Son Haberler

İstihdama sigorta ve vergi teşviği geldi

İşveren “net ücreti” ödeyecek, sigorta ve primi fon ödeyecek.

Başbakan Binali Yıldırım’ın TOBB Ekonomi Şurasında açıkladığı istihdam teşviki 687 sayılı KHK ile yürürlüğe konuldu. İstihdam teşviki kapsamında, istihdam kaynaklı işçi ve işveren sosyal güvenlik primleri ile gelir vergisi yükü İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacak. Teşvikli istihdamda işveren sadece net ücret ödeyecek. Bu teşvikler asgari ücretten fazla ücret alanlar için asgari ücrete kadar verilecek. 1 Şubat’tan geçerli olarak teşvik uygulanmaya başlandı ve 2017 sonuna kadar devam edecek. 687 sayılı KHK ile İşsizlik Sigortası Fonu kanununa geçici 17 ve geçici 18. maddeler eklendi. Geçici 17. maddede sigorta primi teşviki, geçici 18. maddede ise gelir vergisi teşviki düzenlendi.

Sigorta prim teşvikinde, günlük 22,22 TL ücret desteği verileceği ve bunun işçinin çalıştığı süreye bağlı olarak sosyal güvenlik primlerinden mahsup edileceği vurgulandı. Gelir Vergisinde ise işveren teşvik kapsamında alacağı işçinin asgari geçim indirimi dışında kalan gelir vergisini ödemeyecek.

Destek hangi işçilere verilecek?

KHK’da yayınlanan maddeye göre istihdamın İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından yapılması şartı bulunuyor. Destek kapsamında istihdam yapmanın diğer şartları şöyle:

-Destek sadece 2017 yılı sonuna kadar geçerli.

-Destek, 31 Aralık 2017 tarihinde kadrolu çalışan işçi sayısına ilave alınacak işçiler için geçerli olacak. Eğer işçi sayısı o tarihten sonra düşmüş ise destek kapsamında işçi alınamayacak.

-İşçi, işe alındığı tarihten geçmişe doğru üç ay içinde çalışmamış olacak. Üç aydan daha önce atılmışsa/ayrılmışsa o işçi işe alınabilecek.

-Verilecek destek sosyal güvenlik primlerinden mahsup edilecek.

-Ayrıca, tahakkuk eden gelir vergisinin asgari ücretli kadar olan kısmı, muhtasar beyannamede düşülecek ve işveren bunu ödemeyecek.

-Kayıt dışı işçi çalıştıranlar, sigorta prim ödemesi borcu olanlar, bildirimlerini yapmayanlar, sigorta prim ceza ve gecikme faizi cezası bulunanlar teşvikten yararlanamayacak. Ancak, yapılandırılmış borcu bulunanlar teşvikten yararlanabilecek.

-Bu teşvikler kapsamındaki “gelir vergisi stopajı” teşvikinden yararlananlar, başka gelir vergisi stopajı teşvikinden yararlanamayacak.

-Yine, sigorta prim teşvikinden yararlananlar aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacak.

“Gümbür gümbür indirmeliyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası toplantısında, “İşsizliği Mart ayına kadar gümbür gümbür aşağı indirmeliyiz” demişti. Yeni kanun hükmünde kararname (KHK) ile bu yıl sonuna kadar işe alınacak her kişi için, “İşsizlik Fonu”ndan şirketlere günlük 22 lira 22 kuruş ödeme yapılması kararlaştırıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 687 sayılı KHK’nın üçüncü maddesinde:

“İşsizlik Sigortası Kanunu’na aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir. 31 Aralık 2017 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince Kuruma kayıtlı işsizler arasından işe alınanların; işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları ve 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olmaları kaydıyla işe alındıkları tarihten itibaren 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere sigortalının aylık prim ödeme gün sayısının 22.22 TL ile çarpılması sonucunda bulunacak tutar, bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri sigortalı hisseleri dahil tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle işverene destek ödemesi yapılır ve destek tutarı Fon’dan karşılanır” ifadelerine yer verildi.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası