Son Haberler

İngiltere’de küçük marketlerle büyük bir pazara ulaştı

-İnglitere’nin başkenti Londra’da organik ve sağlıklı gıda ürünleriyle marka haline gelen iş insanı Baki Görgün, kendi oluşturduğu strateji ile geniş bir pazara hitabediyor.

LONDRA – Türkiye’de turizm eğitimi aldığı halde hayatını başka sektörlerde kurmaya karar veren Baki Görgün, yurt dışına çıkıp, kendine hem marka hem de pazar oluşturdu.

Yurt dışına çıkan hemen her Türk vatandaşının geçtiği yollardan geçerek, farklı firmalarda beş yıllık deneyim yaşayan Baki Görgün, dev zincirlerin aksine bağımsız küçük marketlerle yoluna devam etmeyi seçti.

Türkiye’de aldığı turizm eğitiminin ardından geldiği İngiltere’de, ilginç güzergahlardan geçerek kendini doğrudan gıda sektörünün içinde bulduğunu belirten Görgün, iş hayatına atılmasını, “Hiç bilmediğim sektörde birlikte çalıştığım insanlardan çok şey öğrendim ve kendi işimi kurdum” diye özetliyor.

 

 

DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN

Gıda sektörünün çok geniş bir yelpazeye yayılmış bir pazar olduğunu hatırlatan Görgün, ‘Googdness Foods’ adlı İngiliz doğal gıda firmasında edindiği tecrübeyi iş hayatına taşıdı.

Covid-19 salgını ile birlikte ortaya çıkan yeni alış-veriş alışkanlıklarının tüketiciye lokal markette satılan ürünlerinin daha kaliteli olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Baki Görgün, bu durumu ise şöyle ifade ediyor:

“Bizim çalıştığımız alan dinamik. Popüler olan ürünleri süpermarketler stok yapınca lokal marketlerin rekabet gücü azalıyor. Buna, süpermarketlerde olmayan ama küçük işletmenin satışını yükseltecek doğru ürünleri belirleyerek çözümler üretiyoruz. Bu strateji ise pazarlamacı firma ile marketler arasında daha köklü ve kalıcı iş bağları oluşturuyor. Ürün sunmanın yanında karşılık almadan böyle bir servisi de sunuyoruz. Bu da bizi aranan firma ve marka haline getiriyor.”

HER MARKETTE OLMAYAN ÜRÜNLER!

Mevcut ticari sistem içinde, üretici ile tüketici arasında önemli bir rol üstlenen ‘cash&carry’lerde olmayan ürünleri piyasaya sürerek farkındalık ortaya koyduklarını dikkat çeken Görgün, Bizim sattığımız yaklaşık 12000 çeşit ürün var. Bunlar arasında dairy-free dediğimiz alternatif sütler, glutensiz ürünler gibi bir çok sağlıklı seçenekler bulunuyor. Gluten buğdayın içinde olan bir madde. Gluten, çölyak hastalarında sindirim sorununa yol açıyor” diyerek başarısının ip uçlarını veriyor.

SAĞLIKLI, DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLERDE, ADI SOYADI DA BİR MARKA!

Yeni beslenme alışkanlıkları ile birlikte, dünyaya idealist bakan, çevreci, yüksek eğitim almış, sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin organik ürün tüketmeye başlaması ve sektörün sürekli büyümesinin de kendisine alan açtığına vurgu yapan Görgün, satışını yaptığı onlarca ürünün çok tutulduğunu  kaydediyor.

Baki Görgün, sadece pazarlamasını yaptığı markalarla kalmayıp, adı soyadı olan “Baki Görgün”ü de ayrı bir marka haline getiren girişimcilerden biri olarak öne çıkıyor.

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası