Son Haberler

Kişisel gelişim endüstrisi hızla büyüyor: 10 milyar dolarlık sektör

*Kişinin en yüksek potansiyelini ortaya çıkartmasını hedefleyen ve hızla büyüyen kişisel gelişim endüstrisine her yıl 2.5 milyar dolar harcama yapılıyor.

*ABD’de kişisel gelişim pazarının hacmi 9,9 milyar dolar ulaştı ve pazarın 2022’ye kadar yıllık ortalama yüzde 5,6 büyüme göstereceği, 13,2 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Kapitalist modern dünya ekonomilerinin geliştiği toplumlarda hızla büyüyen kişisel gelişim endüstrisine yıllık 2.48 milyar dolar harcama yapıldığı tahmin ediliyor.

Marketresearch.com şirketinin yayınladığı araştırmada, ABD’de kişisel gelişim pazarının toplam hacminin 2016 yılında 9,9 milyar dolar olduğu ve pazarın 2016’dan 2022’ye kadar yıllık ortalama yüzde 5,6 büyüme göstereceği ve 13,2 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

9 temel bölümden oluşan kişisel gelişim endüstrisinde harcama kalemlerini şöyle sıralayabiliriz: Sektör reklamları, sesli kitaplar, kişisel gelişim kitapları, kişisel gelişim aplikasyonları, yaşam koçları, Motivasyon konuşmacıları, sağlık ve diyette kişisel gelişim programları, konferanslar, holistik kurumlar ve eğitim firmaları…

Kişisel gelişim; İnsanın mevcut durumunun analizini yapıp hedeflerine ulaşmak için gerekli olan dönüşüm için en yüksek motivasyona ulaşmakta uyguladığı birçok teknik ve strateji ile kişisel en yüksek potansiyelini ortaya çıkartmasıdır.

Birçok insan tüm yaşamı boyunca, bitmeyen bir gelişim ve dönüşüm zamanları geçirir. Bu süreçleri farkındalık ile yapanlar, mevcut durumunu yukarılara çıkarabilmek için uyguladığı teknik ve yöntemler sayesinde, öncelikle kendi ile barışık bir insan olur ve bu da insanın yaşam hedeflerine ulaşmasında büyük rol oynar.

TÜRKİYE YOLUN BAŞINDA

Türkiye’nin daha yolun başında olduğu sektörde insanlar çoğunlukla kişisel gelişim kitapları aracılığı ile konuyu öğrenme aşamasında. Tabi her yeni ve henüz tam bilinmeyen sektörde yaşandığı gibi uzmanlaşmış kişilerin yanında henüz uzmanlaşmamış kişiler deneme yanılma modelleri ile bazen kişiliklere farkında bile olmadan zarar veriyor.

Bu noktada iş kişinin kendisine düşüyor, çok okumak, iyi araştırmak ve öncelikle kişinin kendisini en iyi tanımlayabilecek kişinin, kendi içine dönmekle olacağını bilmesi gerekiyor. Ardından uygulayacağı teknikler ve aldığı danışmanlık hizmetini veren kişinin yetkinliği önem arz ediyor.

2016 yılında Londra’da katıldığım, “Tony Robbins Kişisel Gelişim Semineri” ardından notlarımı o dönemde köşemde sizlerle paylaşmıştım.

İÇİNDEKİ GÜCÜ SERBEST BIRAK

Bu yıl Tony Robbins’in ‘’İçindeki Gücü Serbest Bırak’’ (Unleash the Power Within)  etkinliğine  kurumun Türkiye lideri Yeliz Rüzgar’ın daveti ile sizlerle gelişmeleri paylaşmak üzere tekrar katıldım.

Tony Robbins’i kısa tanımak gerekirse;

Girişimci, yüksek performans stratejisti ve kişisel gelişim alanında çok satan kitaplar yazarlarından. Aralarında Richard Branson, Donald Trump, Serena Williams, Huge Jackman ve Donna Karan gibi birçok dünya lideri ve sanatçıya koç’luk ve yüksek performans strateji danışmanlığı yapıyor.

100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDEN 5 MİLYON KİŞİYE ULAŞIYOR

Tony Robbins’in 13 şirketten oluşan holdinginin yıllık cirosu 5 milyar doların üzerinde. Sadece düzenlediği eğitim ve etkinliklerle tüm dünyada, 100’ün üzerinde ülkeden 5 milyon kişiye ulaşıyor.

50-1000 DERECE ARASINDA KOR ATEŞİN ÜZERİNDE YÜRÜMEK

Londra’daki seminer salonunda 13 bin kişi 4 gün boyunca günde 10 saat süren yoğun bir program. İlk gün 50 ila 1000 derece arasında değişen kor ateşin üzerinde yürüyen binlerce kişinin büyük çoğunluğu son gün hedeflerinin yol haritasını çıkartarak ayrılıyor.

Bu yılsonu iş dünyasına özel semineri olan, ‘Business Mastery’ye katılmayı planlıyorum. Ardından yine sizlerle köşemde notlarımı paylaşacağım. Tüm seminerlerin içerik ve programlarına alt kaynaklarda belirttiğim Tony Robbins Türkiye Lideri Yeliz Rüzgar’ın yönettiği Powercoaching şirketinden temin edebilirsiniz.

YENİ HAYATINA HOŞGELDİN

UPW- UnleashThePowerWithin – ‘’İçindeki Gücü Serbest Bırak ‘’ Seminer Programı

  1. Gün : Korkuyu Güce Dönüştür !
  2. Gün : Hayallerini Gerçeğe Dönüştür !
  3. Gün : Yeni Hayatına Hoşgeldin !
  4. Gün : Saf Enerjinin Gücünü Keşfet !

‘’Business Mastery’’

5 gün 5 gece süren seminerde, İş Ustalığının 7 Gücü olarak tanımladığı bir çok dünya markasının başarıya giden 7 ana yolunu ve bu yolda yürümenin teknikleri paylaşılıyor.

Sağlıcakla kalın,

Selin Yıldırım

yildirim@turcomoney.com

Kaynaklar:

www.marketresearch.com

www.powercoaching.us

www.selinyildirim.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası