Son Haberler

İnsan yetiştirmek için ne kadar yeterlisiniz?

 Ya TEOG’dan ya da çocuğunuzdan şikayet ediyorsunuz Peki siz hızla gelişen dünyaya  insan yetiştirmek için ne kadar yeterlisiniz?

 Adı her ne olrsa olsun sorun sınavlarda değil, eğitim ve öğretim sistemimizde. Binalar, kampüsler, okul malzemeleri ne kadar kaliteli olursa olsun, ne kadar yatırımlar sayıca çoğalmış olsada asıl sorun eğitim içeriğimizin kalitesinde.

Tabiiki bir sınav sistemi olmalı, yıllar içerisinde öğrendiklerimizi test edip tüm öğrenciler arasındaki bilgi seviyemizin yerini tespit edebilmeliyiz. Ama bu sadece o günkü performansımızla kalmayıp 8 yılın her bir senesinde gösterdiğimiz emek ve çaba ile de harmanlanmalı. Sadece bilgi seviyemiz değil, insani değerlere ne kadar sahip olduğumuz, ne kadar duyarlı yaşadığımız, ne kadar araştırıp sorguladığımız ve he kadar paylaştığımız da olmalı. Sanat ve spor ile ilgimiz, genel kültür seviyemiz, dünya vizyonumuz gibi insanlığımız 360 derece değerlendirilmeli çünkü bir sonraki adımda dünya ya insan yetiştirecek yaşlara geçtiğimiz en önemli dönem yaşlarındayız.

Var olan sistemlerdeki eksiklikleri şikayet etmek bir yana eğer bu bilince sahip bir ebeveyn iseniz zaten bu açıkları kendi çocuklarınızda maddi ve manevi yetebildiğiniz kadar tamamlayabilirsiniz.

                            ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN YETERLİ MİSİNİZ?

Çocuğunuzun eksikliği, sistemin yetersizliği derken asıl sorun siz misiniz ? Hiç düşündünüz mü? Bir çocuğunuz olduğu zaman hatta hamilelik döneminde yepyeni sadece sizin öğretileriniz ile bir insan yetiştireceğinizi ne kadar derinlemesine düşünüp, varsa eksikliklerinizi belirleyip bunları tamamlamak için çaba gösterdiniz. Daha fazla para kazanmaktan bahsetmiyorum. Sadece ve sadece yaşam şeklinizden bahsediyorum.

Örnek olacağınızı bilerek ve hatta ondan daha sağlıklı bir birey olması için yapmasını isteyeceğiniz şeyleri siz yapmaya başladınız mı? Her bebeğin ana temel taşlarını oluşturan tüm davranışları uzmanların deyimi ile ilk 6 yılda gerçekleşiyormuş. Yani dış etkenlerden uzak en çok sizinle birlikte olduğu dönem. Bir kopyanız temel taşlarına kazınacak, hazır mısınız sizden birine daha?

Örnekleyelim biraz, başta sigara ve alkol ! Çocuğunuzun ne yapmasını istiyorsanız kendinizden başlayın. Spor ve sağlıklı beslenme, ne kadar hareket etmeli ve neler yemeli? Sadece sağlıklı olduğu için yedirmek isteyeceğiniz sebzeleri, meyveleri düşünün. Siz her gün ne kadarını tüketiyorsunuz?

                                                        KAÇ KİŞİ SİZİ ÖRNEK ALDI?

Paylaşımcı olsun, adil olsun, sevgi dolu ve saygılı bir birey olsun ve insanlar sizin evladınızı örnek alsın, siz de gururlanın istiyorsunuz! Hayatta kaç kişi size örnek aldı?  Hangi özellikleriniz ile sıradan değil farklı ve yaratıcı olduğunuz konuşuldu?

Bilinki hayata getirdiğiniz insan en az siz kadar olacak. Çünkü bu örnek, hayatının her gününde var. Her anlamda sizi geçsinler mi istiyorsunuz, o zaman sizin yapmadığınız ya da ulaşamdığınız her ne fırsat, bilgi ve deneyim varsa durmayın, çalışın, araştırın ve hayatın koşturmasından öncelikli zaman ayırıp çocuğunuza bunları sunun.

Unutmayın ki paranın ve dünvanın açamadığı kapılar vardır. Sizin bir duruşunuz ile kapılar yerinden kaldırılır. Çünkü aslolan, her insanın içinde Allah’ın yarattığı örnek insan olabilmek vardır, karşısında bu örneği görünce de diz çökmemesi imkansızdır.                              

                                                             HERŞEYİN BAŞI EĞİTİM VE İMKAN MI?

Diyeceksiniz ki, “herşeyin başı eğitim ve imkan meselesi.” Hayır! Herşeyin başı, Allah’ın verdiği muazzam kapasitedeki beynimizi ve eşsiz kalbimizi kullanabilmekte yatıyor. Bunu da dünyanın en iyi üniversitelerinde aramayın. Sadece içinize bakın, orada bulunuyor. Siz her konuda her gün okuduğunuz sürece karşınızda çift diplomalı, ünvanlı insanların bile bilginiz ve insanlığınız karşısında saygıyla eğildiğini ve sizi takdir ettiğini göreceksiniz. Ve hatta sadece bir etiketin ardından -ki isim değil- büyük puntolarla sadece adınızın en üstte yandığı bir hayat !

                                                        PARANIN AÇAMADIĞI KAPILAR VAR

Unutmayın ki paranın ve ünvanın açamadığı kapılar vardır, sizin bir duruşunuz ile kapılar yerinden kaldırılır. Çünkü aslolan, her insanın içinde Allah’ın yarattığı örnek insan olabilmek vardır, karşısında bu örneği görünce de diz çökmemesi imkansızdır.

Bilgi dolu, sevgi dolu, çocuklarımızın kahkahası bol, meslek aşkı ile dolu öğretmenlerimiz ile beraber geçirecekleri yeni  bol eğitim ve öğretim yılında başarılar dilerim.

İkiz kızlarımın en iyi eğitim ve öğretimi alması için gösterdiğim çabanın sebebi : Dünyanın önde gelen dev şirketlerin CEO ‘su olup çok yüksek ücretler alıp sırtlarını sağlama aldıklarını zannederek yaşamaları değil.

                                      HARVARD’LI ANNENİN ÇOCUKLARI TEOG’U ATLADI

Dünya vatandaşı olup, dünyanın en iyi üniversitelerini bitirip, zevk aldıkları, yaratıcılıklarını kullanabilen, bir sonraki nesille dünya değerlerini paylaşabilen örnek insan olmalarını istememdir.

Bu söylemime karşın bir arkadaşım, “ya hemen evlenip çocuk sahibi olmak isterlerse” dedi:

-Daha ne isterim bu donanıma sahip bir anne dünyaya ne evlatlar yetiştirir bir düşünsene !!! Harvard’lı anne ! Çocukları doğarken TEOG’u atladı bile J

Sağlıcakla kalın

Selin Yıldırım

yildirim@turcomoney.com

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası