Son Haberler
Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Katı halde ve silikon anot taşıyan bataryalar görücüye çıktı

Merhabalar,

Geçen hafta gerçekleşen uluslararası Paris Otomotiv Fuarı bana göre çok önemli bir gösterime sahne oldu.ProLogium Technology şirketi tarafından bataryadan elektrikli taşıtlar (BEV) için katı halde yeni nesil bataryalar ilk kez sergilendi.

Katı hal batarya teknolojisinin yangın güvenliği, enerji yoğunluğu, hızlı şarj, geri dönüşüm imkanı, ağırlık optimizasyonu, maliyet ve uzun ömür sağlama gibi çok önemli avantajlar sunacağı anlaşılıyor.Katı hal bataryalar tamamen silikon oksit bazlı anotlar içeriyor. Bunun da menzil problemini tamamen yok edeceğini söyleyebiliriz.Böylece içindeki daha yoğun enerji sayesinde bataryalar sürüş menzilinin artmasını sağlayacak. Bu avantajı getiren ise silikon bazlı anot yapısı olacak.

Halen kullanılan sıvı haldeki batarya yapısında silikon malzeme anot içinde sadece %10 a kadar kullanılabiliyor. Bunun sebebi ise kullanım esnasında silikon malzemenin şişerek tehlike yaratması. Ancak, katı hal içinde silikon için bu tehlike söz konusu değil. Nitekim, üretici şirket tarafından anotlarda %100 oranında silikon oksit kullanılması da buna dayanıyor. Bu sayede bataryadaki enerji yoğunluğu 295- 330 Wh/kg seviyelerine çıkabiliyor. Sıvı haldeki bataryalarda enerji yoğunluğu 200 Wh/kg kadar ancak olabiliyordu.Bu önemli kapasite artışı sağlanırken artık maliyeti yüksek olan lityum çok fazla kullanılmıyor. Bu husus dikkat çekici.

Katı hal bataryaların 2023 yılının ilk aylarında piyasaya çıkması bekleniyor.Katı hal bataryaları geliştiren ProLogium şirketinin tüketici elektroniği alanında faaliyet gösterdiğini ve bu alanda 2013 yılından beri grafit ve silikon anotlar ürettiğini belirtelim. Şirket, taşıtlar için katı hal bataryaları yoğun olarak 2025 ten itibaren seri üretmeyi hedefliyor.

Ben otomotiv sektörünün profesyoneli olarak üst düzey görevler yaptığım yıllarda her iki yılda bir gerçekleşen Paris Otomotiv Fuarı’na sürekli katıldım. Her seferinde, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırladığını gördüm. Sergilenen taşıtlar ve komponentler, gelecekte ulaşımın nasıl olacağını gösteren yenilikler içermeyi sürdürüyor.

Bir çok yenilikçi start-up firmalarını fuarda görmek mümkün. Gerçi bu yıl daha çok Çin’den gelen uzak doğu otomotiv firmalarının dominant olduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki, günümüzde SUV modellere tercihler yönelse de yakın gelecekte BEV otomobillerin küçülmüş bataryaları olan ve küçük boyutta B segment taşıtlar olarak yollarda yoğunlaşacağı görülüyor. Nitekim Stellantis CEO’su Carlos TAVARES‘in geçen hafta fuarda buna dikkat çekmesi önemli bir gelişme. İzlemeye devam edeceğiz.

İbrahim Aybar

Vesiile A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

aybar@turcomoney.com

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası