Son Haberler

Kalyon Holding, yenilebilir enerjide hayata geçirdiği dev projelerle adından söz ettiriyor

ANKARA (AA) – Kalyon Holding, Türkiye’nin ve dünyanın giderek artan enerji ihtiyacına sürdürülebilirlik vizyonu ile yaklaşarak iklim değişikliği ile mücadelede öncü bir rol oynuyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi alanında yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği projelerle temiz enerji üreten Kalyon Holding, yenilebilir enerjide hayata geçirdiği dev projelerle adından söz ettiriyor.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyük güneş enerji santralinden biri olan Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali ve bu alanın kurulumunda kullanılan güneş panellerinin yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranıyla üretildiği Çin dışında dünyadaki ilk ve tek entegre tesis olma özelliğini taşıyan Kalyon PV Güneş Teknolojileri Fabrikası, en önemli stratejik projelerinden biri kabul ediliyor.

Ekolojik değerini yitiren, çölleşmiş bir arazinin ekonomiye yeniden kazandırıldığı Kalyon Karapınar GES, Türkiye’nin kurulu güneş enerjisi payını tek başına yüzde 20 oranında arttırırken, 600 milyon dolar döviz ikamesini karşılıyor.

1350 megavat pik (MWp) kurulu gücüyle yılda 3 milyar kilovatsaate yakın elektrik üreterek 2 milyon nüfuslu bir şehrin elektriğe temiz bir şekilde ulaşmasını sağlayan Kalyon Karapınar GES, yıllık 1,7 milyon ton fosil yakıt ve karbon emisyonunu da önlüyor.

Toplamda 1 milyar dolarlık bir yatırıma sahip olan Kalyon Karapınar GES alanının kurulumunda kullanılan toplam 3 milyon 256 bin 38 fotovoltaik panel ise, Kalyon Holding’in güneş enerjisi alanındaki ilk yatırımı olarak 4t fabrika ve bir AR-GE merkeziyle Çin’in dışında dünyanın ilk ve tek entegre tesisi olma unvanına sahip Ankara’daki 250 bin metrekarelik Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda üretiliyor.

Türk mühendislerinin geliştirdiği yeni teknolojiler sayesinde, güneş enerjisinin verimini sanayiden tarıma hayatın her aşamasına taşıyarak küresel rekabette öncü bir rol üstlenen Kalyon PV, yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranındaki üretimiyle “Made in Turkey” damgalı güneş panellerini Türkiye’nin ve dünyanın dört bir noktasına ulaştırılıyor. Avrupa’da ve Amerika’da örneği olmayan bu tesis ile aynı zamanda Türkiye ekonomisine yüksek bir katkı sağlanıyor.

Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali ve Kalyon PV Güneş Teknolojileri Fabrikası ülke istihdamına da büyük katkıda bulunuyor. Toplam 3 bin 500 yüksek nitelikli mühendis ve teknikere istihdam imkanı sağlanırken bu çalışanların 100’e yakını Karapınar halkından oluşuyor.

– “Otlatma Pilot Uygulaması”

Kalyon Karapınar GES’te başlatılan “Otlatma Pilot Uygulaması” ile hem yenilenebilir enerji hem de hayvancılık-tarım endüstrilerine fayda sağlanarak, çevre dostu çifte kazanç sağlandı.

Söz konusu uygulama ile bölge çobanlarına uzun mesafeler giderek ulaştıkları otlaklara alternatif bir saha sunularak verim artışının önü de açılmış oldu. Otlak, gölge ve koruma ile koyunlar için ideal bir ortam sunan Kalyon Karapınar GES’in otlatmaya açılmasıyla, hayvanlar uzun mesafeler giderek ulaştıkları otlaklar yerine sahaya daha kolay erişmeye başladı ve bu da et ve süt verimlerinde artış sağladı.

Yakın zamanda Tarımsal GES uygulamalarını da hayata geçirmeye hazırlanan ve dünyanın yenilenebilir enerjideki öncü kuruluşları arasında gösterilen Kalyon Enerji, yaptığı bu örnek proje ile “World Sustainability Congress 2023’e, Türkiye’den davet edilen tek firma oldu.

Kalyon Enerji’nin Kalyon Karapınar GES projesi, İngiltere Hükümeti’nin sürdürülebilirlik konusunda da küresel ölçekte sağlamış olduğu en yüksek rakamlı finansman olma özelliği taşıyor.

Ayrıca Kalyon Enerji, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden International Holding Company’nin iştiraki International Energy Holding ile 490 milyon dolar karşılığında ortaklık anlaşması imzaladı. Bu stratejik anlaşmayla birlikte önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar doların üzerinde yenilenebilir enerji yatırımları değerlendiriliyor.

Öte yandan, şirketin Niğde Bor, Şanlıurfa Viranşehir, Gaziantep Şahinbey’de yapımı devam eden güneş enerjisi santralleri ile Ankara Şereflikoçhisar, Bilecik Söğüt, Eskişehir Tepebaşı, Elazığ Maden, Bayburt Aydıntepe ve Merkez, Trabzon Çaykara, Kırklareli Vize, Edirne Enez, Sivas Kangal ve Gürün ve Eskişehir Tepebaşı’nda yapımı devam eden rüzgar enerjisi santralleri bulunuyor. Kalyon Enerji yenilenebilir enerjideki bu yatırımlarının tamamlanmasıyla, 2053 Net sıfır emisyon hedefine ulaşmada öncü bir rol oynamayı planlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası