ve samimi bulmalıdırlar.
ASLINDA BİR OTORİTE OLMANIN İLERİSİNDE ‘KANAAT ÖNDERİ KONUMUNDADIR

Yönlendiriciler takipçilerini belirli bir ürün veya markaya yönlendiren kişilerdir. Takipçiler satın alma aksiyonuna yönlendirilirler, burada influencer/yönlendirici aslında bir otorite olmanın ilerisinde ‘kanaat önderi konumundadır”. Önemli olan yönlendiren kişilerin ikna becerileri ve doğal olarak iknanın psikolojisinde açıklandığı gibi ‘onlar kullanıyorsa’ iyidir ve uygundur algısı oluşmaktadır.

İnsanlar birbirini etkiler, hiçbir şey insanları güvenilir bir arkadaştan gelen yorumdan daha fazla etkileyemez (Mark Zuckerberg).

Günümüzde yönlendirici pazarlama özellikle sosyal medya kanalları üzerinden yapılmaktadır. Bunun başlıca sebebi cep telefonları gibi mobil uygulamalar nedeniyle insanların interneti 7/24 kullanmalarıdır. Kullanıcı ve takipçilerin internetde geçirdikleri süre  çoğunlukla sosyal medya kanallarında ağırlık kazanmaktadır.

İnstagramın gelişmesi, kullanım kolaylığı ve görsel ağırlıklı olması nedeniyle yönlendirici pazarlama daha çok instagram üzerinden ilerlemektedir. Yönlendirici pazarlamada ürün ve markayla ilgili kampanya ve reklam görselleri de kullanılabilir.

Yönlendirici pazarlama kişileri ikna etmede otoriteyi izleme özelliğinden ötürü takipçiler ve hedef kitle üzerinde harekete geçirme etkisi oluşturacaktır.

ARTIK PAZARLAMADA DİREKT REKLAMDAN DAHA ETKİLİ OLAN DENEYİM PAZARLAMA ÖNERİLİYOR

Yönlendirici/influencer pazarlama aslında hedef kitleye nokta atışıdır. Günümüz pazarlama uygulamaları direkt reklamdan daha etkili olarak deneyim pazarlamayı önermektedir. Influencer/yönlendiricilerin yaptığı da tam olarak budur. Ürünle ilgili doğrudan bilgi verilmesi direkt ürüne odaklanma sağlamaktadır.

Yönlendirici/ influencer pazarlamanın önemi 3 temel kaynaktan gelmektedir (creatorden.com. 2018)

a.Sosyal erişim; yönlendiriciler sosyal medya kanalları ile sınırsız bir ortamda milyonlarca kişiye ulaşabilirler ve iletişime geçebilirler

b.Orijinal içerik; yönlendiriciler orijinal, etkileyici, sıra dışı ve satış odaklı özel içerikler oluştururlar.

c.Tüketici güven ve samimiyeti; yönlendiriciler takipçi grubu ile kuvvetli ilişkiler oluştururlar, takipçileri yönlendiricilerin fikir ve davranışlarına güvenir ve ikna olurlar, diğer bir değişle geleneksel değimle influencer/yönlendiriciler dijital kanaat önderleridir ve onlar ne yapıyorsa doğrudur izlenimi geçerlidir.
ÖNEM KAZANDIĞI ALANLAR SIRASIYLA MODA VE GÜZELLİK, GEZİ, TASARIM VE KARİYERDİR

Yönlendirici/influencer pazarlamanın en çok önem kazandığı alanlar sırasıyla moda ve kozmetik/güzellik, gezi, sanat /tasarım ve iş/kariyer gibi alanlardır.

Markaların yönlendirici pazarlamadan hangi konularda yararlandığına baktığımızda en başta ürün lansmanları, marka bilinirliği ve etkileşim oluşturma gibi alanları görüyoruz.

Dijital pazarlamada çok önemli bir yeri olan influencer/yonlendirici pazarlamada öne çıkan kişi dijital kanaat önderi veya internet dünyasının kanaat önderleri olarak düşünülebilir.

Yönlendirici pazarlamanın firmalar açısından en önemli avantajı doğru bir influencer/yönlendirici ile  çok küçük bir bütçeyle direkt hedef kitleye maksimum şekilde ulaşılması diğer bir değişle minimum maliyetle en yüksek kapsama alanına nokta atışı yapmaktır,

Kaynaklar:
-Creatorden.com
ideasoft.com
seotech.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası