Son Haberler

İran’dan petrol hamlesi

ABD’nin ambargosu ile ekonomisi zor duruma düşen İran, karşı hamle başlattı. İran, petrolü borsadan satmaya başladı. İran Petrol Bakanlığı, daha önce 79 dolar 15 sentten Tahran Enerji Borsası’nda satışa sunduğu petrolün varilini 64 dolar 97 sente düşürdü. Bugün ikinci defa borsaya arz edilen 700 bin varil petrolün varili 64 dolar 97 sentten satıldı.

İşbaşına gelir gelmez Barack Obama İran döneminde İran ile yapılan anlaşmayı bozacağını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde anlaşmayı iptal etmiş ve ambargo kararı almıştı. Bu gelişme ile birlikte gözler İran’a çevrildi. ABD’nin ambargo kararı ile ekonomisi zor duruma düşen İran, karşı bir hamle başlattı. İran Enerji Bakanlığı, petrolü borsadan satışa sundu. Yapılan açıklamaya göre borsadaki petrol, 245, 245 ve 210’ar bin varil olmak üzere 3 ayrı sipariş halinde 3 kişi tarafından satıl alındı.

Petrol Bakanlığı tarafından ilk defa 28 Ekim’de borsada satışa sunulan İran petrolünün varil başına en düşük fiyatı 79 dolar 15 sent seviyesinde gerçekleşmiş, en yüksek fiyatın ise petrol piyasasındaki dalgalanmaya göre belirleneceği açıklanmıştı.

Alım için yapılacak başvurulardan önce toplam tutarın yüzde 10’unun peşin olarak yatırılması şartı getirilen uygulamada satışın şekli ise yüzde 20 peşin olarak ülkenin yerel para birimi riyal, yüzde 80 ise kredi olarak döviz kuru üzerinden olacak.

İran, bu hamle ile, petrolü hedef alan ikinci yaptırım paketine karşı petrolünü ülke içinde değerli hale getirmeyi ve nakit akışını sağlayarak ambargoyu delmeyi hedefliyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası