Son Haberler

KDV’siz konut hareketliliği artıracak

İnşaat sektörü temsilcileri, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına tanınan KDV muafiyetinin, sektöre ve ekonomiye katkı sağlayacağını söyledi.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına konutta KDV istisnası getirilmesiyle gayrimenkul sektöründeki hareketliliğin artması bekleniyor. İşte inşaat sektörü temsilcilerinin son düzenlemelere ilişkin değerlendirmeleri:

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım
Yurt dışından mal aldığınız zaman vergi iadesi var. Yurt dışından da burada gayrimenkul alınıyorsa KDV’nin alınmaması çok doğru bir hareket. Sektöre ciddi bir canlılık verecek. Gecikmiş bir karar, yine de bugünlerde gerçekleşmesi sektöre yarayacak. Akvaryuma küçük bir balık atıyorsunuz, bütün akvaryum karışıyor. Mevcut hareketsiz olanlar da hareketleniyor. Olaya öyle bakmak lazım. Burada bir hareket yurt dışında bekleyen alımları da, kararsızları da hareketlendirir. Piyasanın hareketlenmesi demek, burada bekleyen kişinin de yarın ‘ben bu fırsatı kaçırırım’ diyerek kararını erkene almasına sebebiyet verecek.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu
Üst üste alınan bu kararların sektör için olumlu olduğunu düşünüyorum. Biz bugüne kadar yabancılara konut üretmiyorduk. Türk insanına yönelik konut üretiyorduk. Yabancılar, özellikle Orta Doğu, Türk Cumhuriyetler ve Asya bölgesi ülkemize talep gösteriyor. Eğer biz bunlara yönelik proje üretirsek yılda 10 milyar doların üzerinde kaynağı Türkiye’ye rahatlıkla getirebiliriz. Bu kararlar piyasaya kısa zamanda yansıyacaktır. Yabancılar daha çok markalı konut tercih ediyor. Çünkü firma güvencesi istiyorlar. İstanbul, Sapanca, Yalova ve Karadeniz’e çok talep var. Yeşili ve doğası güzel olan yere daha çok ilgi gösteriyorlar.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu
Daha ziyade yaz aylarında Türkiye’ye dönen gurbetçilerin şimdiden yatırım yapmaya başlayacaklarını düşünüyorum. Hazırlanan KDV indirimlerinin, konut ve iş yerlerinin yanı sıra diğer tüm birimleri kapsamasıyla satışların daha fazla olacağı da bir gerçek.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı
Özellikle yatırımlarını kendi ülkelerinde, yani Türkiye’de gayrimenkulde değerlendirmek isteyen vatandaşlarımız hemen bu fırsattan faydalanmak isteyecektir. Son aylarda hayata geçen düzenlemeler öncelikle insanlarımıza, daha sonra ülkemiz ekonomisine katma değer sağlıyor. Yapılacak diğer düzenlemeler ile birlikte gayrimenkul sektörü olarak bu yılı da yeni bir rekor ile kapatacağız.

Bir yıl satamayacaklar
Türkiye’ye yerleşmeyen yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye’de olmayan iş yeri ya da Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlar, satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla ilk aldıkları iş yeri ve konutta KDV ödemeyecek. Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye’den konut ya da iş yeri almaları durumunda KDV istisnasından yararlanacak. KDV istisnasından yararlanarak Türkiye’de konut veya iş yeri satın alanlar bu gayrimenkullerini bir yıl satamayacak, bu konut ve iş yerlerini bir yıl içerisinde satması halinde zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek.

(dünya(

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası